Регіональні ЗМІ ознайомилися з кращими практиками місцевого самоврядування на Хмельниччині

Стимулювання процесів децентралізації влади на території громад Болградського району Одеської області
06/06/2017
Деякі приклади герботворчості
11/06/2017

Регіональні ЗМІ ознайомилися з кращими практиками місцевого самоврядування на Хмельниччині

2-4-768x512

7-8 червня у Хмельницькій області відбувся прес-тур “Кращі практики місцевого самоврядування”, в рамках якого журналісти відвідали Волочиську та Дунаєвецьку міські, Сатанівську селищну та Гуменецьку сільську об’єднані територіальні громади.

5-3-768x512

Офіційне відкриття прес-туру відбулось у Хмельницькій обласній раді, де учасників ознайомили із результатами реформи місцевого самоврядування та процесу децентралізації влади, досягненнями за перші три роки реформи, починаючи із схвалення Кабінетом Міністрів України Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні у 2014 році.

_DSC1432

Учасників туру привітали голова обласної ради Михайло Загородний та заступник голови облдержадміністрації Валерій Олійник. Також участь в заході взяли директор з науки та розвитку ГО “Інститут громадянського суспільства” Анатолій  Ткачук, менеджер Програми Ради Європи “Децентралізація і територіальна консолідація в Україні” Андрій Гук, головний спеціаліст відділу з питань розвитку місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегіону Олександр Бондарь, директор Хмельницького відокремленого підрозділу установи Центр розвитку місцевого самоврядування Сергій Яцковський.

_DSC1476

Потрібно більше висвітлювати позитивної інформації про реформу децентралізації, адже результати в багатьох територіях уже видно неозброєним оком, зазначив Анатолій Ткачук та навів приклад, як в Наркевичах до залізничної станції потрібно йти 2 км, була частина дороги без твердого покриття, де в дощ людям, які їхали до Хмельницького на роботу, потрібно було брати змінне взуття. Зараз там є вимощена доріжка і це хоч невелика, проте перемога для жителів об’єднаної громади.

_DSC1481

Децентралізація дає можливість місцевим громадам отримати більше впливу на свій розвиток та благополуччя населення. “Об’єднані територіальні громади мають стати локомотивами “розумного зростання”, тому додаткові ресурси слід використовувати для старту зростання у громаді на основі європейських підходів. Для цього потрібно готувати власну стратегію розвитку та включити у процес планування майбутнього максимальну кількість жителів громади”, – наголосив Анатолій Ткачук.

Далі майже чотири десятки представників регіональних засобів масової інформації направилися знайомитися із об’єднаними громадами Хмельницької області.

_DSC1486

Першою зупинкою були Дунаєвецька міська та Гуменецька сільська об’єднані територіальні громади.

Міський голова Дунаєвецької міської об’єднаної територіальної громади Веліна Заяць ознайомила   журналістів з інфраструктурою населених пунктів.

_DSC1492

Учасники прес-туру побували у селах Соснівка та Залісці, де мали змогу ознайомитися з будинком старостату, комунальними об’єктами соціальної сфери, які введено в дію протягом останнього року за кошти, які надійшли з державного бюджету на розвиток громад.

_DSC1495

_DSC1497

Журналісти запитували, що ж змінилося та що було зроблено за час відколи села увійшли до складу об’єднаної громади. Староста села Залісці  розповіла, що за цей час зроблено 1,5 км вуличного освітлення, здійснюється вивіз твердих побутових відходів, генеральний план села, документація для прокладання водопроводу, створено навчально-виховний комплекс, проведено чистку колодязів.

_DSC1529

_DSC1530

За кошти державної субвенції відповідно до проектів «Створення матеріально-технічних умов для функціонування КП ДМР «Благоустрій Дунаєвеччини» та створення сортувального цеху твердих побутових відходів на території Дунаєвецької міської ОТГ придбано техніку та спецтехніку на загальну суму майже 9,5 млн. гривень. Завдяки закупленій техніці проводиться вчасне розчищення доріг, тротуарів, вивезення сміття та здійснюється постійний благоустрій території громади.

