Слідкуйте за новинами

Агломерації: міжнародний досвід, тенденції, висновки для України. Аналітична записка.

Дата: 07.02.2018

Текст у PDF

Текст у PDF

Ця публікація видана в рамках реалізації проекту «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні», що впроваджується за підтримки Європейського Союзу.

У роботі над аналітичною запискою брали участь: Анатолій Ткачук, Тарас Баранецький, Борис Буркинський, Олександр Лайко, Володимир Осіпов, Григорій Підгрушний, Олександр Сергієнко, Олександр Врублевський.
За редакцією:
Ніни Наталенко.

Процес добровільного об’єднання громад, який розпочався із ухвалення закону «Про добровільне об’єднання громад», дещо пригальмував процеси укладання договорів співробітництва між громадами, але життя показує, що цей процес має бути відновлено і він може бути дуже корисним для територій навколо великих міст, де утворення ОТГ суттєво відрізняється від параметрів, які фіксуються у Методичних рекомендаціях з формування спроможних територіальних громад.
Великі міста, отримавши досить серйозні фінансові ресурси в наслідок бюджетної децентралізації, не включились у процеси створення ОТГ, натомість невеликі міста і особливо села, розміщені навколо великих міст, які отримують від такого сусідства значну економічну вигоду, почали діяти більш активно. Як наслідок, навколо деяких великих міст – Хмельницький, Тернопіль, Одеса, Дніпро почали активно формуватись сільські ОТГ, які почали показувати досить непоганий розвиток власної бюджетної сфери та наповнення місцевих бюджетів.
Це в свою чергу викликало стурбованість у найбільших містах, зокрема у містах обласного значення, які раптом почали розуміти, що навколо них формується кільце досить сильних гравців, з якими доведеться домовлятись щодо вирішення низки міських проблем, які потребують додаткових заміських територій. Особливо гостро ситуацію відчув Львів, де проблема Грибовицького сміттєзвалища, про яку знали багато десятиліть і не намагались її вирішувати, стала проблемою виживання самого Львова, а також проблемою всієї України.
Відтак, тема взаємовідносин між великими містами та навколишніми територіальними громадами об’єктивно існувала вже багато років та стала виокремлюватись не тільки в організаційну, психологічну, юридичну, а передусім у політичну проблему.
При спробі схвалити зміни до Закону «Про добровільне об’єднання громад», які б спрощували процедури приєднання територіальних громад до раніше утворених ОТГ, фракція Самопомочі у Верховній Раді України поставила питання щодо заборони створення ОТГ навколо міст обласного значення до прийняття спеціального закону «Про а
гломерації», який на думку авторів такої пропозиції мав би створити умови для «звільнення великих міст» від оков територіальних громад, що їх оточують.
Ця пропозиція не була підтримана парламентом, але стала каталізатором різних активностей аналітиків, політиків, органів виконавчої влади щодо пошуку відповідей на питання – як розвиватись великим містам в умовах децентралізації, як збалансувати інтереси великого міста та територіальних громад навколо нього. Поняття «агломерація» було відразу запущене в обіг і стало означати «територію, яка об’єднує велике місто та навколишні населені пункти в зоні впливу такого великого міста», причому такі агломерації відразу стали появлятись навколо будь-якого міста, без прив’язки до міжнародного досвіду та українських реалій.
Інститут громадянського суспільства, який стояв біля витоків української децентралізації влади, який мав безпосереднє відношення до розробки усіх проектів законів, що лягли в основу децентралізації влади в Україні, не міг стояти осторонь процесу обговорення запровадження можливого правового регулювання «агломерацій» в Україні і провів в Одесі, Львові, Києві цілу низку досліджень ситуації у можливих агломераціях в Україні та обговорень проблем співробітництва великих міст та навколишніх територіальних громад, розвитку приміських територій навколо великих міст.
Для таких заходів та з’ясування можливого майбутнього правового регулювання агломерацій в українському законодавстві підготовлено ці матеріали.

Поділитися