Слідкуйте за новинами

Круглий стіл: «Реформа місцевого самоврядування – від централізації до демократії, чи …?!»

Дата: 07.10.2013

30 вересня 2013 року в Укрінформі [1] відбувся круглий стіл – дискусія на тему: «Реформа місцевого самоврядування – від централізації до демократії,чи …?!». Експерти оприлюднили спільну позицію щодо останньої редакції  Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.

Організаторами заходу виступили ГО Аналітично-дослідницький центр «Інститут міста» та Громадська платформа «Децентралізація – самоорганізація – розвиток».

Захід було проведено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проекту «Законопроектна діяльність влади: моніторинг, публічна експертна оцінка, громадський вплив».

У засіданні взяли участь експерти – учасники Громадської платформи «Децентралізація – самоорганізація – розвиток» [2], а також народний депутат України Наталія Новак, інші експерти та громадські активісти, які скористалися нагодою висловитися, оскільки захід був публічним, а реєстрація на участь – вільною.

У ході засідання було обговорено розвиток ситуації навколо проекту Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.

Нещодавно, у результаті чергового кола «широкого» обговорення з’явилася нова редакція проекту Концепції, яка, на жаль, має цілу низку незрозумілих новацій та є, на наш погляд, значно гіршою за попередню. Хоча загальний принцип реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади залишився незмінним, основоположні підходи та часові рамки проведення реформи у різних версіях Концепції виявилися принципово різними. Якщо у проекті 2012 року були визначені прийнятні строки та конкретні параметри реформи, то у проекті 2013 року параметри є доволі загальними та розмитими, а терміни – суттєво зміщеними. Таким чином, Концепція в редакції 2013 року фактично відкидає реформу назад – до етапу політичної дискусії, натомість реалізація реформи вже сьогодні потребує переходу до етапу підготовки законопроектів.

Детально проблеми нової редакції Концепції висвітлив у своєму аналізі ситуації Анатолій Ткачук. Він констатував, що реформа фактично відкладається на невизначений строк і що такий – позбавлений конкретики та розтягнутий у часі – варіант документу є індульгенцією владі, аби нічого не робити до 2020 року.

На важливості численних важливих деталей, які втрачені у чинній версії Концепції, наголосив також і Юрій Ганущак.

Олексій Орловський, з-поміж іншого, зауважив, що простежується бажання влади вибудувати ще одну вертикаль – органів самоорганізації населення, оскільки їх пропонується віднести до системи «органів місцевого самоврядування», а не до системи «місцевого самоврядування».

Саме такими, на перший погляд непомітними правками зміст Концепції насправді доволі суттєво змінено, а тому її ухвалення у нинішній редакції може потягнути за собою цілу низку негативних наслідків. Фактично, замість реформи та децентралізації ми можемо отримати ще одну централізацію – на цей раз у системі місцевого самоврядування.

Народний депутат України Наталія Новак висловила думку, що насправді влада не зацікавлена у реформах, та доволі образно охарактеризувала нинішній стан місцевого самоврядування, назвавши його «вибірковим самоврядуванням».

Ігор Абрам’юк запропонував учасникам підтримати проект Звернення та повідомив, що з ініціативи Громадської платформи «Децентралізація – самоорганізація – розвиток» вже ухвалено співзвучний за змістом публічний документ з цього питання – Заяву Національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства щодо проекту Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади [3].

Інші учасники круглого столу в цілому погодилися з оцінками, зробленими доповідачами та зафіксованими у аналітичних матеріалах [4]. У підсумку всі зійшлися на тому, що ухвалення Концепції у нинішній редакції є недоцільним і що потрібно повертатися до редакції вересня 2012 року, коли було досягнуто суспільного консенсусу щодо змісту та строків реформи.

За результатами дискусії учасники підтримали відповідне Звернення Громадської платформи «Децентралізація – самоорганізація – розвиток» до вищих посадових осіб держави та до народних депутатів щодо проекту Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні [5].

Звернення було надіслано адресатам – Президенту України, Прем’єр-міністру, чотирьом провідним фракціям та профільному комітету Верховної Ради, а матеріали круглого столу та копія Звернення – усім заінтересованим сторонам (міністерствам, асоціаціям органів місцевого самоврядування та ін.), представники яких були запрошені, однак не взяли участь у роботі круглого столу.

Ігор Абрам’юк
5 жовтня 2013 року[1] Інформація про засідання на сайті Укрінформу: http://www.ukrinform.ua/ukr/news/anons_zasidannya_kruglogo_stolu_reforma_mistsevogo_samovryaduvannya_istoriya_pitannya_ta_perspektivi_1867586

[2] склад учасників: Олександр Сергієнко – директор Інституту міста, керівник проекту “Законопроектна діяльність влади: моніторинг, публічна експертна оцінка, громадський вплив”; Анатолій Ткачук – директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства; Юрій Ганущак – експерт з питань територіальної організації влади;  Ігор Абрам’юк – експерт проекту “Законопроектна діяльність влади: моніторинг, публічна експертна оцінка, громадський вплив”;  Володимир Артеменко – незалежний експерт; Олег Войтович – експерт проекту “Місцевий економічний розвиток міст”; Надія Добрянська – експерт Центру політико-правових реформ; Світлана Конончук – експерт Українського незалежного центру політичних досліджень; Олексій Орловський – керівник програми Міжнародного фонду “Відродження”; Євген Фишко – перший віце-президент Асоціації агенцій регіонального розвитку України; Олена Суходольська – DESPRO; Наталія Ключник; Микола Мосунов – Центр СКП; Віктор Рачкевич – USAID; Наталія Новак – Народний Депутат України; Ігор Парасюк; Сенюк Юрій Володимирович – Інститут складних систем.

[3] Заяву див. тут: http://eu.prostir.ua/news/259549.html

[4] Матеріали круглого столу див. тут.

[5] Звернення див. тут.