Слідкуйте за новинами

ЗАКОН УКРАЇНИ Про місцеве самоврядування. (Проект від 01.03.2010 р.)

Дата: 27.04.2011

Цей Закон відповідно до Конституції України визначає повноваження, засади організації та порядок діяльності, і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

РОЗДІЛ I ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Основні терміни, використані в цьому Законі

Основні терміни, використані в цьому Законі, мають таке значення:

адміністративно-територіальна одиниця – це цілісна частина території України, що є територіальною основою для організації та діяльності органів місцевого самоврядування і місцевих органів державної влади;

територіальна одиниця – частина території громади, в яку входять одне чи декілька поселень, створена відповідно до законодавства про адміністративно-територіальний устрій;

територіальна громада – сукупність жителів населених пунктів, що входять до складу адміністративно-територіальної одиниці громади;

органи місцевого самоврядування – представницькі та виконавчі органи публічної влади, що є юридичними особами, створені для виконання функцій місцевого самоврядування в межах і порядку, визначену законом.

посадова особа місцевого самоврядування громади – особа, яка працює на постійній основі в органах місцевого самоврядування громади, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих, консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету громади;

склад ради громади – кількість депутатів, обраних до ради громади, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку;

рада громади – сільська, селищна, міська рада, в залежності від статусу поселення, що є центром громади.

голова громади – сільський, селищний, міський голова в залежності від статусу поселення, що є центром громади.

Стаття 2. Поняття місцевого самоврядування

1. Місцеве самоврядування – це право і спроможність територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом регулювання і управління суттєвою часткою суспільних справ, віднесених до їхньої компетенції Конституцією та законами України, виходячи з інтересів місцевого населення.

2. Це право здійснюється безпосередньо територіальними громади та через органи місцевого самоврядування, органами самоорганізації населення в порядку та межах, визначених законом,.

3. Місцеве самоврядування також здійснюється через обласні та районні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад.

Стаття 3. Основні принципи місцевого самоврядування
Місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах:

·       законності – органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

·       відкритості та гласності – всі акти органів місцевого самоврядування та процедури їх прийняття є публічними;

·       колегіальності – рішення по реалізації повноважень, що відносяться до компетенції органів місцевого самоврядування приймаються після обговорення колегіальними органами – радою чи її виконавчим комітетом;

·       поєднання місцевих і державних інтересів – органи місцевого самоврядування при прийнятті рішень повинні враховувати інтереси держави;

·       повсюдності місцевого самоврядування – будь-яка територія України знаходиться в юрисдикції органів місцевого самоврядування всіх рівнів, крім окремих територій, які мають спеціальний статус, визначений законом;

·       субсидіарності в розподілі повноважень – повноваження передаються на найближчий до споживачів соціальних послуг рівень місцевого самоврядування, спроможний їх належно виконувати;

·       спроможності здійснювати передбачені законодавством повноваження – організація місцевого самоврядування повинна забезпечувати кадрову, фінансову, матеріальну, інституційну спроможність здійснювати повноваження, визначені законодавством;

·       правової, організаційної самостійності в реалізації повноважень – органи місцевого самоврядування повинні мати правову, організаційну та матеріально-фінансової автономію самостійно і під свою відповідальність приймати рішення в сферах компетенцій, визначних законодавством;

·       відповідальності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб – територіальним громадам забезпечується можливість оцінувати діяльність органів місцевого самоврядування та приймати рішення щодо їх заміни шляхом виборів;

·       державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування – держава забезпечує фінансову та матеріальну підтримку місцевого самоврядування на засадах неупередженості;

·        захисту прав та інтересів місцевого самоврядування – права органів місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.

Стаття 4. Право громадян на участь у місцевому самоврядуванні
Громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні через місцеві вибори, місцеві референдуми та інші форми участі відповідно до цього Закону.

1.     Громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за місцем свого постійного проживання.

2.     Обмеження права громадян України на участь у місцевому самоврядуванні залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну постійного проживання на відповідній території, за мовними чи іншими ознаками забороняються.

Стаття 5. Правові засади здійснення місцевого самоврядування

1.     Правові засади місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України цим та іншими законами України, які не можуть суперечити положенням цього Закону.

2.     Якщо одне і те ж питання по-різному врегульовано в цьому та інших законах України, застосовується норма цього Закону.

3.     Права територіальних громад та їхніх органів місцевого самоврядування не можуть бути скасовані.

4.     Права органів місцевого самоврядування згідно з Конституцією та законами України можуть бути обмежені лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану у межах та порядку, передбаченому законом.

5. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.

6. Повноваження органів місцевого самоврядування, в тому числі в частині надання адміністративних послуг не можуть передаватись іншим особам публічного чи приватного права, крім випадків, передбачених Конституцією та законами України.

7.     Виконавчим органам місцевого самоврядування можуть передаватися згідно із законом окремі функції повноваження органів виконавчої влади в порядку, визначеному цим Законом. Держава фінансує здійснення переданих виконавчим органам місцевого самоврядування функцій у повному обсязі за рахунок коштів державного бюджету. У разі неотримання попередньо обумовлених відповідних коштів у встановлені терміни виконавчі органи місцевого самоврядування є вільними від зобов’язання виконувати ці повноваження.

8.     Рада громади може наділяти окремими повноваженнями, що не відносяться до виключних повноважень ради громади та її виконавчих органів ради органи самоорганізації населення, передавати їм відповідні кошти, а також матеріально-технічні та інші ресурси, необхідні для здійснення цих повноважень, здійснює контроль за їх виконанням.

9.     Особливості правових засад місцевого самоврядування в Києві та Севастополі визначаються законами про Київ і Севастополь.

Стаття 6. Статут територіальної громади.

1.     Територіальна громада може мати статут територіальної громади, яким відповідно до Конституції та законів України регулюються питання організації та здійснення місцевого самоврядування з врахуванням визначені історичних, національно-культурних, соціально-економічних, географічних та та інших особливостей.

2.     Статут територіальної громади містить правові норми з питань утворення та діяльності виконавчих органів ради, постійних та тимчасових контрольних комісій ради, інших органів ради громади, порядок призначення та звільнення з посад окремих посадових осіб місцевого самоврядування, утворення органів самоорганізації населення, проведення громадських слухань, зборів за місцем проживання, реалізації місцевих ініціатив, символіки, інших важливих для територіальної громади питань, неврегульованих законом.

3.     Для громад, до складу яких входять декілька поселень та/або міста, які поділяються на райони в місті, статут містить норми, що регулюють взаємовідносини органів місцевого самоврядування громади з відокремленими підрозділами виконавчого комітету в міських районах, старостами та органами самоорганізації поселень, їх компетенції та умов фінансування.

4.     Статут громади, зміни та доповнення до нього приймаються радою громади не менше як двома третинами голосів від загального складу ради.

5.     Своїм рішенням рада громади може винести статут на затвердження місцевим референдумом.

6.     Статут підлягає реєстрації в територіальному органі Міністерства юстиції.

Стаття 7. Органи самоорганізації населення

1. Ради громад можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.

2. Правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганізації населення визначаються законом, статутом громади та рішенням ради громади.

Стаття 8. Асоціації органів місцевого самоврядування

1. Органи місцевого самоврядування з метою більш ефективного здійснення своїх повноважень та повноважень їх виконавчих органів, захисту прав та інтересів можуть на добровільних засадах об’єднуватися в асоціації.

2. Правовий статус, порядок організації та діяльності асоціацій органів місцевого самоврядування визначається законом України, статутами асоціацій. Асоціації органів місцевого самоврядування з всеукраїнським статусом підлягають реєстрації в органах Міністерства юстиції України.

Стаття 9. Партнерство органів місцевого самоврядування

1. Органи місцевого самоврядування мають право на утворення об’єднань – партнерств з метою більш ефективного здійснення своїх повноважень, оптимізації та зменшення витрат на реалізацію програм місцевого розвитку.

2. Утворення партнерства здійснюється на основі договорів, що підписуються головами громад та затверджуються відповідними радами громад.

3. У договорі про утворення партнерства вказується мета утворення, порядок обрання керівного органу, порядок діяльності та фінансування витрат на здійснення спільних програм у рамках партнерств.

4. Договір набирає чинності з моменту його затвердження радами громад, що входять до партнерств.

5. Після набрання чинності договором, партнерство набуває прав юридичної особи.

6. Не допускається утворення партнерств, з метою задоволення політичних інтересів, а також для створення обмежень у переміщенні товарів, робочої сили, капіталу чи встановлення інших бар’єрів між об’єднанням та іншими суб’єктами, що не входять в об’єднання.

7. Створення партнерств не передбачає змін до адміністративно-територіального устрою, втрати правосуб’єктності органів місцевого самоврядування встановлення прямих комунікаційних, статистичних, міжбюджетних відносин з центральними органами виконавчої влади.

Стаття 10. Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності

1.     Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами,
установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних громад, спільній власності районів та областей місцевого самоврядування, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування громади.

2.     Комунальним підприємствам не можуть передаватись повноваження органів місцевого самоврядування.

Стаття 11. Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що не перебувають  у  комунальній власності

1.     Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, які розташовані в межах відповідних адміністративно-територіальних одиниць, але не перебувають у їх комунальній власності, будуються на договірній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування законом.

2.     З питань, віднесених до відання органів місцевого самоврядування, на їх вимогу підприємства, установи та організації, що не перебувають у комунальній власності відповідних громад, надають відповідну інформацію.

3.     Виконавчі органи місцевого самоврядування можуть виступати з ініціативою щодо перевірок, а також організовувати проведення перевірок на підприємствах, в установах та організаціях, що не перебувають у комунальній власності, з питань здійснення делегованих їм функцій органів виконавчої влади.

Стаття 12. Державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування

Державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України, і не повинен призводити до втручання органів виконавчої влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування їхніх власних повноважень.

Стаття 13. Застосування державної та інших мов у системі місцевого самоврядування

1. Застосування української мови, як державної є обов’язковим при здійсненні повноважень органів місцевого самоврядування та посадових осіб, прийнятті їх актів, веденні діловодства.

2. Застосування інших мов в діяльності органів місцевого самоврядування регулюється Конституцією та законами України.

3. У випадку розбіжностей в правозастосуванні актів, із застосуванням інших мов за основу береться текст, викладений українською мовою, якщо іншого не встановлено законом.

4. Акти, видані з порушенням частини першої цієї статті є нікчемними.

Стаття 14. Символіка місцевого самоврядування
Громади можуть мати власну символіку (герб, прапор), яка відображає їх історичні, культурні, соціально-економічні та інші місцеві особливості і традиції.

1.     З урахуванням рішень громад районні та обласні ради можуть затверджувати герби та прапори відповідно районів та областей.

2.     Зміст, опис та порядок використання символіки визначаються відповідною радою згідно з законом.

Стаття 15. Підняття Державного Прапора України

1.          На будинках, де розташовані рада громади, районна рада, обласна рада та їх виконавчі органи, піднімається Державний Прапор України.

2.          Підняття прапору громади, району, області поруч з Державним Прапором України може здійснюватися за умови дотримання таких правил:

–             прапор громади району, області не може мати розміру більшого за Державний Прапор України;

–             прапор громади району, області розміщується з лівого (від фасаду будинку) боку або нижче Державного Прапора України.

РОЗДІЛ ІІ ФОРМИ УЧАСТІ ГРОМАДЯН У МІСЦЕВОМУ САМОВРЯДУВАНН

Стаття 16 Місцеві вибори

1.     Місцевими виборами є вибори до рад громад, Верховної ради Автономної республіки Крим, обласних районних рад, голів громад.

2.     Місцеві вибори проводяться відповідно до закону.

3.     Місцеві вибори здійснюються на основі загального рівного прямого виборчого права шляхом таємного голосування

4.     Районні та обласні ради обираються за системою, що дозволяє забезпечити у відповідних радах представництво всіх громад в межах відповідних районів та областей.

Стаття 17. Місцевий референдум у громаді
1. Місцевий референдум як форма прийняття територіальною громадою рішень щодо питань місцевого значення, віднесених до компетенції громади, шляхом загального, таємного голосування членами територіальної громади, які мають право голосу на місцевих виборах, є формою безпосереднього здійснення місцевого самоврядування громадою.

2. Предметом місцевого референдуму може бути питання, віднесене Конституцією України, цим законом до сфери компетенції територіальної громади.

3. Проведення в громаді місцевих референдумів з питань, що не віднесені до сфери компетенції територіальної громади, не допускається, а результати таких референдумів у разі їх проведення не мають юридичної сили.

4. Не можуть бути винесені на референдум питання, що стосуються:.

