Слідкуйте за новинами

Українському сільському зеленому туризму 20 років

Дата: 26.04.2016

УГС 3У 1996 р. ініціатором розвитку сільського туризму в Україні виступила громадська неприбуткова організація – Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні, далі – «Спілка СЗТ України».

Метою її діяльності є: популяризація відпочинку в українському селі, сприяння розвитку сільської інфраструктури та самозайнятості сільського населення, збереження культурної спадщини та навколишнього середовища.

За двадцять років Спілка СЗТ України сприяла та лобіювала прийняття рішень щодо розвитку та реалізувала проекти:

– у правове поле введено новий термін “сільський зелений туризм”, прийнято ряд нормативно-законодавчих актів, Указів Президента України, розпоряджень та постанов уряду, відомчих наказів;

– для популяризації відпочинку у селі та надання порад власнику садиби з 1997 по 2014 рр. видавався науково-популярний журнал «Туризм сільський зелений»;

– з 2003 по 2011 рр. щорічно проводилася всеукраїнська виставка-ярмарок сільського туризму «Українське село запрошує»;

– з метою збереження навколишнього середовища та підвищення якості послуг у 2004 р. введена  програма екологічного маркування «Зелена садиба», у 2008 р. – програма категоризації послуг «Українська гостинна садиба». Сформували інститут експертів-консультантів, на 1 січня 2016 р. мережа категоризованих садиб за програмою «УГС» – 175 садиб з 21 областей, за програмою «Зелена садиба» –  49 садиб з 7 областей.

– з 2009 року працює Школа сільського зеленого туризму при Національному університеті біоресурсів та природокористування України та курси підвищення кваліфікації за програмою «Основи знань щодо надання послуг гостинності на базі сільської садиби»;

– реалізовано понад 30 проектів за підтримки благодійних фондів: Міжнародного фонду «Відродження», фонду Євразія, програми ЄС ТАСІС, Швейцарського фонду співробітництва, Британської Ради, проекту АгроІнвест, німецького Товариста міжнародного співробітництва та інших. Наразі реалізується проект «Зміцнення бізнес-об’єднання» Програми Розвитку ООН.

– обласні відділення та осередки засновані та діють у 20 областях Україні, які об’єднують майже 1 тисячу власників садиб, які одночасно можуть прийняти в середньому біля 15 тис. гостей.

– активісти та керівники Спілки вивчали досвід, стажувалися та брали участь у конференціях в Угорщині, Польщі, Австрії, Греції, Іспанії, Ірландії, Франції, Німеччині, Швеції, США та інших країнах.

– 90% керівників обласних відділень та осередків мають сертифікати Всесвітньої Туристичної Організації та інших міжнародних та українських інституцій, 11 осіб – мають кваліфікаційне свідоцтво експерта-дорадника.

 Приклади успішних історій

Одеська область

Розвиток комплексу сільського та екотуризму «Фрумушика – Нова» в Тарутинському районі Одеської області ґрунтується на моделі, де виділено 2 історико-тематичних, 2 культурних і 3 природних напрямки сільського туризму:

  1. «Природа і здоров’я» – розміщення гостей в сільських подвір’ях на території реліктової степи.
  2. «Традиційна бессарабская гастрономія» – прийом гостей у власному агрогосподарстві, що виробляє традиційні для бессарабського краю види продукції – баранина, бринза, мед, вино і ракія (сільська виноградна горілка).
  3. «Історія бессарабской землі і радянський період» – це створення «Парку скульптур історії бессарабской землі» і «Музею пам’яток радянської доби».
  4. Прогулянки по реліктовому степу, полювання та риболовля.
Фрумушика-Нова

Фрумушика-Нова

В етнографічному центрі проведена категоризація, центру наданий сертифікат та знак «Українська гостинна садиба» вищого рівня.

Фрумушика-Нова

Фрумушика-Нова

Власник етнографічного центру під відкритим небом «Бессарабське село «Фрумушика-Нова» Олександр Паларієв, член Спілки СЗТ України, уповноважений представник Спілки в Одеській області.

Черкаська область

Серед активістів Спілки у Черкаській області в останні 10 років чільне місце займає Сергій Тимофієв. Його садиба «Холодноярський зорепад» має сертифікат та знак другого рівня програми «Українська гостинна садиба», користується попитом у споживачів. Сергій творчо та креативно просуває на внутрішній ринок як власну садибу, так і агротуристичні можливості Смілянського району та області. Проводить освітні заходи та наполегливо відстоює інтереси власників садиб.

Холодноярський зорепад

Холодноярський зорепад

Серед останніх проектів та пропозицій С.Тимофієва є концепція економічного розвитку сіл Смілянського району, яка найшла підтримку як у громадськості, так і у чинної влади Черкаської області. Правління Спілки рекомендувало Сергія Тимофієва уповноваженим представником Спілки СЗТ України у Черкаській області. Одночасно у цей час С.Тимофієв призначається головою Смілянської районної державної адміністрації.

Холодноярський зорепад

Холодноярський зорепад

Для України підписання Угоди про асоціацію з ЄС та враховуючи європейські підходи до вирішення проблем села, відкриваються нові можливості та перспективи у розширенні такого важливого напрямку сільського розвитку як сільський зелений туризм.

Спілка СЗТ України

www.greentour.com.ua

vgt951@gmail.com

Поділитися