_DSC1549

_DSC1557

На території Гуменецької сільської об’єднаної територіальної громади сільський голова Інна Абдулкадирова ознайомила учасників прес-туру з роботою навчально-виховного комплексу «ЗОШ І-ІІІ ступенів, гімназія», дошкільного навчального закладу «Дивограй», сільською радою, амбулаторією загальної практики сімейної медицини. Журналісти також відвідали стадіон та будинок культури. За словами очільниці громади, значну кількість робіт з облаштування території вдалося здійснити завдяки вагомим надходженням з держбюджету.

57xwz4j13tjis1xgaouzixerg

76w3yryldofnf87pfpf4vghg6

Другий день прес-туру розпочався із презентації Сатанівської селищної об’єднаної територіальної громади. Селищний голова Альберт Собков розповів про досягнення громади за час її існування та плани на найближче майбутнє.

_DSC1569

_DSC1573

“Потрібно наповнювати власні бюджети самотужки, ми зацікавлені зараз, щоб у нас всі були офіційно оформлені в магазинах, щоб всі були оформлені на підприємствах, бо це наші кошти, із цього сплачують податки”, – зазначив Альберт Іванович.

_DSC1578

Після презентації учасники вирушили до Свято-Троїцького монастиря, який ймовірно був заснований ще до появи містечка Сатанів близько 980 р.

_DSC1580

Учасники прес-туру відвідали будівництво спортивного комплексу на території Сатанівської школи та Сатанівську синагогу.

_DSC1583

_DSC1593

Нажаль пів дня занадто мало, щоб показати все, чим може похизуватись громада – Сатанівський замок, єврейський цвинтар, В’їзна брама, статуя Скорботного Ісуса.

Журналістів вже чекали у Волочиській міській об’єднаній громаді.

_DSC1607

Унікальністю громади є те, що процес початку добровільного об’єднання територіальних громад розпочався саме тут, оскільки Закон “Про добровільне об’єднання територіальних громад” набув чинності 5 березня 2015 року, а 10 березня 2015 року міським головою було підписано ініціювання до кількох сумісних сільрад з пропозицією до об’єднання. Об’єдналася одна міська рада та 17 сільських рад із адміністративним центром у місті Волочиськ. Сільські ради не побоялися об’єднатися із містом районного значення та руйнують міф, що створення ОТГ приведе до неминучого «вимивання» коштів із сільських територій на користь міста.

_DSC1609

Волочиська міська об’єднана територіальна громада використала 100 відсотків коштів субвенції на розвиток інфраструктури у 2016 році, розподіливши їх між міськими та сільськими територіями в таких частках: місто – 18,1%, село – 81,9%. 

_DSC1611

Ще однією унікальністю Волочиської громади є те, що вона першою в Україні затвердила Стратегічний план розвитку громади до 2020 року, в якому визначено дві основні стратегічні цілі – підвищення економічної спроможності громади та розвиток сільських територій.

_DSC1614

“Головна запорука успіху Волочиської ОТГ – гарна команда на чолі з міським головою Костянтином Черниченком. До старост прислухаються, ми постійно на зв’язку із керівництвом громади, бо маємо відеозв’язок і кожен мешканець може спілкуватися з головою, заступниками”,- розповіла староста села Клинини Ірина Завальнюк.

На дорожнє покриття у Клининах витратили більше мільйона гривень. Нову дорогу збудували за три дні. Даний проект, а саме капітальний ремонт частини дороги, реалізовано за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад.

_DSC1617

Староста села Чухелі, яке знаходиться на відстані 30 км, Алла Шамрай зауважила, що набагато покращилося харчування дітей в школі та садочку, було здійснено ремонт водонапірних башт, прокладено 8 км водогонів, зроблено вуличне освітлення. У селах працюють працівники благоустрою.

В планах громади підвищення ефективності використання бюджетних коштів, покращення якості надання соціальних та адміністративних послуг населенню, створення просторової основи розвитку території в межах громади, покращення управління земельними ресурсами.

Прес-тур «Кращі практики місцевого самоврядування», організований Програмою Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні» у співпраці з Інститутом громадянського суспільства, Хмельницькою обласною радою та Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України