1)    формування адміністративно-територіальних одиниць

2)    питання, що вимагають погодження з сусідніми громадами чи, відповідно до закону, іншими органами місцевого самоврядування чи органами виконавчої влади;

3)    внутрішньої організації органів самоврядування;

4)    кадрових питань крім питань, що стосуються висловлення недовіри голові громади;

5)    місцевих податків та зборів, в т.ч. встановлення по них ставок;

6)    затвердження бюджету та звіту про його виконання;

7)    встановлення чи скасування тарифів на житлово-комунальні послуги.

4. Рішення про призначення місцевого референдуму приймається радою громади як за власною ініціативою, так і за ініціативою громадян відповідно до закону. Місцевий референдум за ініціативою громадян щодо дострокового припинення повноважень ради громади чи голови громади призначається територіальною виборчою комісією.

5. Рішення, прийняті місцевим референдумом, є обов’язковими до виконання на відповідній території і не потребують додаткового затвердження органами місцевого самоврядування, державної влади чи їх посадовими особами.

6. Порядок призначення та проведення місцевого референдуму, а також перелік питань, що можуть вирішуватися референдумом, визначаються законом.

Стаття 18. Консультативне опитування жителів громади

1. Консультативне опитування проводиться з метою виявлення думки жителів громади, які мають право голосу, з питань, що належать до компетенції ради чи її виконавчих органів.

2. Консультативне опитування призначається за рішенням ради громади.

3. Результати консультативного опитування можуть враховуватися при прийнятті рішень органами місцевого самоврядування громади відповідно до їх компетенції.

4. Порядок проведення консультативних опитувань визначається рішенням ради громади або статутом громади.

Стаття 19. Загальні збори громадян

1. Загальні збори громадян можуть проводитися як в межах одного чи кількох багатоквартирних будинків, вулиці, кварталу, мікрорайону, житлового комплексу, так і окремого поселення (села, селища), який є частиною території громади.

2. Ініціатива проведення зборів належить: голові громади, депутатам ради громади, старості територіальної одиниці, відповідному органу самоорганізації населення, жителям громади.

3. Порядок підготовки, скликання, проведення загальних зборів громадян за місцем проживання встановлюється статутом громади чи рішенням ради громади.

4. У статуті громади чи рішенні ради громади визначаються: порядок ініціювання зборів; територіальні ознаки для проведення зборів на території юрисдикції ради; порядок встановлення кількості мешканців, які проживають на території, де проводяться збори, правомочність зборів, повноваження зборів щодо розгляду різних питань місцевого самоврядування; порядок ухвалення рішень та їх оформлення; порядок та терміни розгляду ухвалених рішень відповідними органами місцевого самоврядування для їх урахування у своїй діяльності, а також інші суттєві для організації та проведення зборів питання.

5. Рішення та рекомендації загальних зборів громадян оприлюднюються радою та враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності відповідно до їх повноважень.

6. Рішення загальних зборів громадян виконуються добровільно.

Стаття 20. Громадські слухання в громаді
1. Громада має право проводити громадські слухання у формі зустрічі з депутатами ради громади та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до компетенції місцевого самоврядування громади.

2. Метою проведення громадських слухань є ознайомлення жителів громади з позицією органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та депутатів з актуальних проблем громади, проектами важливих рішень, отримання від членів громади пропозицій і зауважень з цих проблем для вироблення оптимальних напрямів їх розв’язання.

3. Проведення громадських слухань є обов’язковим перед прийняттям радою громади рішень з питань:

проекту статуту громади;

стратегічних, генеральних планів розвитку території громади;

містобудівної документації;

місцевого бюджету громади на наступний рік;

встановлення місцевих податків і зборів, їх ставок і податкових пільг;

випуску місцевих позик;

відчуження з комунальної власності підприємств, що створюють, виробляють або надають житлово-комунальні послуги громаді; передачі їх у концесію, довгострокову оренду;

встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, щодо яких рішення приймає рада громади;

організації територій і об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають охороні;

розміщення на території громади екологічно небезпечних об’єктів, надання дозволів на яке належить до компетенції ради громади.

4. Порядок організації та проведення громадських слухань визначається статутом громади чи рішенням ради громади.

У статуті громади чи рішенні ради громади визначаються: порядок ініціювання громадських слухань органами, посадовими особами місцевого самоврядування, депутатами ради громади, членами громади; порядок підготовки слухань, визначення питань, що виносяться на слухання, порядок їх обговорення; ухвалення пропозицій слухань, а також інші суттєві для проведення громадських слухань питання.

5. Пропозиції, які ухвалені на громадських слуханнях, мають рекомендаційний характер і підлягають обов’язковому розгляду органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами та депутатами відповідно до їх компетенції.

6. Недотримання вимог частини третьої та п’ятої цієї статті є підставою для судового визнання рішень ради із зазначених питань не чинними.

Стаття 21. Місцеві ініціативи

1. Члени громади мають право в порядку місцевої ініціативи готувати і вносити на розгляд ради громади будь-яке питання, вирішення якого віднесене до компетенції місцевого самоврядування громади.

Не можуть бути предметом місцевої ініціативи питання, що суперечать Конституції та законам України, ратифікованим міжнародним договорам України, виданим у встановленому порядку нормативно-правовим актам органів виконавчої влади; питання, заборонені законом для винесення на місцевий референдум, а також питання, що стосуються територій поза межами території юрисдикції громади.

2. Місцева ініціатива вноситься на розгляд сесії ради громади не пізніш, ніж у двомісячний строк після її подання, і розглядається на найближчій від моменту її внесення сесії ради громади, а у виняткових випадках – на спеціальній позачерговій сесії, що скликається для розгляду ініціативи. Розгляд відбувається за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи та з гарантованим правом на виступ із доповіддю/співдоповіддю представника ініціативної групи. Голосування щодо включення місцевої ініціативи до порядку денного сесії ради не проводиться.

3. Порядок реалізації права місцевої ініціативи встановлюється статутом громади чи рішенням ради громади. У статуті громади чи рішенні ради визначаються: порядок започаткування ініціативи; кількісні вимоги щодо підтримки ініціативи жителями громади, які мають право голосу для подання ініціативи в раду; порядок отримання такої підтримки, а також інші суттєві для реалізації права місцевої ініціативи питання.

РОЗДІЛ ІІІ ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАСАДИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Стаття 22. Органи та посадові особи місцевого самоврядування

1.     Органами місцевого самоврядування є:

1)    рада громади,

2)    виконавчі органи ради громади, створені відповідно до цього закону;

3)    районна та обласна ради.

2.     Посадовими особами місцевого самоврядування є:

1) голова громади;

2)    секретар ради громади;

3)    голови обласної та районної ради;

4)    інші посадові особи, крім старост поселень, що обираються чи призначаються на свою посаду в органах місцевого самоврядування відповідно до закону, .

3.     Ради та їх виконавчі органи є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

4.     Органи місцевого самоврядування фінансуються виключно з відповідного місцевого бюджету

Стаття 23. Рада – представницький  орган  місцевого самоврядування

1. Представницьким органом місцевого самоврядування громади є рада громади.

Загальний склад ради громади становить при чисельності жителів громади:

до 10000 жителів – 15 депутатів;

від 10000 до 30000 жителів – 21 депутат;

від 30000 до 100000 жителів – 31 депутат;

від 100000 до 300000 жителів – 51 депутат;

понад 300000 жителів – 75 депутатів.

2.        Представницьким органом місцевого самоврядування району є районна рада.

Загальний склад районної ради визначається як подвійна кількість громад в районі;

3. Представницьким органом місцевого самоврядування області є обласна рада.

Загальний склад обласної ради відповідає кількості громад в області.

4. Рада вважається повноважною за умови обрання та набуття повноважень не менш як двома третинами депутатів від загального її складу. У разі якщо до ради обрано менше двох третин депутатів від її загального складу, до обрання необхідної кількості депутатів та набуття ними повноважень рада попереднього скликання продовжує здійснювати повноваження представницького органу місцевого самоврядування.

У разі дострокового припинення повноважень частини депутатів, внаслідок якого до складу ради входить менш як дві третини депутатів від її загального складу, така рада вважається повноважною за умови наявності в її складі більше половини депутатів від загального складу ради.

5. Термін повноважень рад – п’ять років.

6. Порядок виборів до місцевих рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами.

Стаття 24. Апарат ради.

1.     Апарат ради забезпечує підготовку засідань ради, депутатських комісій, організаційно-правове забезпечення ради, її органів, депутатів.

2.     Апарат ради громади очолює секретар ради громади.

3.     Апарат районної, обласної ради очолює голова відповідної ради.

4.     Апарат ради утворюється відповідною радою. Чисельність працівників апарату ради встановлюється відповідною радою і не може перевищувати 110 відсотків загальної його чисельності, визначеної типовими штатами, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

5.     В сільській громаді за рішенням ради апарат ради може не створюються. Повноваження апарату ради виконує секретар ради громади одноособово.

6.     Апарат ради фінансується виключно за рахунок коштів загального фонду відповідного бюджету і не може надавати платні послуги.

Стаття 25. Секретар ради громади
1. Секретар ради громади обирається радою з числа її депутатів за пропозицією голови громади і працює в раді на постійній основі. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу ради громади у разі, якщо:

1) на день проведення першої сесії ради громади, обраної на чергових виборах, не завершені вибори голови громади;

2) протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії ради голова громади не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради;

3) на наступній черговій сесії після виникнення вакансії
секретаря ради у зв’язку з достроковим припиненням його
повноважень голова громади не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради;

4) посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності
посади відповідного голови громади у зв’язку з достроковим припиненням його повноважень.

2. Секретар ради громади працює в раді на постійній основі, не може мати інший представницький мандат. Обмеження щодо іншої оплачуваної або підприємницької діяльності встановлюються законодавством про запобігання та протидію корупції.

3. Секретар ради громади:

1)    здійснює керівництво апаратом ради.

2)    у випадку, передбаченому частиною другою статті 61 цього Закону, здійснює повноваження голови громади;

3)    скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною
дев’ятою статті 28 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до
відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради,
питання, які передбачається внести на розгляд ради;

4)    веде засідання ради та підписує її рішення у випадках,
передбачених частиною дев’ятою статті 28 цього Закону;

5)    організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на
розгляд ради;

6)    забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і
жителів, організує контроль за їх виконанням;

7)    координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;

8)    сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;

9)    організовує систематичне навчання депутатів ради громади;

10)забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов’язаних з місцевим самоврядуванням відповідної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;

4. Повноваження секретаря ради громади можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради у порядку, визначеному її регламентом.

Стаття 26. Голова обласної, районної ради

1. Голова обласної ради, голова районної ради обирається відповідною радою на строк її повноважень з числа депутатів цієї ради шляхом таємного голосування і здійснює свої повноваження до обрання голови ради нового скликання, крім випадків дострокового припинення його депутатських повноважень або повноважень голови.

2. Голова обласної ради, голова районної ради є підзвітним раді та може бути достроково звільнений з посади за рішенням ради, яке приймається шляхом таємного голосування більшістю від складу ради. Питання про його звільнення може бути внесено на розгляд ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради або голови ради.

Звільнення депутата з посади голови ради не має наслідком

припинення його депутатських повноважень.

3. Повноваження голови районної, обласної, районної у місті

ради також вважаються достроково припиненими без припинення повноважень депутата ради в разі:

1) звернення з особистою заявою до відповідної ради про

складення ним повноважень голови ради;

2) порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його

діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених законом.

Повноваження голови районної, обласної ради із зазначених питань припиняються, а відповідна особа звільняється з посади голови ради з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.

4. Голова обласної, районної ради працює в раді на постійній основі, не може мати інший представницький мандат. Обмеження щодо іншої оплачуваної або підприємницької діяльності встановлюються законодавством про запобігання та протидію корупції. Голова обласної, районної ради може суміщати свою службову діяльність з посадою на громадських засадах в органах управління асоціацій органів місцевого самоврядування та їх добровільних об’єднань

5. На голову обласної ради, голову районної ради розповсюджуються всі права та обов’язки депутата ради, передбачені цим та іншими законами.

6. Голова районної, обласної ради:

1)    скликає сесії ради, повідомляє депутатам і доводить до
відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради,
питання, які передбачається внести на розгляд ради, веде засідання
ради;

2)    забезпечує підготовку сесій ради і питань, що вносяться на
її розгляд, доведення рішень ради до виконавців, організує
контроль за їх виконанням;

3)    представляє раді кандидатури для обрання на посаду
відповідно заступника голови районної ради чи заступника голови обласної ради; вносить на затвердження ради пропозиції щодо структури органів ради, її виконавчого апарату, витрат на їх утримання;

4)    вносить раді пропозиції щодо утворення і обрання постійних
комісій ради;

5)    координує діяльність постійних комісій ради, дає їм
доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;

6)    організує надання депутатам допомоги у здійсненні ними
своїх повноважень;

7)    призначає і звільняє керівників та інших працівників
структурних підрозділів виконавчого апарату ради;

8)    здійснює керівництво виконавчим апаратом ради;

9)    є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та
її виконавчого апарату;

10)підписує рішення ради, протоколи сесій ради;

11)забезпечує роботу по розгляду звернень громадян; веде
особистий прийом громадян;

12)забезпечує гласність у роботі ради та її органів,
обговорення громадянами проектів рішень ради, важливих питань
місцевого значення, вивчення громадської думки, оприлюднює рішення
ради;

13)представляє раду у відносинах з державними органами,
іншими органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян,
трудовими колективами, адміністрацією підприємств, установ,
організацій і громадянами, а також у зовнішніх відносинах
відповідно до законодавства;

14)за рішенням ради звертається до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів;

15)звітує перед радою про свою діяльність не менше одного
разу на рік, а на вимогу не менш як третини депутатів – у
визначений радою термін;

16)вирішує інші питання, доручені йому радою.

7. Голова районної, обласної, ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Стаття 27. Заступник голови районної ради, заступники голови обласної ради
1. Районна рада обирає заступника голови ради. Обласна рада обирає першого заступника і заступника голови ради.

2. Заступник голови районної ради, заступники голови обласної ради
обираються відповідною радою на термін її повноважень з числа
депутатів цієї ради шляхом таємного голосування і здійснюють свої
повноваження до припинення ними повноважень депутата ради
відповідного скликання, крім випадків дострокового припинення їх
повноважень у порядку, встановленому частинами третьою та
четвертою цієї статті.

3. Повноваження заступника голови районної ради, заступників голови обласної ради можуть бути достроково припинені без припинення повноважень депутата відповідної ради за рішенням відповідної ради, що приймається шляхом таємного голосування. Питання про дострокове припинення їх повноважень може бути внесено на розгляд відповідної ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради або голови ради.

4. Повноваження заступника голови районної ради, заступників голови обласної ради можуть також бути достроково припинені без припинення повноважень депутата відповідної ради в разі:

1) звернення з особистою заявою до відповідної ради про
складення ним повноважень заступника голови ради;

2) порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його
діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених законом.

Повноваження заступника голови ради з зазначених підстав припиняються з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.

5. У випадках, передбачених частинами третьою та четвертою
цієї статті, відповідна особа звільняється з посади заступника
голови ради з дня припинення її повноважень.

6. Заступник голови районної ради, заступники голови обласної ради здійснює повноваження голови відповідної ради за відсутності голови ради на підставі його розпорядження, а також у разі неможливості виконання головою ради своїх обов’язків з інших причин.

7. Заступник голови районної ради, заступники голови обласної ради працюють у раді на постійній основі. На них поширюються вимоги щодо обмеження сумісності їх діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені
цим Законом для голови ради.

Стаття 28. Сесія ради

1. Рада громади, обласна, районна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради та засідань постійних комісій ради.

2. Перша сесія новообраної ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради.

3. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів та про визнання повноважень новообраних депутатів ради.

На першому пленарному засіданні сесії ради громади голова територіальної виборчої комісії також інформує раду про підсумки виборів голови громади.

4. З моменту визнання повноважень депутатів ради громади нового скликання та новообраного голови громади головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова.

5.  У разі якщо на час проведення першої сесії ради громади голова громади не обраний, про що на сесії ради інформує голова територіальної виборчої комісії, рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості трьох – п’яти осіб. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання секретаря ради. З часу обрання секретаря ради він головує на пленарних засіданнях ради до обрання голови громади.

До обрання голови обласної, районної ради рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості трьох – п’яти осіб. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради. З часу обрання голови обласної ради він головує на пленарних засіданнях ради.

6. Наступні сесії ради громади скликаються головою громади.

Наступні сесії обласної, районної ради скликаються головою відповідно обласної, районної ради.

7. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не рідше

одного разу на місяць.

8. У разі невмотивованої відмови голови громади або неможливості  скликання ним сесії ради сесія ради громади скликається секретарем ради громади.

У разі невмотивованої відмови голови обласної, районної ради або неможливості скликання ним сесії ради сесія скликається заступником голови районної ради, першим заступником голови обласної ради.

У разі невмотивованої відмови першого заступника голови обласної ради або неможливості скликання ним сесії ради сесія скликається заступником голови обласної ради.

9. Секретарем ради громади, заступником голови обласної, районної ради сесія скликається:

1) якщо сесія не скликається головою громади, головою обласної, районної ради у строки, передбачені цим Законом;

2) якщо голова громади, голова обласної, районної ради без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною 11 цієї статті.

10. Сесія ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради,

11. У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах третій та дев’ятій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб’єктів, зазначених у частині десятій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами ради, які становлять не менш як одну третину складу ради.

12. Рішення про скликання сесії ради доводиться до відома

депутатів і населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці не пізніш як за 7 днів до сесії, а у виняткових випадках – не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Винятковими випадками вважаються події, які вимагають термінового реагування ради, стосуються її компетенції і які не можуть бути передбачені в плановому порядку.

13. Сесію ради відкриває і веде голова громади, голова обласної, районної ради відповідно. У випадку, передбаченому частиною одинадцятою цієї статті,

сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої

скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде сесію

за рішенням ради один з депутатів цієї ради.

14. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

15. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися

головою громади, постійними комісіями, депутатами ради, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації.

16. Не пізніш як на другій сесії каденції ради затверджується регламент

роботи ради, а також положення про постійні комісії ради. До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Зміни до регламенту ради вводяться в дію з наступної сесії, яка проводиться не раніше ніж через місяць після закінчення сесії, на якій були прийняті зміни до регламенту ради.

17. Протоколи сесій ради, прийняті нею рішення підписуються особисто головуючим на засіданні сесії.

18. Сесії ради проводяться відкрито. Громадяни, представники засобів масової інформації, посадові особи розташовуються на виділених їм місцях і не можуть втручатися у ведення сесії та заважати депутатам розглядати питання порядку денного.

Стаття 29. Постійні комісії ради

1. Постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, до внесення на розгляд ради; здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

2. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень
у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.

3. До складу постійних комісій не може бути обраний секретар ради громади, голова районної, обласної ради.

4. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою  попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань.

Голови комісій або за їх дорученням інші члени комісій виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями з відповідних питань.
5. Постійні комісії відповідно до функціональної спрямованості попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань.

6. Постійні комісії за рішенням ради вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді органів, а також з питань, віднесених до відання ради, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках – на розгляд ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради.

7. Постійні комісії у питаннях, які належать до їх відання, та в порядку, визначеному законом, мають право отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філій і відділень необхідні матеріали і документи.

8. Організація роботи постійної комісії ради покладається на голову комісії. Голова комісії скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами, організує роботу по реалізації висновків і рекомендацій комісії. У разі відсутності голови комісії або неможливості виконання ним своїх повноважень з інших причин його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії.

9. Засідання постійної комісії скликається в міру необхідності і є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії.

10. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації, які приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності – заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії.

11. Рекомендації постійних комісій підлягають обов’язковому
розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям в строк, визначений законодавством про звернення громадян.

12. Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів
рішень ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів. Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за рішенням ради, голови громади, секретаря ради громади, голови обласної, районної ради відповідно розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.

13. Депутати працюють у постійних комісіях на громадських засадах.

14. Постійні комісії є підзвітними раді.

15. Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою.

Стаття 30. Тимчасові контрольні комісії ради
1. Тимчасові контрольні комісії є органами ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень відповідних органів місцевого самоврядування. Контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд ради.

2. Рішення про створення тимчасової контрольної комісії ради,
її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради.

3. Засідання тимчасових контрольних комісій ради проводяться в закритому режимі. Депутати, які входять до складу тимчасової контрольної комісії, та залучені комісією для участі в її роботі спеціалісти, експерти, інші особи не повинні розголошувати інформацію, яка стала їм відома у зв’язку з її роботою.

4. Повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.

Стаття 31. Депутат ради
1. Повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про визнання депутата обраним і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.

2. Депутат представляє інтереси всіх жителів відповідної адміністративно-територіальної одиниці, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов’язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради громади, голови обласної, районної ради відповідно зобов’язаний входити до складу однієї з постійних комісій ради.

3. На час сесій, засідань постійних комісій рад, а також для
здійснення депутатських повноважень в інших, передбачених законом
випадках, депутат звільняється від виконання виробничих або
службових обов’язків з відшкодуванням йому середнього заробітку за
основним місцем роботи, але не вище посадового окладу секретаря ради громади, заступника голови обласної, районної ради відповідно, та інших витрат, пов’язаних з депутатською діяльністю відповідно до рішень ради, за рахунок відповідного місцевого бюджету.

4. Депутат зобов’язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.

5. Депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які
розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та
тимчасово-контрольних комісій ради, до складу яких його обрано.

6. Депутати ради можуть об’єднуватись у фракції та групи на підставах та в порядку, встановлених регламентом ради.

7. Повноваження депутатів і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, цим законом, законом про статус депутатів місцевих рад.

Стаття 32. Голова громади

1.     Голова громади є головною посадовою особою в системі органів місцевого самоврядування громади.

2.     Голова громади головує на засіданнях ради громади та очолює її виконавчий комітет.

3.     Голова громади працює на постійній основі і не може бути народним депутатом України, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад. Обмеження щодо іншої оплачуваної або підприємницької діяльності голови громади встановлюються законодавством щодо запобігання та протидії корупції. Голова громади може суміщати свою службову діяльність з посадою на громадських засадах в органах управління асоціацій органів місцевого самоврядування та їх добровільних об’єднань.

4.     На голову громади поширюються гарантії діяльності депутатів відповідних рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

5. Голова громади діє в межах повноважень, наданих цим Законом та відповідно до рішення ради громади про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом та головою громади.

6.     Голова громади організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради громади, її виконавчого комітету, інших виконавчих органів управи громади забезпечує реалізацію повноважень органів виконавчої влади на території громади, дотримання Конституції та законів України та рішень відповідних органів виконавчої влади.

7. Голова громади здійснює інші повноваження, місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради громади або не віднесені законом чи радою громади до виключної компетенції її виконавчого комітету, крім питань, що носять нормативно-правовий характер.

8.     При здійсненні наданих повноважень голова громади є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед громадою, підзвітним і підконтрольним перед відповідною радою громади за діяльність її виконавчого комітету, інших виконавчих органів ради.

9.     Голови обласних, районних рад, Київський міський голова, Севастопольський міський голова, міські голови мають право формувати свою патронатну службу. Патронатна служба складається із помічників, радників, консультантів. Посадові особи патронатної служби не можуть входити до інших структурних підрозділів.

Стаття 33. Виконавчі органи ради громади

1. Виконавчими органами ради громади, є виконавчий комітет та виконавчі органи спеціальної компетенції, утворені за рішеннями ради, які складають в сукупності управу громади.

2. Виконавчий орган ради утворюється для здійснення всіх або частини виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування, що віднесені законами до відання виконавчих органів ради. Він є юридичною особою, в межах своїх повноважень діє самостійно і несе відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

3. В містах де за рішенням ради громади відповідно до закону створені райони в місті, утворюються управи районів у місті – територіальні розпорядчі органи, призначені для здійснення повноважень виконавчих органів ради громади в районах міста.

4. Виконавчі органи управи є підконтрольними та підзвітними відповідній раді, а виконавчий комітет з питань здійснення наданих йому повноважень органів виконавчої влади – підконтрольний відповідним органам виконавчої влади.

5. Чисельність працівників управи встановлюється відповідною радою і не може перевищувати 110 відсотків загальної чисельності, визначеної типовими штатами, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Стаття 34. Структура управи громади

1.       Структура управи громади затверджується радою з врахуванням положень цього закону за поданням голови громади.

2. Структурні підрозділи управи громади є її органами управління галузевої та функціональної компетенції і можуть бути виконавчими органами спеціальної компетенції, входити до складу виконавчого органу спеціальної компетенції чи входити до складу апарату виконавчого комітету ради. Кожний структурний підрозділ діє відповідно до положення, затвердженого радою. Структурними підрозділами є:

1).      Департамент – структурний підрозділ управи, що утворюється для виконання завдань високого ступеня складності (багатогалузевість, багатофункціональність, програмно-цільовий метод діяльності), координації роботи, пов’язаної з виконанням цих завдань. Мінімальна чисельність працівників департаменту – 21 працівник. Департамент очолює директор. Директор департаменту може мати не більш як два заступники: одного заступника, який не очолює управління, відділ, та одного заступника – начальника управління, відділу;

2).      Управління – структурний підрозділ управи одногалузевого або однофункціонального спрямування, що може бути виконавчим органом спеціальної компетенції або входити в склад департаменту чи апарату виконавчого комітету. До складу управління входять не менш як два відділи. Мінімальна чисельність працівників управління – 11 працівників. Управління, відділ очолює начальник. Начальник управління може мати одного заступника – начальника відділу.

