Проект «Громадянська ініціатива на захист прав громадян»
Дата: 18.05.2009
Мета проекту
Просування економічних та соціальних прав сільського населення в сфері земельних правовідносин та використання природних ресурсів через розвиток у територіальних громад спроможності належного управління процесом планування територій на місцевому рівні, обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням, демонополізації відношень власності на земельні ресурси на основі узгодження державних, громадських і приватних інтересів.
Завдання проекту
- Узагальнити та поширити кращі практики з різних регіонів України у захисті економічних та соціальних прав громадян у сфері земельних питань.
- Посилити адвокаційні навички громад у сфері використання земельних ресурсів.
- Підвищити роль та спроможність місцевих громад в трьох обраних сільських районах в управлінні процесами планування та розвитку територій.
- Надати підтримку ініціативам в здійсненні громадського моніторингу планування території громад.
- Надати технічну підтримку місцевим громадам в розробці генеральних планів забудови населених пунктів обгрунтування розподілу земель за цільовим призначенням та використанні територій для містобудівних потреб з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
- Узагальнити та поширити кращі практики захисту економічних прав в сфері земельних правовідносин, використання земельних ресурсів при здійсненні планування розвитку територій громад.
Цільова група
НУО, організації громад, місцеві активісти, місцеві органи влади.
Складові проекту
Виконання проекту передбачає здійснення такої діяльності:
* Проведення аналізу існуючої практики урахування економічних прав громадян при проведенні планування територій громад в сільській місцевості та маленьких містечках.
Результати аналізу будуть опубліковані в брошурі та розповсюджені серед зацікавлених осіб.
*Відбір трьох районів для участі у Проекті на конкурсній основі.
*Тренінгові програма для місцевих НУО, організацій громад, органів місцевої влади, депутатів місцевих рад, спрямована на розвиток навичок адвокації, моніторингу дій влади та впливу на місцеву політику в земельній сфері.
*Надання юридичної підтримки громадянам, органам місцевого самоврядування у вирішенні конфліктів навколо дотримання економічних прав в сфері земельних правовідносин. Будуть створені регіональні інформаційно-консультативні офіси, де фаховими юристами надаватимуться консультації та буде створено доступ до спеціальної довідкової літератури. Місцевим громадам будуть надані одноденні консультації з окремих питань, для того щоб вони розробили проекти місцевих нормативних актів з використання, регулювання, планування, розвитку та іншого використання територій.
*Грантова підтримка ініціатив громад у трьох відібраних районах. Будуть надані два види грантів: а) на організацію процесу розробки довгострокових планів використання земельних ресурсів, б) на проведення громадського моніторингу використання земельних ресурсів громад та на громадський вплив на процес прийняття рішень щодо земельних питань.
Буде підтримано 4-5 проектів в кожній області.
*Підготовка та видання методичного посібника з розроблення та затвердження планування територій, забезпечення врахування громадських інтересів під час планування територій населених пунктів. Буде узагальнено кращі практики захисту економічних прав громадян в процесі планування використання земельних ресурсів громад.
*Проведення конференції на тему стратегічного планування територій населених пунктів, використання земельних ресурсів на основі громадської участі.
Очікувані результати
- Посилено спроможність НУО та організацій громад в таких питаннях як захист економічних та соціальних прав у сфері використання земельних ресурсів при плануванні та розвитку територій (забудові).
- Апробовано та поширено ефективний механізм захисту економічних та соціальних прав громадян в сфері земельних правовідносин.
- У територіальних громадах розвинуто спроможність застосувати ефективний механізм урахування громадських інтересів під час планування територій та використання земельних ресурсів.
- Впроваджено щонайменше 9 місцевих ініціатив, спрямованих на проведення громадського моніторингу планування територій громад, використання земельних ресурсів громад.
- Розроблено щонайменше 3 схеми планування територій(генеральних планів забудови населених пунктів), що зменшить конфліктність у сфері земельних правовідносин та посилить захищеність економічних та соціальних прав громадян.
Проект здійснюватиметься у партнерстві двох організацій: Творчого центру Каунтерпарт та Інституту громадянського суспільства за фінансової підтримки Європейського Союзу.