Слідкуйте за новинами

Розбудова ланцюжків доданої вартості у молочному та ягідному кластерах Пирятинської громади для розширення економічних можливостей молоді і сільських жителів та еко-орієнтованого зростання

Дата: 01.02.2022

ГО «Інститут громадянського суспільства» в партнерстві з Пирятинською міською радою за підтримки Європейського Союзу з 1 лютого 2022 року розпочинає реалізацію нового проєкту:

«Розбудова ланцюжків доданої вартості у молочному та ягідному кластерах Пирятинської громади для розширення економічних можливостей молоді і сільських жителів та еко-орієнтованого зростання»

Термін реалізації проєкту 36 місяців.

Мета проєкту:

Проєкт спрямований на розвиток місцевих конкурентних переваг Пирятинської громади з метою створення нових драйверів місцевого економічного розвитку шляхом розширення місцевих ланцюжків доданої вартості та диверсифікації сільськогосподарського виробництва з акцентом на захисті навколишнього середовища.

Цілі проєкту:

Проєкт буде зосереджений на наступних цільових групах:

  1. Місцеві ягідники та плодоовочеві фермери, які посадили свої перші насадження 3-5 років тому і вже досягли позитивних результатів, які, однак, погіршилися під час пандемії COVID-19. Їх успіх може надихнути інших, хоча зараз вони залежать від дрібних оптових покупців (з Києва), які визначають ціни та вимоги до доставки своєї продукції. Якщо кількість таких фермерів збільшиться і вони мають доступ до ягідних і фруктових охолоджуючих потужностей, вони могли б вибрати власні канали збуту і терміни поставки. Іншими словами, вони зможуть самі встановлювати ціни на свою продукцію.
  2. Сільські домогосподарства – в першу чергу з периферійних сіл – які не мають робочих місць і заробляють тільки прожитковий мінімум. За даними опитування, близько 100 домогосподарств в певній мірі готові займатися ягідним / плодоовочевим господарством або створити сімейні молочні ферми. Однак вони обмежені браком знань і навичок, недостатнім стартовим капіталом і – найголовніше – страхом змін і вразливістю до податкових і контролюючих органів.
  3. Місцеві пасічники, чиї медоносні бджоли страждають від засобів захисту рослин, які надмірно використовуються сільськогосподарськими виробниками. Новим ягідним і фруктовим полям потрібно буде активне запилення, і таким чином вони забезпечать додаткові джерела нектару для медоносних бджіл.
  4. Місцеві виробники сиру – ТОВ «Пирятинівський сирзавод» і ТОВ «Леляківський сирзавод». Компанії стикаються з двома бар’єрами для розвитку. Перший бар’єр – недостатня сировина (молоко завозиться з-за меж громади і навіть регіону). При цьому чисельність корів в місцевих господарствах в останні десятиліття значно скоротилася, і забезпечити високу продуктивність молока однією-двома коровами на одне домашнє господарство складно. Другий бар’єр – це дефіцит кваліфікованих працівників для виробництва сиру (під час зустрічі директор сирзаводу розповів, що у них понад 50 вакантних посад, у тому числі керівників середньої ланки).
  5. Студенти та викладачі місцевого аграрного коледжу. Наразі студенти не мають доступу до сучасного обладнання та техніки, а навчальні приміщення обмежуються двома коровами, невеликими плодово-ягідними плантаціями. Керівництво коледжу розглядає можливість запровадження нової навчальної програми «Технології харчової промисловості», але не має коштів на закупівлю відповідного обладнання.
  6. Учні місцевих шкіл 5-11 класів та вчителі наразі не мають можливості набути м’яких навичок та підприємницьких компетенцій, які є запорукою успіху у дорослому житті.
  7. Працівники місцевих органів влади, які стикаються з новими викликами (після розширення громади), їм бракує необхідного потенціалу та стратегічного погляду.

 

Основні напрямки діяльності проєкту:

Компонент 1. Розвиток підприємництва в садівництві, ягідництві, молочному тваринництві тощо (підтримка розвитку існуючих ягідних / фруктових ферм, навчання та допомога у започаткуванні нових плантацій та сімейних молочних ферм, забезпечення обладнанням для крапельного поливу, переробки та охолодження ягід / фруктів, молочного тваринництва; маркетингова підтримка, організація торгових та дегустаційних точок, реклама в соціальних мережах, участь у виставках, поліпшення та маркування туристичних об’єктів)

Компонент 2. Впровадження нової шкільної програми та програм професійно-технічного навчання та курсів (створення шкільних коворкінгів для впровадження практичного навчання підприємництву, навчання шкільних вчителів та адміністративного персоналу; розробка нової навчальної програми; створення навчальних приміщень для дуального навчання на базі сироварень та сімейних молочних ферм та експериментального цеху для апробації нових рецептур на базі місцевого аграрного коледжу; проведення тренінгів для вчителів, підготовка навчальної програми)

Компонент 3. Розбудова спроможності місцевої влади в сфері місцевого економічного розвитку (підготовка Плану місцевого економічного розвитку на наступний період за участі всіх зацікавлених сторін, оптимізація робочих процесів для реалізації пріоритетних завдань, нарощування потенціалу структурних підрозділів місцевої влади та Агенції розвитку Пирятинської громади)

 

«Цей матеріал був підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст цього документа є виключною відповідальністю ГО «Інститут громадянського суспільства» та не може жодним чином сприйматися як такий, що відображає позицію Європейського Союзу»

Поділитися

Новини проєкту

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ КОВОРКІНГІВ У ПИРЯТИНСЬКІЙ ГРОМАДІ (квітень 2023р.)

УВАГА КОНКУРС!