Аналіз проекту ЗУ стосовно здійснення народом свого права власності на водні обєкти
Дата: 18.04.2013
http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_1?id=&pf3511=45844
У Верховній Раді України зареєстровано проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку здійснення єдиним джерелом влади в Україні (народом) права володіти, користуватися та розпоряджатися водними об’єктами, у тому числі замкненими природними водоймами»
Зміст пропозицій законопроекту №2368 від 21.02.2013р.
Законопроектом пропонується:
1) запровадити обов’язкове проведення місцевого референдуму для вирішення питання про надання замкнених природних водойм громадянам та юридичним особам у приватну власність;
2) запровадити обов’язкове проведення місцевого референдуму для вирішення питання про передання земель водного фонду громадянам та юридичним особам на умовах оренди.
Проблема:
Спроба внести зміни у правове регулювання передачі у власність чи оренду водойм має підстави. На сьогодні в Україні є проблеми з орендованими водоймами (як замкненими природними водоймами-озерами так і штучно створеними) котрі є на території сільської (селищної, міської) ради та були традиційно загальнодоступним благом для всіх членів громади, адже при переході в оренду або у власність часто стають недоступними для членів громади. Орендарі обмежують доступ членам громади до водойм чим обмежують їх право на користування ними.
Часто це приводить до протистояння між мешканцями громади і орендарями чи місцевою владою. Мали місце навіть побиття та травмування громадян охоронцями, власниками чи орендарями водойм.
Отже, проблема доступу до користування водоймами, які знаходяться у приватній власності чи оренді існує і підлягає вирішенню, як з теперішніми орендарями так і з наступними.
Способи вирішення проблеми:
Законопроектом пропонується проведення місцевого референдуму задля вирішення питання про безоплатну передачу у власність замкнених природних водойм площею до 3 га, а також про надання в оренду земель водного фонду.
Виглядає, що автор законопроекту вважає, що місцевий референдум вирішить проблему доступу громадян до водойм, які знаходяться в приватній власності чи оренді.
На наш погляд це не так, адже, навіть після референдуму відбувається укладання договору оренди чи передачі об’єкта у власність і в такому договорі може не бути врегульовано проблем доступу до користування об’єктом членами територіальної громади чи іншими особами.
До того ж, на наш погляд можна поставити під сумнів можливість та доцільність безкоштовної передачі у приватну власність замкнених природних водойм яке закріплене ст.. 59 Земельного кодексу України, оскільки така норма не в повній мірі відповідає ст.. 13 Конституції України якою закріплено право громадянина «…користуватися природними об’єктами права власності народу якими є …Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України відповідно до закону….», до того ж ст.59 Земельного кодексу України суперечить ст.6. Водного кодексу України якою визначено що «води (водні об’єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування».
Але, оскільки це питання виходить за межі цього аналізу, питання приватної власності та природні водойми варто розглянути додатково.
Як уже йшлося вище, проведенням місцевих референдумів щодо оренди земель водного фонду, передачі у власність природних водойм проблем не вирішить, оскільки власники або орендарі водних об’єктів будуть мати можливість для встановлення власних обмежень щодо умов користування водними об’єктами, тому у самому законопроекті основну увагу варто приділити питанням змісту договору оренди, який би гарантував для членів територіальних громад мінімально необхідні права щодо користування орендованими водними об’єктами.
На наш погляд, проблему оренди природних або штучних водойм можливо вирішити через внесення доповнень до:
1. ст..59 Земельного кодексу України що визначать чіткий механізм і процедуру залучення громадян до обговорення питання про надання в оренду природних або штучних водойм які є в межах населеного пункту (або території сільської, селищної, міської ради) шляхом громадського обговорення змісту договору оренди.
Ст. 51 Водного кодексу України доповнити частиною щодо закріплення за членами територіальної громади прав та способу користування орендованими об’єктами через їх закріплення в договорі оренди.
Наприклад, до статті 51 ч.8 можна було б внести такі зміни:
Стаття 51. Користування водними об’єктами (їх частинами) на умовах оренди
…Умови, строки, збір за оренду водних об’єктів (їх частин), а також особливості порядку загального користування водними об’єктами членами територіальної громади та іншими фізичними особами, визначаються в договорі оренди за згодою сторін.
Водні об’єкти розташовані на території населеного пункту, територіальної громади надаються в оренду після проведення громадського обговорення змісту договору оренди у частині прав та способу користування орендованим водним об’єктом членами територіальної громади.
Стаття 47 ч.1 викласти в такій редакції:
Стаття 47. Право загального водокористування
Загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об’єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об’єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.
З метою охорони життя і здоров’я громадян, охорони навколишнього природного середовища та з інших передбачених законодавством підстав районні і міські ради за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інших державних органів встановлюють місця, де забороняється купання, плавання на човнах, забір води для питних або побутових потреб, водопій тварин, а також за певних підстав визначають інші умови, що обмежують загальне водокористування на водних об’єктах, розташованих на їх території.
Місцеві ради зобов’язані повідомляти населення про встановлені ними правила, що обмежують загальне водокористування.
Частину 4 статті 47 викласти в такій редакції:
На водних об’єктах, наданих в оренду, загальне водокористування здійснюється відповідно до умов договору оренди, укладеного відповідно до статті 51 цього кодексу.
Водокористувач, який узяв водний об’єкт у користування на умовах оренди, зобов’язаний доводити до відома населення умови водокористування, а також про обмеження загального водокористування на водному об’єкті, наданому в оренду, шляхом розміщення відповідних інформаційних написів у безпосередній близькості до водного об’єкту.
У законопроекті варто передбачити перехідні положення у яких зазначити що протягом 6 місяців від дати ухвалення закону сторонам необхідно внести зміни у договори оренди відповідно до закону. У випадку не внесення відповідних змін з вини сторін передбачити економічні санкції, а також зобов’язати відповідальні органи виконавчої влади та місцевого самоврядування розробити і прийняти «Правила загального користування водними об’єктами» для відповідних адміністративно-територіальних одиниць з обов’язковим включенням розділів про порядок, умови та межі користування мешканцями (членами громади) орендованими водними об’єктами, а також закріпити Правилами порядок громадського обговорення змісту договорів оренди.
За підтримки Програми сприяння парламентові України ІІ
Роман Ткачук, 16.04.13