3) відділ – структурний підрозділ управи одногалузевого чи одно функціонального спрямування, що може бути виконавчим органом спеціальної компетенції. Відділ очолює начальник. Мінімальна кількість працівників відділу – 4 працівники. Начальник відділу може мати одного заступника у разі, коли чисельність працівників у відділі не менш як 7 одиниць.

4) сектор – структурний підрозділ управи одно функціонального спрямування, що не є виконавчим органом спеціальної компетенції. Сектор очолює завідуючий. Мінімальна кількість працівників сектору – 2 працівники. Сектори у складі управління утворюються понад нормативну кількість відділів, а в складі відділу – понад мінімальну чисельність працівників відділу.

3. В сільській громаді за рішенням ради громади окремі виконавчі органи спеціальної компетенції можуть не створюватись.

4. Структурні підрозділи управи є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, голові громади.

5. Керівники структурних підрозділів управи призначаються на посаду і звільняються з посади головою громади одноособово.

6. Керівники виконавчих органів спеціальної компетенції громади призначаються на посаду за погодженням з головою районної державної адміністрації. Рішення про погодження приймається в 30-и денний термін після надходження відповідного подання до районної державної адміністрації.

Стаття 35. Виконавчий комітет ради громади.

1.              Виконавчий комітет – колегіальний виконавчий орган ради громади загальної компетенції, що розглядає і вирішує всі питання, віднесені цим та іншими законами до відання виконавчих органів ради громади, за винятком повноважень, переданих радою іншим виконавчим органам спеціальної компетенції ради громади та голові громади. Для забезпечення діяльності виконавчого комітету створюється його апарат.

2.              Виконавчий комітет ради утворюється радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради виконавчий комітет ради здійснює свої повноваження до формування нового складу виконавчого комітету ради.

3.              Очолює виконавчий комітет ради голова громади.

4.              Кількісний та персональний склад виконавчого комітету ради громади затверджується радою громади за пропозицією голови громади.

5.              Виконавчий комітет ради громади утворюється у складі голови громади, заступника (заступників) голови громади, керуючого справами виконавчого комітету, всіх чи окремих керівників виконавчих органів спеціальної компетенції ради громади.

6.              Депутати місцевих рад не можуть бути членами виконавчого комітету ради громади.

7.              Члени виконавчого комітету ради громади, а також керівники виконавчих органів спеціальної компетенції ради громади на час перебування на своїй посаді призупиняють членство в партіях.

8.              В засіданнях виконавчого комітету ради бере участь з дорадчим голосом секретар ради громади.

9.              Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади – також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

10.          Основною формою роботи виконавчого комітету ради є його засідання. Засідання виконавчого комітету скликаються відповідно головою громади, а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції – заступником голови громади, в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць, і є правомочними, якщо в них бере участь більше половини від загального складу виконавчого комітету.

11.          Член виконавчого комітету не може брати участь в розгляді питань, якщо це пов’язано з конфліктом інтересів (питання, що розглядається стосуються його інтересів, як фізичної особи чи інтересів пов’язаних з ним осіб). Перед розглядом такого питання член виконавчого комітету, щодо якого має місце конфлікт інтересів, зобов’язаний повідомити про це іншим членам виконкому та покинути засідання на час розгляду вказаного питання.

Стаття 36. Функціональні повноваження виконавчого комітету ради громади

1. Виконавчий комітет ради громади може розглядати усі питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
2. Виконавчий комітет ради громади :

1) попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд ради громади;

2) координує діяльність виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників;

3) має право змінювати або скасовувати акти виконавчих органів ради спеціальної компетенції, а також їх посадових осіб;

4) затверджує положення про структурні підрозділи управи за поданням голови громади.

3. Виконавчий комітет приймає рішення нормативно-правового характеру, а також розпорядчі акти з питань, не віднесених радою до відання інших виконавчих органів ради спеціальної компетенції.

Стаття 37. Староста

1. Старости обираються в територіальних одиницях, визначених відповідно законодавства про адміністративно-територіальний устрій, як територіальні одиниці, обираються старости поселень.

2. Староста поселення обирається його мешканцями на строк повноважень ради громади в порядку, визначеного в законі про вибори сільських, селищних, міських голів.

3. Старости діє на території відповідної територіальної одиниці.

4. Староста поселення не є посадовою особою місцевого самоврядування.

5. Староста здійснює свої функції. за контрактом, укладеним між ним та виконавчим комітетом ради громади.

6. Контрактом на основі цього закону та статуту громади визначається обсяг функцій старости, розмір оплати його послуг, територія юрисдикції старости, інші умови за згодою сторін.

7. Розмір оплати послуг старости визначається як відшкодування за витрачений ним час для виконання повноважень старости в залежності від обсягу повноважень, кількості мешканців поселення та розміру території юрисдикції. Типові нормативи оплати послуг старости встановлюються Кабінетом Міністрів України.

8. Староста поселення:

1) представляє інтереси мешканців поселення у виконавчих органах ради громади,

2) за дорученням мешканців забезпечує підготовку документів для органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади з питань соціального захисту та соціальної допомоги,

3) бере участь у підготовці проекту бюджету громади в частині фінансування програмами, що здійснюється на території його юрисдикції;

4) здійснює моніторинг за виконанням функцій посадовими особами громади та бюджетних установ громади, територіальних підрозділів та посадових осіб органів виконавчої влади, розташованих на території відповідного поселення, готує відповідні подання до виконавчого комітету ради громади.

5) здійснює моніторинг за станом довкілля, за станом об’єктів інфраструктури, за громадським правопорядком, присікає правопорушення;

6) здійснює функції посередника (медіатора) в побутових спорах між жителями;

7) здійснює інші функції, визначені статутом громади, або рішенням ради.

9. Староста поселення має право брати участь у засіданнях виконавчого комітету ради громади при розгляді питань, що стосуються поселення, яке він представляє, з правом дорадчого голосу.

Стаття 38. Рада старост при виконавчому комітеті ради громади

1. Рада старост є дорадчим органом при виконавчому комітеті ради громади, складається із старост поселень, що входять до складу громади.

2. Голова громади представляє поселення – адміністративний центр громади, головує на засіданнях ради старост і має право голосу.

3. Рада старост здійснює попередній розгляд питань щодо розвитку поселень та інфраструктури громади, земельних питань, інших питань за пропозицією виконавчого комітету ради.

4. Обов’язковому розгляду на раді старост підлягають питання, що стосуються регулювання земельних відносин, планування та забудови територій та питання бюджету, до внесення їх на розгляд ради громади.

5. Висновки ради старост, приймаються простою більшістю присутніх на засіданні ради і доводяться до відома ради громади при внесенні на її розгляд проектів відповідних рішень, підготовлених виконавчим комітетом.

Стаття 39. Громадська рада при виконавчому комітеті ради.

1.          При виконавчому комітеті ради рішенням виконавчого комітету ради може створюватись дорадчий орган – громадська колегія.

2.          Склад громадської колегії затверджується виконавчим комітетом ради громади за поданням його голови.

3.          Членом громадської колегії не може бути особа, яка є депутатом відповідної ради, працівником управи, апарату ради чи патронатної служби голови громади.

4.          Діяльність громадської колегії визначається положенням про неї, яке затверджується виконавчим комітетом ради.

Розділ ІІІ. КОМПЕТЕНЦІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Стаття 40. Загальні засади визначення повноваженнями місцевого самоврядування.

1.    До відання місцевого самоврядування можуть відноситись сфери публічної діяльності, які стосуються питань місцевого значення.

2.    До сфери відання місцевого самоврядування не можуть відноситись питання забезпечення конституційного ладу, державної цілісності, та суверенітету, незалежного судочинства.

3.    Сфери публічної діяльності, які стосуються забезпечення організації функціонування середовища безпосереднього проживання людини відносяться до власних повноважень місцевого самоврядування.

4.    Сфери публічної діяльності, які стосуються соціальних питань, щодо яких визначена єдина державна політика, розроблені державні програми реалізації цієї політики і які передані до відання органів місцевого самоврядування з виконанням умов наділення повноваженнями органів місцевого самоврядування, визначених цим законом відносяться до делегованих повноважень місцевого самоврядування.

5.    Повноваження місцевому самоврядуванню передаються законом. Вирішення питань, не віднесених законом до компетенції інших органів публічної влади і не вилучених із компетенції місцевого самоврядування може бути включено до сфери компетенції органів місцевого самоврядування громади.

6.    У випадку непередбачених обставин в порядку, встановленому законом виконавчим органам ради можуть бути передано виконання деяких повноважень органів виконавчої влади з відповідною компенсацією за виконання таких повноважень з державного бюджету.

7.    При розподілі повноважень між органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади не допускається подвійне підпорядкування виконавчих органів та дублювання функцій і завдань.

8.    Розподіл компетенцій між органами місцевого самоврядування адміністративно-територіальних одиниць різних рівнів здійснюється за принципом субсидіарності з передачею їх на максимально низький рівень, на якому можливо і доцільно здійснювати ці повноваження з огляду на кадровий, фінансовий, інфраструктурний потенціал та ресурси, необхідні для реалізації повноважень на такому рівні.

Стаття 41. Умови наділення повноваженнями органів місцевого самоврядування

1. Органи місцевого самоврядування наділяються повноваженнями, якщо:

1) на відповідному адміністративно-територіальному рівні створені представницькі органи місцевого самоврядування та підзвітні та підконтрольні їм виконавчі органи;

2) щодо повноважень, що надаються, вироблені вимоги до якості відповідних публічних послуг, встановлені критерії оцінки, індикатори успішності виконання повноважень;

3) органи місцевого самоврядування мають достатні інфраструктурні, матеріальні, кадрові ресурси для виконання наданих ним повноваження;

4) органи місцевого самоврядування мають можливість самостійно визначати форми реалізації цілей, визначених державною програмою щодо делегованих повноважень, достатні інструменти здійснення місцевої політики по відношенню до переданих повноважень, регуляторні, інституційні, інформаційні можливості;

6) забезпечений належний рівень фінансування повноважень у вигляді закріплення окремих податків чи їх частини, та фінансової підтримки державою органів місцевого самоврядування;

7) забезпечений контроль зі сторони місцевих державних адміністрацій за дотриманням органами місцевого самоврядування Конституції та законів України, актів Кабінетом Міністрів України, центральних органів виконавчої влади в частині, що стосуються переданих повноважень;

2. При прийнятті рішень про наділення органів місцевого самоврядування повноваженнями повинні відбуватись консультації між органами державної влади та органами місцевого самоврядування через їх асоціації в порядку визначеному законом.

Стаття 42. Сфера галузевої компетенції органів місцевого самоврядування громади.

До сфери галузевої компетенції органів місцевого самоврядування громади належить:

1)    програми в галузі освіти: загальна початкова та середня освіта, дошкільна освіта, позашкільна освіта;

2)    програми в галузі охорони здоров’я – первинна та профілактична медико-санітарна допомога, швидка медична допомога, стоматологічна допомога;

3)    ветеринарна допомога;

4)    програми в галузі культури та відпочинку – підтримка діяльності закладів культури, крім тих, що віднесені до регіонального та державного рівня, культурні та мистецькі програми, підтримка народних промислів;

5)    місцеві молодіжні програми, підтримка програм туризму, фізичної культури та масового спорту, організація місць відпочинку;

6)    програми соціальної допомоги – утримання територіальних центрів соціального обслуговування населення, програми соціальної допомоги, в тому числі забезпечення соціальним житлом; підтримка будинків-інтернатів для осіб похилого віку, дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім’ї, участь в програмі забезпечення доступного житла

7)    містобудування та архітектура: розробка та реалізація Генерального плану громади, ведення містобудівного кадастру, надання єдиних умов та обмежень забудови земельних ділянок;

8)    будівництво, ремонт та утримання доріг місцевого значення, вулиць, площ, організація дорожнього руху на них;

9)    організація місцевого громадського транспорту;

10)контроль у сфері експлуатації житла;

11)організація надання комунальних послуг – водопостачання, водовідведення, теплопостачання, утилізація твердих побутових відходів;

12)     озеленення та благоустрій території, утримання кладовищ;

13)     охорона навколишнього середовища, екологічні програми;

14)     землеустрій – вирішення питань землевідведення, ведення земельно-кадастрової документації, визначення цільового призначення землі в порядку, визначеному законом;

15)     місцева пожежна та рятувальна служби;

16)     забезпечення громадського порядку,

17)     управління комунальним майном громади,

18)     ведення місцевого архіву;

19)     інші питання місцевого значення, не віднесені до компетенції органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування адміністративно-територіальних одиниць інших рівнів адміністративно-територіального устрою.

Стаття 43. Сфера галузевої компетенції органів місцевого самоврядування району.

1. До сфери галузевої компетенції органів місцевого самоврядування району належить:

1) програми в галузі освіти: школи-інтернати загального профілю, загальноосвітні школи-інтернати для дітей-сиріт та які позбавлені піклування батьків, дитячі будинки;

2) програми в галузі охорони здоров’я: лікарні широкого профілю, пологові будинки, програми медико-санітарної освіти;

3) програми в галузі соціальної допомоги: притулки для неповнолітніх

4) програми розвитку фізичної культури і спорту: утримання та навчально-тренувальна робота дитячо-юнацьких спортивних шкіл всіх типів, заходи з фізичної культури і спорту та фінансова підтримка організацій фізкультурно-спортивної спрямованості і спортивних споруд місцевого значення.

Стаття 44 Сфера галузевої компетенції органів місцевого самоврядування області

1. До сфери галузевої компетенції органів місцевого самоврядування області належить:

1)                  Програми в галузі освіти: спеціалізовані школи-інтернати, підтримка закладів професійно-технічної освіти, інститути післядипломної освіти вчителів, центри і заходи з підвищення кваліфікації службовців місцевого самоврядування;

2)                  Програми в галузі охорони здоров’я: спеціалізовану стаціонарну допомогу, госпіталі для інвалідів, станції переливання крові, санаторно-курортна допомога;

3)                  Програми в галузі культури: регіональні бібліотеки, музеї, виставки, філармонії, палаци культури, підтримка музичних колективів.

4)                  державні програми з інвалідного спорту і реабілітації

5)                  програми розвитку регіону: регіональні інвестиційні програми соціального розвитку, підтримки економічної активності, програми транскордонного співробітництва.

2. До відання Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Ради Міністрів Автономної Республіки Крим додатково до повноважень, визначених Конституцією України, відносяться програми, визначені ч.1 цієї статті. (перенести в з-н про АРК)

Стаття 45. Компетенція територіальної громади

1. До компетенції територіальної громади належить вирішення питань, віднесених до сфери компетенції органів місцевого самоврядування громади, за винятком повноважень органів виконавчої влади, наданих цим та іншими законами України виконавчим органам ради громади, та інших винятків, передбачених цим законом..

2. Форми реалізації компетенції територіальної громади визначаються цим та іншими законами.

Стаття 46. Компетенція ради громади

1. До загальної компетенції ради громади належать повноваження з організації роботи ради та формування її органів, здійснення контролю за їх діяльністю та повноваження щодо вирішення питань місцевого значення, віднесених законом до компетенції органів місцевого самоврядування громади.

2. До виключних повноважень ради громади з організації роботи ради та формування її органів, здійснення контролю за їх діяльністю належить:

1)    затвердження регламенту ради та внесення змін до нього;

2)    обрання за пропозицією голови громади на посаду та звільнення з посади секретаря ради громади;

3)    утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій, затвердження положень про постійні та інші комісії ради;

4)    затвердження за пропозицією голови громади структури управи; загальної чисельності апарату ради, виконавчого комітету, інших виконавчих органів ради громади; визначення умов оплати праці працівників апарату ради та виконавчих органів ради, голови громади відповідно до законодавства;

5)    затвердження персонального складу виконавчого комітету ради громади;

6)    висловлення недовіри голові громади;

7)    затвердження меж територіальних одиниць, що входять до складу громади;

8)    затвердження плану роботи ради та заслуховування звіту про його виконання;

9)    заслуховування звіту голови громади про його діяльність та про діяльність виконавчого комітету ради та інших виконавчих органів ради громади;

10)заслуховування звітів постійних, тимчасових та інших комісій, посадових осіб, яких рада громади призначає або затверджує, оцінка їх діяльності, прийняття відповідних рішень за результатами звітів;

11)розгляд запитів депутатів, прийняття рішень по запитах;

12)надання згоди на створення органів самоорганізації населення, наділення їх повноваженнями та матеріально-фінансовими ресурсами;

13)прийняття рішень про дострокове припинення повноважень органів самоорганізації населення у випадках, передбачених законом;

14)скасування будь-яких актів виконавчого комітету ради громади, крім питань, що стосуються повноважень органів виконавчої влади, переданих до виконання виконавчим органам місцевого самоврядування;

15)затвердження договорів, укладених від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції;

16)прийняття рішень про розмежування повноважень між виконавчими органами ради, в межах повноважень, наданих цим Законом виконавчим органам ради;

17)прийняття рішення про дострокове припинення повноважень голови громади у випадках, передбачених цим Законом;

18)прийняття рішень про вступ до асоціацій органів місцевого самоврядування та вихід з них;

19)прийняття рішень про партнерство громад;

20)прийняття рішень про проведення місцевого референдуму в порядку, визначеному законом;

21)прийняття рішень про затвердження статуту громади.

3. До виключних повноважень ради громади щодо вирішення питань місцевого значення, віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування громади належить:

1)    затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку громади, інших цільових програм з питань місцевого значення, контроль за їх виконанням;

2)    затвердження місцевого бюджету громади, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання бюджету громади;

3)    запровадження місцевих податків і зборів та визначення розмірів ставок місцевих податків і зборів у межах, визначених законом;

4)    прийняття рішень щодо надання пільг по місцевих податках і зборах;

5)    прийняття рішень щодо здійснення місцевих позик, проведення лотерей, випуску цінних паперів;

6)    прийняття рішень про створення комунальних банків, інших комунальних фінансово-кредитних установ;

7)    прийняття рішень про встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності громади, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до бюджету громади;

8)    прийняття рішень про порядок формування тарифів на послуги комунальних підприємств;

9)    затвердження програм розвитку житлово-комунального господарства громади та благоустрою населених пунктів; встановлення в порядку і межах, визначених законодавством,

10)прийняття рішень щодо відчуження об’єктів комунальної власності; про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності громади;

11)прийняття рішень про передачу іншим органам місцевого самоврядування, місцевим органам виконавчої влади чи суб’єктам підприємницької діяльності окремих функцій щодо управління об’єктами комунальної власності громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення;

12)вирішення відповідно до законодавства питань про створення підприємствами комунальної власності громади спільних підприємств, у тому числі з іноземними інвестиціями;

13)затвердження місцевих планів і програм охорони довкілля, з питань цивільного захисту населення, раціонального використання земель та природних ресурсів місцевого значення і мінерально-сировинної бази, охорони питної води, енергозбереження та інших програм, що є важливими для громади;

14)прийняття рішень відповідно до закону та статуту громади відведення земель і користування землями, що знаходяться у власності громади; прийняття рішень про викуп земель у їх власників для потреб громади,

15)прийняття рішень про зміну цільового призначення земель території громади за погодженням з органами виконавчої влади відповідно до закону;

16)прийняття рішень про відведення або надання земельних ділянок лісового фонду місцевого значення, які належать громаді, в користування, про припинення права користування цими ділянками, про продаж таких земельних ділянок лісового фонду; прийняття рішень про викуп земельних ділянок лісового фонду у їх власників для потреб громади;

17)погодження клопотань про надання надр на території громади в користування з метою геологічного вивчення; прийняття рішень про надання надр у користування з метою розробки родовищ корисних копалин місцевого значення;

18)затвердження відповідно до закону розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних громад;

19)прийняття рішень про надання водних об’єктів місцевого значення у користування; затвердження правил користування водозабірними спорудами, затвердження проектів зон санітарної охорони господарсько-питних водозаборів; встановлення правил користування маломірними суднами на водних об’єктах, прийняття за погодженням з органами державної влади з питань охорони здоров’я та охорони навколишнього природного середовища під час аварійних ситуацій рішень про скидання стічних вод з накопичувачів у водні об’єкти, якщо це не призведе до перевищення нормативів екологічної безпеки водокористування; вирішення відповідно до закону і статуту територіальної громади питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення, а також про скасування такого дозволу;

20)внесення пропозицій до відповідних органів про організацію територій і об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, про оголошення природних та інших об’єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам’ятками природи, історії або культури загальнодержавного значення; прийняття рішень про організацію територій і об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, про клопотання щодо оголошення природних та інших об’єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам’ятками природи, історії або культури місцевого значення, які охороняються законом; визначення меж територій пам’яток місцевого значення, їхніх зон охорони; встановлення режиму збереження і порядку використання пам’яток місцевого значення;

21)затвердження місцевих програм у сфері початкової, середньої та позашкільної освіти;

22)затвердження місцевих програм у сфері первинної медико-санітарної допомоги;

23)затвердження місцевих програм у сфері фізичної культури і спорту, дозвілля та місцевого туризму;

24)затвердження з дотриманням встановленого законом порядку місцевих містобудівних програм, генерального плану громади, детальних планів території громади, правил забудови окремих територій громади іншої містобудівної документації;

25)встановлення на відповідних територіях режиму забудови та іншого використання земель, передбачених для містобудівних потреб;

26)затвердження правил благоустрою території населеного пункту, правил забезпечення в ньому чистоти і порядку, правил торгівлі на ринках, правил додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність;

27)надання згоди на передачу об’єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об’єктів з комунальної у державну власність, передачу об’єктів з комунальної власності до спільної власності територіальних громад району чи області, передачу об’єктів зі спільної власності району та області до комунальної власності а також щодо придбання об’єктів державної власності у комунальну власність;

28)розгляд пропозицій щодо розміщення підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності; внесення до органів виконавчої влади відповідних пропозицій;

29)прийняття рішень, пов’язаних із внесенням до відповідних органів виконавчої влади пропозицій щодо створення спеціальних (вільних) економічних зон; надання згоди на створення у передбаченому законом порядку таких зон та на внесення змін до статусу цих зон;

30)прийняття рішення про надання згоди на розміщення на території відповідної громади об’єктів, шкідливий екологічний вплив яких перевищує встановлені нормативи;

31)прийняття у межах, визначених законом, рішень з питань боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність;

32)створення відповідно до закону місцевої міліції, яка утримується за рахунок коштів місцевого бюджету;

33)організація надання соціальної допомоги окремим категоріям громадян;

34)затвердження пропозицій щодо:

а) встановлення і зміни меж сіл, селищ;

б) встановлення і зміни меж територіальних одиниць;

в) створення, ліквідації населених пунктів

г) віднесення населених пунктів до категорії сіл чи селищ

35)затвердження відповідно до закону положення про зміст, опис та порядок використання символіки територіальної громади;

36)прийняття рішень щодо встановлення та зміни назв вулиць, майданів, парків відпочинку, скверів, мостів та інших об’єктів, які є на території населених пунктів громади;

37)надання пропозицій відповідно до закону щодо назв населених пунктів громади

4. Рада громади може також розглядати та вирішувати будь-які інші питання місцевого значення, не віднесені законом до виключної компетенції територіальної громади, виконавчого комітету ради громади, голови громади.

5. Питання, визначені п.п. 1)- 34) частини 3 цієї статті розглядаються радою виключно за поданням виконавчого комітету ради громади.

Стаття 47. Компетенції районних і обласних рад

1. Виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради
вирішуються такі питання:

1)    обрання голови ради, заступника голови ради, звільнення їх з посади;

2)    утворення, обрання і ліквідація постійних та інших комісій
ради, внесення змін до їх складу, обрання голів комісій;

3)    затвердження за пропозицією голови ради структури
виконавчого апарату ради, його чисельності, встановленої
відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів
України, витрат на утримання ради та її виконавчого комітету;

4)    затвердження регламенту ради;

5)    затвердження плану роботи ради, заслуховування звіту про
його виконання;

6)    заслуховування звітів постійних комісій, керівників органів, які рада утворює, обирає та призначає;

7)    розгляд запитів депутатів, прийняття рішень по них;

8)    прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень
депутата ради в порядку, встановленому законодавством;

9)    затвердження відповідно до закону Положення про зміст, опис та порядок використання символіки району, області;

10)прийняття рішень щодо об’єднання в асоціації, вступ до асоціацій та інших форм добровільних об’єднань органів місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад, а також про вихід із них;

11)затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідно району, області, цільових програм з інших питань, заслуховування звітів про їх виконання;

12)затвердження відповідно районних, обласних бюджетів, внесення змін до них, затвердження звітів про їх виконання;

13)вирішення за дорученням відповідних рад питань про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об’єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад, а також придбання таких об’єктів в установленому законом порядку;

14)вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об’єктами спільної власності територіальних громад, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників;

15)вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу
на спеціальне використання природних ресурсів відповідно
районного, обласного значення, а також про скасування такого
дозволу;

16)встановлення правил користування водозабірними спорудами,
призначеними для задоволення питних, побутових та інших потреб
населення, зон санітарної охорони джерел водопостачання, обмеження
або заборони використання підприємствами питної води у промислових
цілях;

17)прийняття рішень про організацію територій і об’єктів
природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій,
що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до
відповідних державних органів про оголошення природних та інших
об’єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам’ятками історії або культури, які охороняються законом;

18)прийняття за пропозицією відповідних рад громад рішень, пов’язаних зі створенням спеціальних вільних та інших зон, зміною у статусі цих зон, внесення до відповідних органів пропозицій з цих питань;

19)прийняття рішень про звернення до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів;

20)      надання згоди на передачу об’єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об’єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад, у державну власність, а також щодо придбання об’єктів державної власності;
2. Районні і обласні ради можуть розглядати і вирішувати на
пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до їх відання цим та іншими законами.

3. Крім питань, зазначених у частині першій цієї статті, виключно на пленарних засіданнях обласних рад вирішуються такі питання:

1)    затвердження відповідно до законодавства регіональних правил забудови і благоустрою поселень;

2)    прийняття рішень про віднесення лісів до категорії захисності, а також про поділ лісів за розрядами такс у випадках і порядку, передбачених законом.

Розділ ІV. ПОВНОВАЖЕННЯ ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ РАДИ

Стаття 48. Повноваження виконавчих органів ради громади у сфері забезпечення соціально-економічного і культурного розвитку, планування та обліку

1. До повноважень виконавчих органів ради громади у сфері забезпечення соціально-економічного і культурного розвитку, планування та обліку належать:

1) забезпечення збалансованого соціально-економічного і культурного розвитку громад, ефективного використання її природних, трудових і фінансових ресурсів;

2) підготовка, подання на затвердження відповідної ради та організація виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм безпечного проживання людей, місцевих екологічних програм, програм зайнятості населення, цільових програм з інших питань; забезпечення цих програм необхідними фінансовими, майновими, трудовими, кадровими та іншими ресурсами; підготовка та подання раді звітів про хід і результати виконання цих програм;

3) залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в комплексному соціально-економічному і культурному розвитку громад;

4) підготовка та подання на розгляд ради проектів рішень про надання згоди на створення спеціальних (вільних) економічних зон.

Стаття 49. Повноваження виконавчих органів ради громади у сфері бюджету і фінансів

1. До повноважень виконавчих органів ради громади у сфері бюджету і фінансів належать:

1) складання проекту місцевого бюджету громади, подання його на затвердження ради громади;

2) організація виконання місцевого бюджету;

3) адміністрування місцевих податків та зборів;

4) подання до відповідних органів виконавчої влади необхідних фінансових показників та пропозицій для формування міжбюджетних трансфертів;

5) підготовка та подання на затвердження ради громади звіту про виконання бюджету, а також інформації про хід і результати виконання бюджету за кожний квартал бюджетного року;

6) залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об’єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища;

7) залучення на договірних засадах коштів з інших місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування комунальних підприємств, установ та організацій, вирішення інших питань, що стосуються спільних інтересів;

8) сприяння здійсненню інвестиційної діяльності на відповідній території;

9) підготовка та подання до міської ради проектів рішень щодо здійснення місцевих позик, випуску лотерей та інших цінних паперів, створення комунальних банків та інших комунальних фінансово-кредитних установ;

10) організація здійснення місцевих позик, випуск лотерей та інших цінних паперів, спрямування діяльності комунальних банків та інших комунальних фінансово-кредитних установ.

Стаття 50. Повноваження виконавчих органів ради громади щодо управління комунальною власністю

До повноважень виконавчих органів ради громади належать:

1) управління в межах, визначених радою, об’єктами комунальної власності громади;

2) встановлення порядку та здійснення контролю за використанням прибутків підприємств, установ та організацій комунальної власності громади;

3) заслуховування звітів про роботу керівників підприємств, установ та організацій комунальної власності громади;

4) підготовка і внесення на розгляд ради громади проекту переліку об’єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації та відчуженню; підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо визначення сфер господарської діяльності та переліку об’єктів, які можуть надаватися у концесію, подання раді письмових звітів про хід та результати відчуження комунального майна;

5) призначення своїх представників до наглядових рад господарських товариств, частка в капіталі яких належить громаді.

6) призначення та звільнення керівників підприємств, установ, організацій комунальної власності; контроль за їх діяльністю

7) затвердження розміру фонду оплати праці комунальних підприємств.

Стаття 51. Повноваження виконавчих органів ради громади в галузі житлово-комунального господарства.

1. До відання виконавчих органів ради громади в галузі житлово-комунального господарства належать:

1)            контроль за належним утриманням об’єктів житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню;

2)            забезпечення соціально-культурних закладів, які належать до комунальної власності відповідних громад, необхідними енергоносіями, а також організація надання населенню, підприємствам, установам та організаціям за їхні кошти послуг з централізованого теплопостачання, водопостачання, водовідведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води та заходів з її забезпечення;

3)            затвердження тарифів на комунальні послуги, що надаються підприємствами житлово-комунального господарства;

4)            забезпечення утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорони;

5)            вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин;

6)            здійснення контролю за використанням житлового фонду;

7)            вирішення питань щодо ефективного використання нежитлових приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності;

8)            укладення договорів оренди щодо заселення житлової площі в будинках комунальної власності;

9)            сприяння створенню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, власників одноквартирних будинків, молодіжних житлових комплексів реєстрація таких об’єднань;

10)        реєстрація житлово-будівельних і гаражних кооперативів; прийняття рішень про організацію стоянок автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю;

11)        організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку;

12)        організація місцевих ринків, ярмарків, сприяння розвитку всіх форм торгівлі;

13)        встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, що належать до комунальної власності громади;

14)        надання дозволу в порядку, встановленому законом, на розміщення реклами;

15)        здійснення заходів щодо розширення та вдосконалення мережі підприємств житлово-комунального господарства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, розвитку транспорту і зв’язку;

16)        здійснення відповідно до закону контролю за належною експлуатацією житлового фонду та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв’язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об’єктів нерухомого майна усіх форм власності;

17)        прийняття рішень про скасування дозволу на експлуатацію об’єктів у разі встановлення судом порушення екологічних, санітарних правил та норм пожежної безпеки, інших вимог закону;

18)        погодження з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності;

19)        організація та здійснення за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об’єктів комунальної власності соціально-культурного призначення, жилих будинків.

20)        облік та реєстрація відповідно до закону об’єктів нерухомого майна всіх форм власності та прав на них.

Стаття 52. Повноваження виконавчих органів ради громади в галузі транспорту і комунікацій

1. До відання виконавчих органів ради громади в галузі транспорту і комунікацій належить:

1)    контроль за управлінням об’єктами транспорту і комунікацій, що перебувають у комунальній власності відповідних громад, їх належним утриманням та ефективною експлуатацією, необхідним рівнем та якістю послуг населенню;

2)    надання ліцензій транспортним компаніям на здійснення пасажирських перевезень на території громади, затвердження маршрутів і графіків руху місцевого пасажирського транспорту незалежно від форм власності, узгодження цих питань стосовно транзитного пасажирського транспорту у випадках, передбачених законодавством;

3)    організація та здійснення за рахунок коштів бюджету громади і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту шляхів місцевого значення;

4)    надання ліцензій на діяльність систем кабельного телебачення та кабельного Інтернету на території громади;

5)    створення та підтримка Інтернет-ресурсів громади, розвиток електронного урядування в громаді.

Стаття 53. Повноваження виконавчих органів ради громади в галузі будівництва і архітектури

1. До відання виконавчих органів ради громади в галузі будівництва і архітектури належить:

1) підготовка і подання на затвердження ради громади пропозицій щодо встановлення на відповідних територіях режиму забудови та іншого використання земель, передбачених для містобудівних потреб;

2) організація розробки і подання на затвердження ради проектів детальних планів території, планів червоних ліній, іншої містобудівної документації та проектів;

3) вирішення у встановленому законом порядку відповідно до рішень ради питань відведення територій під забудову та іншого використання територій, вибір, вилучення (викуп) і надання у власність або користування (оренду) земельних ділянок, надання дозволу на будівництво об’єктів містобудування;

4) координація на території громади діяльності суб’єктів містобудування щодо комплексної забудови населених пунктів;

5) надання відповідно до законодавства дозволу на спорудження об’єктів містобудування незалежно від форм власності;

6) видача забудовникам містобудівних обмежень на проектування, будівництво, реконструкцію будинків і споруд незалежно від форм власності, благоустрій територій та надання дозволу на проведення робіт з благоустрою;

7) погодження відповідних програм та проектів містобудівних, архітектурних і ландшафтних перетворень, будівельних, меліоративних, шляхових, земляних робіт у зонах охорони пам’яток місцевого значення, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених пунктів, а також програм та проектів, реалізація яких може позначитися на об’єктах культурної спадщини місцевого значення; надання дозволів на проведення робіт на пам’ятках місцевого значення, їхніх територіях та в зонах охорони;

8) подання на затвердження раді громади місцевих правил забудови окремих частин поселень, внесення змін у зазначені правила;

9) забезпечення надання замовнику вихідних даних (архітектурно-планувального завдання, завдання на проектування і технічних умов) для проектування об’єктів архітектури;

10) організація і ведення містобудівного кадастру відповідних поселень;

11) утворення підрозділів з питань містобудування і архітектури та визначення їх компетенції;

12) організація розробки та подання на затвердження ради місцевих і правил забудови відповідних поселень та їх окремих частин;

13) забезпечення моніторингу забудови та іншого використання відповідної території.

14) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів у порядку, встановленому законом;

15) організація охорони, реставрації та використання пам’яток історії і культури, архітектури та містобудування, палацово-паркових, паркових і садибних комплексів, природних заповідників, що знаходяться на території громади;

16) здійснення в установленому законом порядку контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові територій громади; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об’єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу;

17) здійснення контролю за забезпеченням надійності та безпечності будинків і споруд незалежно від форм власності в районах, що зазнають впливу небезпечних природних і техногенних явищ та процесів;

18) вирішення відповідно до закону спорів з питань містобудування та архітектури.

Стаття 54. Повноваження виконавчих органів ради громади у сфері освіти, культури, виховання

1. До відання виконавчих органів ради громади у сфері освіти, культури і виховання належить:

1) розробка, подання на затвердження ради громади та організація виконання програм у сфері освіти, культури і виховання;

2) призначення і звільнення з посади керівників і педагогічних працівників комунальних закладів дошкільної, середньої і позашкільної освіти;

3) організація обліку дітей дошкільного та шкільного віку;

4) управління та утримання закладів дошкільної освіти;

5) управління та утримання закладів загальної середньої освіти;

6) управління та утримання закладів позашкільної освіти;

7) управління та утримання закладів культури;

8) забезпечення у сільській місцевості регулярного безкоштовного підвезення до місця навчання чи виховання і додому дітей дошкільного віку, учнів та педагогічних працівників;

9) забезпечення виконання програми, спрямованих на створення умов для виховання дітей, молоді, розвитку здібностей, задоволення їх інтересів, що не суперечать суспільній моралі; підтримка молодіжних підліткових заходів за місцем проживання, залучення з цією метою на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також коштів населення, інших джерел, не заборонених законодавством; контроль за використанням цих коштів;

10) забезпечення умов для розвитку культури, сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел, розширення культурної інфраструктури громади, забезпечення доступу населення до культурних цінностей, сприяння роботі творчих спілок, національно-культурних товариств, асоціацій, інших громадських та неприбуткових організацій, які діють у сфері культури, роботи з молоддю;

Стаття 55. Повноваження виконавчих органів ради громади у сфері охорони здоров’я, фізичної культури і спорту, туризму

1 До відання виконавчих органів ради громади у сфері охорони здоров’я, фізичної культури і спорту, туризму належать:

1) розробка, подання на затвердження ради громади і виконання програм у сфері охорони здоров’я, розвитку фізичної культури і спорту, туризму;

2) управління і утримання закладів культури, фізичної культури і спорту, які належать громаді;

3) управління і утримання закладів охорони здоров’я: медичні амбулаторії, фельдшерсько-акушерські пункти, фельдшерські пункти, лікувально-профілактичні та амбулаторно-поліклінічні заклади, загальні стоматологічні поліклініки заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, що належать громаді;

4) призначення на посаду та звільнення з посади керівників закладів охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, оздоровчих закладів, які належать громадам;

5) організація медичного обслуговування та харчування у закладах освіти, культури, фізичної культури і спорту, оздоровчих закладах, які належать громаді;

6) створення умов для занять фізичною культурою і спортом за місцем проживання населення та в місцях масового відпочинку;

7) сприяння роботі спортивних федерацій, товариств, асоціацій, інших громадських та неприбуткових організацій, які діють у сфері охорони здоров’я, фізичної культури і спорту.

9) утримання пологових будинків, станцій швидкої та невідкладної допомоги, загальних, в тому числі стоматологічних, поліклінік і надання через них медичної допомоги;

10) утримання закладів санітарної просвіти, закладів медико-соціального захисту та інших установ медичного профілю;

11) виконання місцевих програм щодо охорони здоров’я, фізичної культури і спорту, материнства і дитинства, сім’ї та молоді;

12) організація роботи щодо запобігання бездоглядності неповнолітніх;

14) призначення на посади керівників комунальних закладів охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту.

Стаття 56. Повноваження виконавчих органів ради громади у сфері регулювання земельних відносин, природо- і водокористування та охорони навколишнього природного середовища

1. До повноважень виконавчих органів ради громади у сфері регулювання земельних відносин, природо- і водокористування та охорони навколишнього природного середовища належать:

1) підготовка, подання на затвердження ради та організація виконання проектів місцевих програм у сфері землекористування, природокористування, охорони довкілля, програм у сфері питної води і питного водопостачання, участь у підготовці відповідних загальнодержавних і регіональних програм;

2) підготовка, відповідно до генерального плану громади, вихідних даних для розробки планів земельно-господарського устрою території громади та іншої землевпорядної документації;

3) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за землю, за користування іншими природними ресурсами; щодо вилучення (викупу) для суспільних потреб, а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності громади; визначення в установленому законом порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та нанесення інших екологічних збитків; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами громади;

4) реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею на території громади;

5) організація проведення грошової оцінки вартості земель на території громади;

6) підготовка і внесення на розгляд ради громади пропозицій про відведення або надання земельних ділянок лісового фонду, водного фонду місцевого значення, які належать громаді, у тимчасове користування; про припинення права користування цими ділянками; про продаж таких земельних ділянок лісового фонду; про викуп земельних ділянок лісового фонду та водного у їх власників для потреб громади;

7) підготовка і внесення на розгляд ради громади пропозицій про надання надр у користування з метою геологічного вивчення, про надання надр у користування з метою розробки родовищ корисних копалин місцевого значення;

8) справляння плати за землю;

9) внесення до відповідної ради пропозицій про організацію територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення до відповідної ради пропозицій про порушення клопотання про організацію територій і об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, про оголошення природних та інших об’єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам’ятками природи, історії або культури загальнодержавного значення;

10) внесення на розгляд ради громади пропозицій про визначення території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства;

11) погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за їх виконанням;

12) організація роботи по винесенню в натуру та влаштуванню прибережних захисних смуг вздовж річок, морів та навколо водойм, що знаходяться на території громади; підготовка і подання на затвердження ради громади правил загального водокористування;

13) здійснення контролю за використанням вод та відтворенням водних ресурсів, якістю питної води, встановлення зон санітарної охорони джерел та об’єктів централізованого питного водопостачання, встановлення зон санітарної охорони систем водовідведення та очищення стічних вод (каналізації), здійснення інших заходів щодо охорони джерел і систем питного водопостачання, охорони систем водовідведення та очищення стічних вод (каналізації); запровадження обмежень або заборона використання підприємствами питної води для промислових цілей; звернення до суду з вимогою обмеження, тимчасової заборони діяльності підприємств у разі порушення ними вимог законодавства у сфері питної води та питного водопостачання; дача згоди на розміщення на своїй території нових або реконструкції діючих об’єктів, діяльність яких може завдати шкоди джерелам та системам питного водопостачання, системам водовідведення та очищення стічних вод (каналізації); встановлення тарифів на послуги питного водопостачання, визначення рівня та якості послуг з питного водопостачання;

14) реалізація рішень ради громади з питань охорони довкілля, координація діяльності щодо цього підприємств, установ та організацій, розташованих на території відповідної ради, незалежно від форм власності та підпорядкування;

15) організація робіт по проведенню оцінки впливу діяльності підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності на стан довкілля та визначення шляхів і засобів зменшення цього впливу;

16) підготовка, подання на затвердження ради та організація виконання місцевих екологічних програм;

17) внесення до ради пропозицій про щодо визначення в установленому законом порядку нормативів збору і розмірів зборів за забруднення навколишнього природного середовища та розміщення відходів;

18) ) внесення до ради громади пропозицій про затвердження за поданням територіальних органів центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів для підприємств, установ та організацій лімітів використання природних ресурсів (за винятком ресурсів загальнодержавного значення), лімітів, кількісних та якісних характеристик викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище (за винятком викидів і скидів, що призводять до забруднення природних ресурсів загальнодержавного значення або навколишнього природного середовища за межами території цієї ради), та лімітів на утворення і розміщення відходів;

19) організація збору, переробки, утилізації і захоронення відходів на території громади;

20) формування і використання місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища у складі місцевого бюджету громади;

21) погодження поточних та перспективних планів роботи підприємств, установ та організацій з питань охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів;

22) залучення, в порядку визначеному рішенням ради громади або статутом громади, представників громадських організацій, органів самоорганізації населення до процесу прийняття рішень з питань охорони навколишнього природного середовища;

23)забезпечення систематичного та оперативного інформування населення, підприємств, установ, організацій про стан навколишнього природного середовища, захворюваності населення;

24) прийняття рішень з питань проведення екологічної та санітарно-гігієнічної експертизи проектів господарської діяльності, що можуть негативно вплинути на якість питної води, на систему питного водопостачання, на систему водовідведення і очищення стічних вод; здійснення контролю за охороною та використанням вод та відтворенням водних ресурсів;

25) внесення до ради пропозицій про дачу згоди на розміщення на відповідній території підприємств, установ і організацій;

26) внесення до ради пропозицій про щодо затвердження з урахуванням екологічних вимог проектів планування і забудови населених пунктів, їх генеральних планів та схем промислових вузлів;

27) звернення до суду з вимогою обмеження, зупинення чи заборони діяльності підприємств, які не належать до комунальної власності та знаходяться на відповідній території, у разі порушення ними вимог законодавства у сфері питної води та питного водопостачання, охорони оточуючого середовища;

28) складання протоколів про адміністративні правопорушення посадовими особами, застосування адміністративних санкцій до посадових осіб та інших передбачених законом заходів до підприємств і організацій у разі порушення ними законодавства у сфері земельних відносин, природо – і водокористування та охорони навколишнього середовища;

29) організація землеустрою; ведення земельно кадастрової документації;

30) екологічний моніторинг середовища громади;

31) затвердження правил користування об’єктами водопостачання, встановлення обмежень або заборони використання підприємствами питної води у промислових цілях; затвердження правил та нормативів приймання стічних вод від підприємств у комунальну систему каналізації

32) встановлення нормативів якості води більш високих у порівнянні з загальнодержавними у разі необхідності

33) прийняття рішень з питань боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями, які передбачають за їх порушення адміністративну відповідальність.

34) надання обласній раді пропозицій, затверджених рішенням ради громади, щодо включення чи виключення з відповідного переліку водних об’єктів місцевого значення.

35) реєстрація суб’єктів права власності на землю;

36) сприяння органам виконавчої влади у здійсненні необхідних заходів щодо ліквідації наслідків екологічних катастроф, стихійного лиха, епідемій, епізоотій, інших надзвичайних ситуацій, інформування про них населення,

Стаття 57. Повноваження виконавчих органів ради громади у сфері соціальної допомоги населення

1. До відання виконавчих органів ради громади у сфері соціальної допомоги населення належать:

1) розробка, внесення на затвердження відповідної ради та організація виконання місцевих програм соціальної допомоги для окремих категорій населення;

2) утримання будинків-інтернатів для малозабезпечених громадян похилого віку, інвалідів, організація побутового обслуговування, безоплатного харчування;

3) забезпечення соціального обслуговування самотніх і непрацездатних громадян;

4) облік громадян, які відповідно до законодавства потребують соціальної допомоги в забезпеченні соціальним житлом, надання в оренду, у тому числі і безоплатно або за соціально доступними цінами соціального житла особам, які потребують соціального захисту відповідно до рішення ради;

5) вирішення питань про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв’язку з похованням безрідних громадян;

6) здійснення доплат до розмірів державної соціальної допомоги за рахунок міських бюджетів відповідно до рішення ради.

Стаття 58. Повноваження виконавчих органів ради громади в галузі зовнішньоекономічної діяльності

До відання виконавчого органу ради в галузі зовнішньоекономічної діяльності громади належать:

1) сприяння у створенні на основі законодавства спільних з іноземними партнерами підприємств виробничої і соціальної інфраструктури та інших об’єктів з метою;

2) створення спільних із зарубіжними партнерами наукових, культурних, туристичних, фізкультурно-оздоровчих центрів, інших організацій з метою забезпечення соціально-економічного розвитку громади;

3) організація прикордонної і прибережної торгівлі на території громади та контроль за нею;

4) погодження створення органами державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності органів територіального регулювання зовнішньоекономічної діяльності на території громади, здійснення експортно-імпортних поставок.

Стаття 59. Повноваження виконавчих органів ради громади щодо вирішення питань адміністративно-територіального устрою

1. До відання виконавчого органу ради громади щодо вирішення питань адміністративно-територіального устрою належать:

1) внесення відповідно до закону пропозицій для затвердження радою громади, щодо:

а) встановлення і зміни меж поселень;

б) встановлення і зміни меж територіальних одиниць;

г) створення, реорганізації, ліквідації населених пунктів.

2) внесення відповідно до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради пропозицій, затверджених радою громади, щодо:

а) встановлення та зміну назв населених пунктів.

Стаття 60. Повноваження виконавчих органів ради громади щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян

1. До відання виконавчого комітету ради громади щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян належать:

1) підготовка і внесення на розгляд ради громади пропозицій щодо створення відповідно до закону міліції, що утримується за рахунок коштів місцевого самоврядування, вирішення питань про чисельність працівників такої міліції, про витрати на їх утримання, здійснення матеріально-технічного забезпечення їх діяльності; затвердження і звільнення керівників цієї міліції; заслуховування звітів про їх діяльність по забезпеченню громадського порядку;

2) звернення до суду про визнання незаконними актів органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права громади, а також повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування;

3) розгляд справ про адміністративні правопорушення, віднесених законом до його відання; утворення адміністративних комісій та комісій з питань громадської безпеки, спрямування їх діяльності;

Стаття 61. Функціональні повноваження голови громади

1. Повноваження голови громади починаються з моменту оголошення виборчою комісією громади на пленарному засіданні ради рішення про його обрання і закінчуються в момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до закону особи, крім випадків відсторонення його від виконання повноважень в порядку передбаченому цим законом.

2. У разі дострокового припинення повноважень голови громади, відсторонення його від виконання ним своїх повноважень в порядку, визначеному статтею 81 цього закону чи неможливості виконання ним своїх повноважень, тимчасово повноваження голови громади з питань визначених п.п. 1-3, 9, 12, 15, 17, 18, 19, 21, 23 частини 3 цієї статті тимчасово здійснює секретар ради громади; повноваження голови громади з питань визначених п.п. 1, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 16, 20, 22, 23, 24, 25 частини 3 цієї статті тимчасово здійснює перший заступник голови громади.

3. Голова громади:

1)    видає розпорядження у межах своїх повноважень;

2)    організує в межах, визначених цим Законом, роботу ради;

3)    підписує рішення ради

4)    організує в межах, визначених цим Законом, роботу виконавчого комітету ради;

5)    підписує рішення виконавчого комітету ради;

6)    вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради;

7)    вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету ради;

8)    вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України;

9)    скликає сесії ради, вносить пропозиції до їх порядку денного та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;

10)забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання;
оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;

11)призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної громади, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів;

12)скликає загальні збори громадян за місцем проживання;

13)забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету;

14)є головним розпорядником бюджетних коштів в частині забезпечення фінансування виконавчого комітету;

15)представляє територіальну громаду, раду у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, міжнародними організаціями відповідно до законодавства;

16)представляє виконавчий комітет ради у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, міжнародними організаціями відповідно до законодавства

17)звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших
органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої
влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та
інтереси громади, а також повноваження ради та її органів;

18)укладає від імені територіальної громади договори відповідно до законодавства;

19)подає на затвердження ради громади парафовані ним договори з питань, віднесених до виключної компетенції ради громади;

20)укладає від імені виконавчого комітету ради договори відповідно до законодавства;

21)веде особистий прийом громадян;

22)забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об’єднань;

23)здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів.

4. Голова громади несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

5. При здійсненні наданих повноважень голова громади є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед громадою, підзвітним, підконтрольним і відповідальним – перед радою громади, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади – підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

6. Голова громади не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед громадою на відкритому засіданні ради громади. На вимогу не менше половини депутатів ради громади, у порядку, визначеному регламентом ради, голова громади зобов’язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради за будь-який визначений ними термін в межах терміну його перебування на посаді голови.

