Про Коростишівський парк кам’яних скульптур і не тільки
Дата: 17.08.2020

Якось довелось на фейсбуці побачити короткий пост про «парк кам’яних скульптур» у Коростишеві. Оскільки Коростишів якраз по дорозі з Києва на Хмельницький, я вирішив обов’язково туди заїхати. Так і сталось. 12 серпня ми вже у Коростишеві. Правда у парк відразу не попали. По дорозі немає жодного вказівника, тому довелось запитувати у місцевих людей. Коли ми вже були біля самого парку, але не знали де ж він знаходиться, нас виручили хлопчаки, які показали дорогу. Відсутність вказівників відразу насторожила, напевне там нема нічого проривного? Але, насправді все виявилось набагато краще очікувань.
Про Вінніпег
Мені доводилось побувати в різних парках із скульптурами від Петербургу до Лондону, від Парижу до Вашингтону. Але найбільше мене вразив парк скульптур Лео Мола (Леоніда Молодожанина) у Вінніпегу. Це величезний парк, у якому встановлено багато десятків бронзових скульптур цього видатного скульптора 20-го сторіччя.Малюнок 1. Лео Мол, Вінніпег, 2005 рік, (фото автора)
Леонід Молодожанин наш земляк із міста Полонне Хмельницької області здобув славу «бронзового» скульптура уже в Канаді. Його скульптури прикрашають різні міста світу від України до Бразилії, від Великої Британії до Італії.
Парк Лео Мола у Вінніпегу є улюбленим місцем відпочинку його жителів. Це чудова мистецька атракція і важливий іміджевий проект, як для міста, так і провінції в цілому. Тут багато різножанрових скульптур: від Тараса Шевченка і Лесі Українки, до Папи Пія і Уінстона Черчіля, від міфічного сюжету викрадення Європи до лісорубів… Серед такого різноманіття кожен може знайти скульптуру на свій смак для фотографування та осмислення.Малюнок 2. Викрадення Європи (фото з https://ukrainianpeople.us/)
Коростишів – гранітна столиця
Тепер повертаємось до Коростишева. Звичайно за своїми розмірами та економічною спроможністю порівнювати Коростишів з Вінніпегом не можна навіть близько, проте парк, який я там побачив, відразу навернув мене до паралелей з парком Лео Мола у Вінніпегу. Це неймовірно цікавий та вдалий проект, який може і має стати візиткою не тільки Коростишева, а й цілої Житомирщини. Житомирщина загалом, а Коростишів зокрема, багаті на родовища гранітів. Тут досі є багато майстрів, які уміють гарно обробляти цей, на диво, твердий та гарний камінь. Тому створення такого парку, лягає в парадигму використання місцевих переваг – граніт і люди, які вміють працювати з гранітом.Малюнок 3. Вхід у Коростишівський парк
Як і парк у Вінніпегу, парк у Коростишеві складається з багатьох дуже різнопланових скульптур – від традиційного барельєфу до авангарду, від образів реальних людей до фантазій скульптура. У цьому сила парку. Досить велика територія з різним рельєфом та невеликими озерами і берегом річки Тетерів – це значна перевага, яка ще не до кінця використана.
Роботи у парку продовжуються. Це вселяє надію, що проект розвиватиметься і далі. Адже історія парку починається десь в кінці 18-го початку 19-го століття, коли парк закладали і розвивали колишні власники Олізери[1] і яка була перервана комуністичною епохою. Тепер знову починається відновлення уже на новій основі. Ключовою людиною, що рухає цей процес виглядає скульптор Віталій Рожик[2] і тут багато його скульптур.Малюнок 4. Ейнштейн. (фото автора)
Малюнок 5. Далі і Маркс поруч (фото автора)
Підсумок
- Тепер я знаю, де в Україні найкрутіший парк кам’яних скульптур – це Коростишів! Я рекомендую відвідати його, не пошкодуєте.
- Коростишівський парк може і має стати іміджевим проектом регіонального розвитку Житомирщини, тому на цей об’єкт варто звернути увагу Житомирській ОДА, обласній раді, Мінрегіону та Мінкульту. Потрібно створити завершений візуальний образ парку і профінансувати роботи по його остаточному оформленні.
- Аби парк уже зараз став точкою для відвідування туристами, потрібно небагато. По-перше, встановити відповідні вказівники на трасі Київ – Житомир та в самому Коростишеві, аби просто дістатись до парку. Збільшення потоку туристів неминуче приведе до появи сервісних бізнесів навколо парку (від перекусу до сувенірів – міні копій скульптур).
- Було б добре аби хтось з відомих виконавців зняв там відео кліп. Взагалі потрібно візуалізувати парк і показувати його на різних ресурсах.
- Зараз Урядом затверджено Державну стратегію регіонального розвитку 2027, готується план заходів з її реалізації, тому область може отримати фінансування на проект розвитку цього парку і з державного бюджету України, як проекту, що посилює можливості розвитку регіону та сприятиме розвитку внутрішнього українського туризму.
P.S. Коронавірус, обмеживши можливості для міжнародного та групового туризму, дає шанс для розвитку українського внутрішнього сегментарного туризму і цей шанс не можна змарнувати.
А. Ткачук, 17.08.20
[1] https://zeft.in.ua/miskij-park-m-korostishiv/
[2] https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/2472068-kazki-mista-na-graniti.html