Про агломераційні процеси в Україні та Одещині говорили під час круглого столу 5 квітня

_DSC047605 квітня 2017 року в Одесі у рамках Проекту «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні», що фінансується Європейським Союзом, відбувся круглий стіл на тему «Агломерації: міжнародний та український досвід». Захід було організовано Інститутом громадянського суспільства разом із Інститутом проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України.

_DSC0481

На обговорення учасникам круглого столу було представлені наступні теми:

  • Агломерації, метрополії, співробітництво – як інструменти розвитку міст та прилеглих територій – Анатолій ТКАЧУК, ГО «Інститут громадянського суспільства»;
  • Інституціональні основи регулювання агломераційного процесу в Україні та Одещині – Олександр ЛАЙКО, Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України;
  • Організаційно-методичні особливості стратегування сталого розвитку Одеської агломерації: віртуальна взаємодія і реальні механізми – Володимир ОСИПОВ, Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України
  • Стан та тенденції концентрації економіки в Одеській області – Валерій ГОРЯЧУК, Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України;
  • Інноваційний потенціал Одеської агломерації – Ольга ЄРМАКОВА, Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України.

_DSC0478Під час свого виступу Анатолій ТКАЧУК, директор з питань науки та розвитку громадської організації «Інститут громадянського суспільства», розповів, що питання «агломерації» піднялось на поверхню через питання «сміття», коли при прийнятті змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», виникла законодавча ініціатива, яка поставила вимогу заборони створювати ОТГ навколо великих міст до ухвалення законодавства про Агломерації. Та зауважив, що існує проблема розвитку міст, затиснутих околицями і проблема околиць, що тяжіють до міста, яку ще не пробували вирішувати органи місцевого самоврядування самостійно.

Разом з тим, нам слід враховувати і тенденції , які виникли в Європі:

  • Міські агломерації – території з найбільшим ВВП, найбільшою продуктивністю праці, найбільшими ринками, разом з тим це територія з найбільшими проблемами в екології, зручності для життя;
  • Нові технології дають шанс містам «другого ярусу» мати швидке зростання при збереженні комфортності для життя людини. Мережі малих міст – певна альтернатива агломераціям.

А відтак, якщо ми будемо просто ігнорувати ці тенденції, ми відстанемо у розвитку ще на 10-20 років.

_DSC0469Олександр ЛАЙКО у своїй презентації, розповів які за останні роки відбувались зміни у правовому полі держави, згідно з якими поступово створювались передумови для співпраці окремих суб’єктів в субрегіональних, в тому числі агломераційних утвореннях на прикладі Одеської області, та як використовують законодавчі можливості ОМС Одещини.

_DSC0556У своєму виступі Володимир ОСИПОВ, зауважив, що в Одеському регіоні написано багато стратегій розвитку, на жаль, кожна наступна команда, що приходить до влади, починає розробляти свою і скасовує попередню. Так, остання стратегія Одеської області до розробки якої було залучено понад 100 експертів та витрачено біля 1 млн. доларів США, теж не реалізується у достатній мірі.

_DSC0554

Тема спільного вирішення проблем та  гармонійного розвитку кожного із міст-сусідів викликала жваве обговорення.

У ході обговорення, учасники дискусії прийшли до спільного висновку про те, що сьогодні агломерацію не можливо створити адміністративно, лише економічні зв’язки можуть природно притягнути міста «другого рівня» до співпраці.

Як результат засідання, учасники вирішили звернутись до Голови Одеської ОДА про ініціювання діалогу між Одесою та містами навколо неї.

Презентації: