Слідкуйте за новинами

Для чого обласні ради за ініціативою депутатів від «Батьківщини» ухвалювали звернення до державного керівництва України про перехід на «договірні відносини»? Міркування після повчань Лаврова

Дата: 12.02.2017

Для чого обласні ради за ініціативою депутатів від «Батьківщини» ухвалювали звернення до державного керівництва України про перехід на «договірні відносини»? Міркування після повчань Лаврова

Весною 2016 року в обласних радах України раптово та синхронізовано появилась ініціатива, яку вносили депутати від партії «Батьківщина», приймати звернення до Президента України Порошенка П.О., Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б. щодо необхідності укладання договорів про розподіл повноважень між Кабінетом Міністрів України, обласними державними адміністраціями та обласними радами. Так сталось, що подібне звернення прийняла і Хмельницька обласна рада. Рішення цієї ради і ролик про сесію відразу попали на російські телеканали[1] і були широко розтиражовані по всьому світу.

Кадр з російського ТБ

Кадр з російського ТБ

Після цього я написав статтю про політизацію обласних рад і загрозу, які вони роздмухують своїми непродуманими рішеннями. Стаття називалась «Чи похоронять децентралізацію депутати обласних рад?» і розміщена за лінком (http://www.csi.org.ua/chy-pohoronyat-detsentralizatsiyu-deputaty-oblasnyh-rad/).

У цій статті були такі речення:

«Направду, обласні ради, говорячи про необхідність децентралізації у 2015-му, а тепер і в 2016-му році показують, що вони розуміють децентралізацію дещо по-іншому, ніж це записано у згаданій вище концепції. Вони б хотіли повноважень собі, а не розширення можливостей для територіальних громад, інтереси яких за Конституцією вони мають представляти.

Нові скликання облрад показали, що політиканство є більш важливим для регіонального рівня представницьких органів ніж стратегія розвитку, прозорий розгляд проектів регіонального розвитку в області, ініціювання промоції регіонів, тощо. В 2016-му році, через два роки війни з сепаратистами та російськими військовими на Донбасі, обласні ради почали виходити за межі своїх повноважень, як у свій час робила Донецька чи Луганська обласні ради, які творили свою окремішність від решти України і сприяли сепаратизму.

Із звернення Одеської обласної ради до Президента України Порошенка П.О., Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б. щодо необхідності укладання договорів про розподіл повноважень між Кабінетом Міністрів України, обласними державними адміністраціями та обласними радами (Додаток до рішення обласної ради від 26 травня 2016 року № 157-VII) «Найбільш ефективною моделлю взаємовідносин між Урядом та областями є укладання договору між Кабінетом Міністрів України, обласними державними адміністраціями та обласними радами, який забезпечить: – угоду між Урядом та областями стосовно розподілу повноважень, що дозволить сформувати нову, динамічну та ефективну регіональну політику та надасть змогу вирішити як глобальні питання, характерні для всіх областей України, так і врахувати специфіку кожної окремої області; – чіткий розподіл повноважень, що надасть змогу реалізувати адміністративно-територіальну реформу та підвищить ефективність управління на місцях. Враховуючи викладене, просимо:

1) Розглянути питання переходу до договірних відносин між Урядом, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в контексті розмежування повноважень та реформування місцевого самоврядування.

2) За узгодженням із обласними радами підготувати проекти змін до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві державні адміністрації», Бюджетного кодексу України, інших нормативно-правових актів щодо запровадження договірних відносин між Кабінетом Міністрів України, обласними державними адміністраціями та обласними радами».

Виникає принаймні декілька запитань до авторів звернення:

  1. Чи читали вони Конституцію України, яка визначає принцип розподілу повноважень і, зокрема, частину 2 статті 19?
  2. Чи знають вони, що обласні державні адміністрації діють в системі виконавчої влади, у якій вищим органом є Уряд?
  3. Чи є в обласній раді юридична служба, яка б вказала на юридичну слабкість формулювання звернення?
  4. Чи задумувались депутати обласної ради над тим, що Верховна Рада України є єдиним законодавчим органом в Україні і вона наділена повноваженнями Конституцією та виборцями, які проголосували за народних депутатів України, і не повинна узгоджувати свої законодавчі рішення з обласними радами, тим паче, в порушення Конституції України?
  5. Чи думають депутати обласних рад взагалі, що їхні рішення, які виходять за межі повноважень цих рад, сприятимуть формуванню громадської думки, що таким радам слід надавати більше повноважень?
  6. Чи знають депутати про унікальний Закон України «Про асоціації органів місцевого самоврядування» і виписані там процедури ініціювання та ведення консультацій з Урядом?»

Питання ніби й риторичні, рішення обласних рад завідомо не мають тут ніякої юридичної сили, але… виглядало досить дивно, чому проекти цих рішень появились в усіх облрадах і чому аж 7 облрад такі звернення прийняли. Причому від Одеської до Закарпатської? Випадкових збігів не буває.

І ось ми отримали продовження. Росія знову вимагає від України «децентралізації», але по своєму:

«Лавров заявив, що близько третини областей України офіційно звернулися до Києва з вимогою перейти на договірні відносини між областями і центральним урядом.

“Такі тенденції є в Одеській та Закарпатській областях, так що це не тільки схід і південь, це ще і захід країни”, – зазначив він.

“Задуматися треба, звичайно, про долю всієї країни (України), а не тільки говорити про те, що на схід від них “агресор”, тому більше нічого не потрібно робити, поки вони не закінчать боротися з “агресією”, – підкреслив Лавров.»[2]

Отже, новий-старий план Росії щодо федералізації, а точніше розчленування України знову виноситься в площину міжнародних переговорів щодо вирішення конфлікту на Донбасі. Тепер для примушування України до федералізації Кремль отримав нові «убойні» аргументи – цього просять 7 українських областей, з різних українських регіонів!

Хочеться запитати сьогодні депутатів обласних рад, які ініціювали ці рішення: «Ви робили це за підказкою Лаврова? По своїй дурості? По партійному примусу?»

А. Ткачук

12.02.17

[1] https://www.youtube.com/watch?v=0acMn1Juc5g

[2] http://www.pravda.com.ua/news/2017/02/12/7135152/

Поділитися