Слідкуйте за новинами

Проект «Земля і право» (01.09.2004-30.09.2005рр.)

Дата: 04.02.2017

Проект «Земля і право» (01.09.2004-30.09.2005рр.)

В різні періоди Інститут громадянського суспільства реагував на виклики сьогодення та знаходив нові ефективні шляхи розв’язання проблем: консультуючи, навчаючи, пропонуючи зміни до законодавства…

Ідея реалізації проекту «Земля і право» була продиктована ситуацією, що склалася в українських селах у зв’язку із глибокою реформою відносин власності на селі, внаслідок чого з’явилася багатомільйонна армія приватних власників, які були не взмозі ефективно використовувати отриману власність та захищати свої права при зазіханні на цю власність.

Повна назва проекту «Знайте свої права та будьте здатні їх захистити: полегшення доступу населення сільської місцевості до правових механізмів захисту їхніх прав» (1 вересня 2004р. – 1 вересня 2005р.). Проект впроваджувався трьома українськими неурядовими організаціями – Інститутом громадянського суспільства, Творчим центром Каунтерпарт та Комітетом виборців України.

Головною ідеєю проекту було здійснення цілої низки кроків, які б протягом дії проекту не лише допомогли конкретним людям в отриманні консультацій з абсолютно конкретних «болючих» питань, але й створили умови довготривалого впливу проекту на полегшення доступу сільського населення до юридичних механізмів захисту своїх майнових та земельних прав.

Відповідно до цієї ідеї було визначено мету проекту:

покращення доступу мешканців селищ та сіл до юридичних механізмів реалізації та захисту своїх прав на землю та майно, отримане в процесі роздержавлення землі та розпаювання майна сільськогосподарських підприємств.

Територією діяльності проекту було обрано найбільш сільськогосподарський регіон України – Поділля.

Вінницька та Хмельницька області є типовими аграрними областями України, де переважає сільське населення і де традиційно займаються сільськогосподарським виробництвом – передусім, вирощуванням зернових, цукрового буряка та садівництвом.

CCC 001

Важливою компонентою проекту було проведення тренінгів для мешканців сіл і містечок різних районів областей для ознайомлення усіх бажаючих з можливостями українського законодавства щодо захисту земельних та майнових прав громадян.

CCC 002

На тренінгу для тренерів, потенційні тренери, що працювали потім в районах та селах, отримали основні знання не тільки із земельного законодавства. В інтерактивному режимі учасники тренінгу вивчали систему органів та посадових осіб, які мали відношення до вирішення земельних та майнових проблем особи та самостійно готували на базі отриманих знань алгоритми вирішення конкретних типових проблем, які могли мати учасники тренінгів на місцях.

CCC 010

Тренери, які пройшли спеціалізований тренінг для тренерів, розробили свої локальні тренінги і розпочали роботу в різних районах Вінницької та Хмельницької областей.

CCC 012

Тренінги проведено в: Хмельницькому р-ні – 3, Ізяславському р-ні – 1, Волочиському – 1, Білогірському – 1, Старокостянтинівському – 1, Старосинявському – 1, Деражнянському – 1, Летичівському – 1, Кам’янець-Подільському – 1. Чемеровецькому – 1, Славутському – 1,  Шепетівському – 1, Городоцькому – 1, Новоушицькому – 1, Дунаєвецькому – 1. Красилівському – 1, Віньківському – 1, Ярмолинецькому – 1.

Всього взяло участь у тренінгах у Хмельницькій області – 459 осіб.

Також було надано 81 виїзну консультацію у Вінницькій області, у Хмельницькій – 79, всього отримали поради та допомогу у підготовці необхідних юридичних документів 1036 осіб.

Відповідно до ідеї довготривалого використання напрацювань проекту мешканцями сільських районів України, командою проекту було підготовлено та видано загальним накладом 18 000 примірників шести невеликих, але інформаційно-наповнених брошур із систематизованими відповідями на запитання, які були найбільш типовими і найбільш важливими для людей.

Текст у ПДФ

Текст у ПДФ

Текст у ПДФ

Текст у ПДФ

Текст у ПДФ

Текст у ПДФ

Текст у ПДФ

Текст у ПДФ

Текст у ПДФ

Текст у ПДФ

Текст у ПДФ

Текст у ПДФ

Сотні людей за час діяльності проекту мали змогу отримати фахові консультації, отримати юридичну допомогу у складанні судових документів, чи просто пораду, як вести себе у ситуації, у яку потрапила людина.

Звичайно не усім можна було допомогти, та й не усі були готові до того, аби зробити необхідні кроки для вирішення власної проблеми. Деякі люди, звертаючись до проекту хотіли, щоб усю роботу за них зробили інші. На жаль, ці люди так і не зрозуміли, що вирішення власних проблем, передусім, потрібне їм, і лише власними зусиллями, за сприяння нашого проекту чи інших осіб, органів державної влади та місцевого самоврядування.

Маленькі успіхи у великій справі

12 мешканців с. Завалійки Волочиського району Хмельницької області, яким під час реалізації проекту було надано своєчасну кваліфіковано юридичну допомогу із складанням відповідних процесуальних документів через суд відшкодували 37 503 грн., а 111 мешканців с. Човгузів Теофіпольського району цієї ж області відшкодували 504 929 грн. завданих збитків. Лише ці два наведені найбільш яскраві приклади засвідчили ефективність проектних заходів, наслідком чого є відшкодування завданих збитків на суму, що є еквівалентною майже 100 тис. євро.

pro-proj-g

Текст у ПДФ

Земля і право: історія одного проекту

Навіть після завершення проекту, його напрацьовані ресурси продовжують працювати. Люди, які за допомогою отриманих від проекту консультацій змоги вирішити свої проблеми стають новим ресурсом. Адже їх позитивний приклад надихає інших, а їх знання стають у пригоді для їхніх родичів, друзів, колег.