Слідкуйте за новинами

Зв’язок великих міст та сільських околиць

Дата: 10.01.2019

Зв’язок великих міст та сільських околиць

Створення об’єднаних територіальних громад (надалі-ОТГ) в Україні протягом 2015-18 років показало дві протилежні тенденції: перша – сільські територіальні громади в периферійних територіях об’єднуються навколо невеликих міських поселень – міст районного значення та селищ; друга – сільські громади навколо великих міст обласного значення намагаються створювати ОТГ поза участі міста.

Малюнок. Об'єднані територіальні громади на карті України

Малюнок. Об’єднані територіальні громади на карті України

Як видно із приведеної вище карти, розміщення ОТГ по території України є досить нерівномірним. У окремих областях, таких як Хмельницька, Житомирська, Тернопільська, Дніпропетровська ОТГ займають уже більшу частину території відповідної області, водночас у Закарпатті та Київській області ситуація значно гірша.

Розглянемо, а як же виглядає ситуація зі створенням ОТГ за участі чи навколо міст.

Візьмемо до прикладу Хмельницьку область, де створено досить багато ОТГ, у тому числі міських.

Малюнок. ОТГ на карті Хмельницької та Житомирської області

Малюнок. ОТГ на карті Хмельницької та Житомирської області

Як видно із карти, два найбільших міста області Хмельницький та Кам’янець-Подільський затиснуті уже з усіх сторін об’єднаними сільськими територіальними громадами, натомість місто Старокостянтинів, яке також є містом обласного значення, не має навколо себе створених ОТГ. Для цих міст зараз можуть бути різні сценарії вирішення проблем на межі міських та сільських територій.

Для Хмельницького та Кам’янець-Подільського тепер залишається ключовим механізм співробітництва територіальних громад міста та ОТГ, а для Старокостянтинова – актуальним є приєднання до міста сусідніх сільрад за спрощеною процедурою, яка стала можливою завдяки внесенню змін до Закону «Про добровільне об’єднання громад».

Аналогічною Хмельницькій є ситуація навколо Житомира.

Створення сільських ОТГ на межі з великими містами загалом суперечить Методиці формування спроможних громад та ідеології реформи, визначеній у Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Проте, це вже стало реальним фактом, який не можна не враховувати, а тому міста та ОТГ зараз приречені на встановлення співробітництва в інтересах населення своїх громад.

Брак територій у містах для розміщення об’єктів міської інфраструктури

Протягом останніх 15 років, при значному скороченні населення України (понад 8 мільйонів) території населених пунктів та територія забудови стрімко зростали. За даними Світового Банку, Україна увійшла в п’ятірку країн з найбільшою кількістю забудованих територій. Сьогодні 33,34 тисячі квадратних кілометрів території знаходиться під забудовою, це більше ніж у Бразилії – 33,16 тисяч.

Попри це у містах не залишилось території для розміщення об’єктів критичної міської інфраструктури: полігонів ТПВ, міських кладовищ, очисних споруд для водовідведення, місць водозабору для водопостачання міста.

Це веде до необхідності шукати території поза межами міст, а відтак до неминучих переговорів з сільськими громадами, що не завжди проходить успішно.

ВИСНОВОК:

Міські, в першу чергу міста обласного значення, та суміжні сільські територіальні громади в нових умовах мають шукати можливості для співробітництва та вирішення спільних проблем на основі партнерств та спільних проектів.

Cерія тематичних публікацій, які ґрунтуються на базовому дослідженні «Огляд ситуації щодо впровадження партнерств міських та сільських територіальних громад в умовах децентралізації та змін у державній регіональній політиці в Україні», розробленому групою експертів Інституту громадянського суспільства на виконання проекту «Партнерство міських та сільських територіальних громад як ефективний інструмент місцевого економічного розвитку» за підтримки Програми «U-LEAD з Європою»: