Слідкуйте за новинами

20 РОКІВ ДІЯЛЬНОСТІ ІГС

Дата: 13.01.2017

Це був лютий 1997 року. Нас було небагато, але ми знали один одного уже не один рік. Хтось був перед тим народним депутатом України першого скликання, хтось працював з депутатами, готував аналітику, робив порівняльні дослідження законодавства.

Україна ще тільки ставала на ноги, як незалежна держава. Нас не покидало відчуття, що рух вперед неможливий без включення в цей процес якомога більшої кількості нашого люду. Адже за десятиліття домінуючої ролі держави, а особливо її каральної функції, яка супроводжувала СССР від початку його заснування в українців виробився певний негативний імунітет до влади і бажання триматись від неї подалі. Відтак, влада тепер уже ніби і українська, залишається чужою для українця. Закони, які часто є досить добрими, які надають людям нові права і свободи, залишаються людьми не затребуваними, вони їх не знають, тому й не можуть застосовувати.

Верховна Рада України ніяк не може стати справжнім парламентом. Для депутатів найважливішим є лобізм, популізм, розгляд максимально політизованих питань, а ухвалення законів якось відходить на другий план, якість самих текстів законопроектів є досить низькою, вони часто використовують лише якісь елементи іноземного досвіду без розуміння його загального системного змісту.

Все це викликало бажання вплинути на ці процеси, вплинути знизу. Адже до того ми намагались впроваджувати демократію зверху, через ухвалення законів. А тепер зрозуміли, що потрібен і рух знизу, через впровадження цих законів, моніторинг дій влади, самоорганізацію людей для відстоювання своїх інтересів, інформування як народних депутатів України, так і журналістів і просто активістів з можливими альтернативними шляхами правового регулювання тих чи тих питань, кращим іноземним досвідом.

От таке тло і стало основою нашого рішення про заснування громадської організації – Інституту громадянського суспільства. Засновниками тоді виступили народні депутати України першого скликання Анатолій Ткачук, Олександр Піскун, Олександр Нечипоренко, керівник чи не першої в Україні фірми, що займалась програмними продуктами у законодавстві Віктор Вовк, керівник Лабораторії Ф-4, яка починала моніторити діяльність народних депутатів, ще на початку 90-тих Євген Лапін, дівчина з хорошими аналітичними вміннями і відмінною англійською Світлана Свєтова.

Олександр Піскун, Анатолій Ткачук, Володимир Ткаченко, Євген Лапін, Віктор Вовк, Олександр Нечипоренко

Засновники ІГС (зліва направо, нижній ряд): Олександр Піскун, Анатолій Ткачук, Володимир Ткаченко; (верхній ряд): Євген Лапін, Віктор Вовк, Олександр Нечипоренко

Таким чином, при заснуванні ми відразу визначили для себе такі пріоритетні напрями діяльності: правова просвіта, аналітичні дослідження та нормо проектування, розвиток громадянського суспільства, місцевих ініціатив та робота з органами місцевого самоврядування. Вони досі для нас є головними, в залежності від ситуації в Україні та потребами суспільства на якийсь напрям звертається більше уваги, якийсь дещо скорочується.

Отже, рішення було прийняте, але для його реалізації були потрібні якісь стартові кошти, хоча б для купівлі одного комп‘ютера і оренди хоча б маленького закутку для розміщення. Що ж, довелось розпочинати із власних заробітків, частина яких йшла на оплату праці бухгалтера, без якого ж ніяк. А в «приймах», коли нам давали на пільгових умовах розміщення, довелось побувати не один рік…

Далі був перший грант фонду «Відродження» для інституційного розвитку у три тисячі доларів США, який і дав змогу нам стати на ноги і розпочати заявлену нашим статутом діяльність.

За 20 років здійснена величезна робота, проведено масу заходів, написано десятки законопроектів, книг, знято відео курси, мультфільми, наші експерти побували в багатьох країнах, поширюючи кращі практики з України.

До нашого 20-ти річчя ми будемо публікувати в ретроспективі наші проекти, досягнення і здобутки, які ми мали за ці роки.

На початку своєї діяльності ми вирішили для себе дотримуватись таких ключових правил:

Наша діяльність має бути інноваційною для України. Все, що ми зробимо має бути корисним і далі жити самостійно без нашої участі.

Ми не можемо плисти за течією, ми її маємо формувати.

Так і було, сподіваємось так і буде далі…

Поділитися