Стаття 62. Виконання повноважень районних і обласних рад
відповідними місцевим державним адміністраціям
1. Обласні і районні державні адміністрації забезпечують виконання таких повноважень, віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування областей і районів:

1)    підготовка і внесення на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідно районів і областей, цільових програм з інших питань, а в місцях компактного проживання національних меншин – також програм їх національно-культурного розвитку, проектів рішень, інших матеріалів з питань, передбачених цією статтею; забезпечення виконання рішень ради;

2)    підготовка пропозицій до загальнодержавних програм соціально-економічного та культурного розвитку України;

3)    забезпечення збалансованого економічного і соціального розвитку  відповідної території, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів;

4)    підготовка і подання до відповідних органів виконавчої влади фінансових показників і пропозицій до проекту Державного бюджету України;

5)    сприяння інвестиційній діяльності на території району, області;

6)    об’єднання на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій, розташованих на відповідній території, і населення, а також бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання на пайових засадах об’єктів соціальної і виробничої інфраструктури, шляхів місцевого значення та на заходи щодо охорони праці та охорони навколишнього природного середовища

7)    залучення в порядку, встановленому законом, підприємств, установ та організацій, які не належать до комунальної власності, до участі в обслуговуванні населення відповідної території з питань, що входять до сфери компетенції органів місцевого самоврядування відповідно області, району, координація цієї роботи;

8)    затвердження маршрутів відповідно районного та обласного значення і графіків руху місцевого пасажирського транспорту незалежно від форм власності, узгодження цих питань стосовно транзитного пасажирського транспорту;

9)    підготовка питань про визначення у встановленому законом
порядку територій, їх вилучення (викуп) для публічних потреб, для спорудження соціальних та інфраструктурних об’єктів в сфері компетенцій органів місцевого самоврядування районів та областей відповідно до містобудівної документації;

10)організація охорони, реставрації, використання пам’яток історії та культури, архітектури і містобудування,
палацово-паркових, паркових та садибних комплексів, природних заповідників місцевого значення;

11)підготовка висновків щодо проектів місцевих містобудівних
програм відповідних адміністративно-територіальних одиниць, що
затверджуються сільськими, селищними, міськими радами;

12)забезпечення відповідно до законодавства розвитку науки,
усіх видів освіти, охорони здоров’я, культури, фізичної культури і
спорту, туризму; сприяння відродженню осередків традиційної
народної творчості, національно-культурних традицій населення,
художніх  промислів  і ремесел, роботі творчих спілок,
національно-культурних товариств, асоціацій, інших громадських та
неприбуткових організацій, які діють у сфері освіти, охорони
здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, сім’ї та молоді;

13)підготовка і подання на затвердження ради пропозицій щодо
організації територій і об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об’єктів, що мають екологічну,
історичну, культурну або наукову цінність, пам’ятками історії або
культури, які охороняються законом;

14)вжиття необхідних заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій відповідно до закону, інформування про них населення, залучення в установленому законом порядку до цих робіт підприємств, установ та організацій, а також населення;

15)здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов’язаних із вилученням (викупом)
земельних ділянок;

2. Крім повноважень, зазначених у частині першій цієї статті, обласні ради делегують обласним державним адміністраціям такі повноваження:

1)    визначення відповідно до закону розміру відрахувань підприємствами, установами та організаціями, що надходять на розвиток шляхів загального користування в області;

2)    погодження у випадках, передбачених законом, з відповідними сільськими, селищними, міськими радами питань щодо розподілу коштів за використання природних ресурсів, які надходять до фондів охорони навколишнього природного середовища;

3)    підготовка проектів рішень про віднесення лісів до категорії захисності, а також про поділ лісів за розрядами такс у випадках і порядку, передбачених законом;

4)    прийняття у встановленому законом порядку рішень про заборону використання окремих природних ресурсів загального користування;

5)    визначення відповідно до законодавства режиму використання територій рекреаційних зон;

6)    затвердження для підприємств, установ та організацій, розташованих на відповідній території, лімітів викидів і скидів забруднюючих речовин у довкілля та лімітів розміщення відходів у випадках, передбачених законом.

Розділ V АКТИ ОРГАНІВ ТА ПОСАДОВИХ ОСІБ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Стаття 63. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування

1. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативно-правові та інші акти у формі рішень.

2. Виконавчий комітет ради в межах своїх повноважень приймає нормативно-правові та інші акти у формі рішень.

3. Голова громади, голова районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає нормативно-правові та інші акти у формі розпорядження.

4. Керівник виконавчого органу спеціальної компетенції видає акти у форму наказів.

5. Рішення ради на її пленарному засіданні після обговорення приймається більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради не включається голова громади, і не враховується його голос.

6. Рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням. Таємне голосування обов’язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 2 і 6 частини 2 статті 46, пунктом 1 частини 1 статті 47, цього Закону.

7. Рішення ради підписується відповідно головою громади, головою, обласної, районної ради або у випадках, передбачених цим Законом, головуючим на пленарному засіданні ради.

8. Рішення сільської, селищної, міської ради, крім рішення про дострокове припинення повноважень голови громади, у п’ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено головою громади своїм розпорядженням і внесено на повторний розгляд відповідної ради з обґрунтуванням зауважень.

Рада зобов’язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження голови громади і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності в порядку, встановленому цим Законом.

9. Рішення виконавчого комітету ради приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються відповідно головою громади.

10. У разі незгоди голови громади з рішенням виконавчого комітету ради громади він може зупинити дію цього рішення своїм розпорядженням та внести це питання на розгляд відповідної ради, яка зобов’язана розглянути це питання на найближчій сесії ради.

11. Рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.

12. Накази керівників виконавчих органів спеціальної компетенції відповідної ради можуть бути скасовані відповідно головою громади.

13. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо ними не встановлено більш пізній строк набрання чинності.

Акти, що стосуються управління майном органів місцевого самоврядування набирають чинності не раніше закінчення терміну, визначеного ч.3 статті 66 цього закону.

14. Нормативно-правові акти мають необмежений термін дії і можуть бути скасовані шляхом внесення змін до цих рішень.

15. Місцева рада є правонаступницею рішень місцевих рад попередніх скликань.

16. Акти одноразової дії можуть бути скасовані тільки до їх виконання. Після виконання актів одноразової дії вони можуть бути відмінені тільки в судовому порядку. Термін дії таких актів є необмежений, якщо інше не встановлено законом.

Стаття 64. Оприлюднення актів органів місцевого самоврядування.

1. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування в термін не пізніше п’яти робочих днів після його підписання доводяться до відома населення через їх оприлюднення шляхом публікації у друкованому органі – офіційному бюлетені ради та розміщення на Інтернет-ресурсах, які рішенням відповідної місцевої ради визначені офіційними.

2. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування розміщуються на власних Інтернет-ресурсах, які забезпечують цілодобовий та безкоштовний доступ громадян та обладнані пошуковими системами. Вимоги до Інтернет-ресурсу визначаються Кабінетом Міністрів України.

3. На вимогу громадян їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування. За видання такої копії справляється плата, що не може перевищувати витрат на її виготовлення.

Стаття 65. Офіційний бюлетень ради.

1. Офіційний бюлетень ради громади є друкованим органом органів місцевого самоврядування.

2. Засновником офіційного бюлетеня ради є відповідна рада. За спільним рішенням декількох рад може випускатись офіційний бюлетень декількох органів місцевого самоврядування.

3. Офіційний бюлетень випускається в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць.

4. Безоплатній публікації в офіційному бюлетені ради підлягають акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, акти голів місцевих адміністрацій про зупиненням дії акту органу місцевого самоврядування чи посадової особи місцевого самоврядування, оголошення та звіти про закупівлі, інші оголошення публічного характеру.

5. Акти органів самоврядування вважаються оприлюдненими лише після їх публікації в офіційному бюлетені.

6. Офіційний бюлетень видається українською мовою. За рішенням ради поряд з текстом публікацій українською мовою можуть міститись переклади цих текстів іншими мовами, при цьому законну силу має текст, опублікований українською мовою.

7. Будь-яка реклама у бюлетені, в тому числі, політична, в прямому та прихованому вигляді не допускається.

8. Офіційний бюлетень розповсюджується шляхом підписки, в тому числі, обов’язкової для закладів громадського харчування, що мають право на торгівлю алкогольними напоями. Вартість підписки не повинна перевищувати собівартості випуску бюлетеня.

9. Офіційний бюлетень повинен бути доступним для вільного користування відвідувачами закладів громадського харчування, що мають право на торгівлю алкогольними напоями протягом не менше трьох місяців від дати його виходу.

Стаття 66. Перевірка актів органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб на їх відповідність Конституції та законам України

1. Орган місцевого самоврядування, чи посадова особа, що прийняли акт, в день виходу офіційного бюлетеня ради, де опублікований цей акт, передають цей офіційний бюлетень ради до відповідної місцевої державної адміністрації, а саме:

1) акти ради громади, районної ради голови громади, голови районної ради, , виконавчого комітету ради громади, виконавчих органів спеціальної компетенції ради громади – до відповідної районної державної адміністрації;

2) акти обласної ради, голови обласної ради, – до відповідної обласної державної адміністрації;

2. Акти, які стосуються внутрішньої організації роботи ради, її виконавчих органів, крім нормативно-правових та актів на призначення на посаду, які вимагають погодження з органами виконавчої влади, до відповідної місцевої державної адміністрації не подаються.

3. Голова відповідної місцевої державної адміністрації, протягом тридцяти календарних днів – для актів нормативно – правового спрямування та п’ятнадцяти днів – для інших актів, з дня отримання акта органу місцевого самоврядування може своїм розпорядженням зупинити акт з мотивів його невідповідності Конституції та законам України та повідомити про це орган місцевого самоврядування.

4. Одночасно із зупиненням дії акту органу місцевого самоврядування чи посадової особи місцевого самоврядування голова відповідної місцевої державної адміністрації звертається до адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання цього акта незаконним. Судовий збір при цьому не справляється.

Якщо голова місцевої державної адміністрації в день зупинення рішення органу місцевого самоврядування або посадової особи місцевого самоврядування не звернувся з позовом до адміністративного суду або якщо адміністративний суд відмовив у відкритті провадження за цим позовом, рішення про зупинення акту втрачає чинність

5. У випадку визнання акту органу місцевого самоврядування чи посадової особи таким, що не відповідає закону чи Конституції, він втрачає чинність з моменту вступу в силу рішення суду.

Стаття 67. Державна реєстрація актів органів місцевого самоврядування

1.                          Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають державній реєстрації територіальними органами Міністерства юстиції України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

2.                          Реєстрація актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється в семиденний термін після опублікування. )

Розділ VI МАТЕРІАЛЬНА І ФІНАНСОВА ОСНОВА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ГРОМАД

Стаття 68. Право комунальної власності

1. Правом комунальної власності громади є її право на свій розсуд і на підставі закону безпосередньо володіти, користуватися, а також через відповідні органи місцевого самоврядування розпоряджатися об’єктами комунальної власності. Комунальна власність є матеріальною основою місцевого самоврядування громад.

2. Громадам належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси,

підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров’я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об’єкти, визначені відповідно до закону як об’єкти права

комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Спадщина, відкрита на території громади і визнана судом відмерлою, а також майно, визнане безхазяйним, переходить у власність відповідної громади.

3. Підставою для набуття громадою права комунальної власності є безоплатна передача державою майна та майнових прав, необхідних для виконання закріплених за місцевим самоврядуванням функцій; передача іншого майна за згодою ради громади державою, іншими суб’єктами права власності; створення, придбання, набуття майна органами місцевого самоврядування громади в порядку, встановленому законом.

4. Від імені та в інтересах громади право комунальної власності здійснює відповідна рада громади. Ради громад затверджують переліки об’єктів комунальної власності відповідних громад.

5. Громади безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об’єднувати на договірних засадах на праві спільної власності

об’єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих

бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного

фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та

організацій і створювати для цього відповідні органи і служби.

6. Районні та обласні ради від імені громад здійснюють управління об’єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби громад.

7. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах

громад  відповідно  до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об’єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об’єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

8. Доцільність, порядок та умови відчуження об’єктів права

комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від

відчуження об’єктів права комунальної власності зараховуються до

відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування

заходів, передбачених бюджетами розвитку.

9. Питання про відчуження об’єктів спільної власності громад вирішується районною, обласною радою лише за попередньою згодою всіх без винятку громад відповідного району, області в особі відповідних рад громад, що оформляється рішеннями цих рад.

10. Майнові операції, які здійснюються органами місцевого

самоврядування з об’єктами права комунальної власності, не повинні

ослаблювати економічні основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.

11. Право комунальної власності захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб’єктів. Об’єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб’єктам права власності без згоди безпосередньо громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

12. Ради громад мають право:

1) вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну

власність відповідних громад підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів та інших об’єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають важливе значення для життєзабезпечення громад; у визначеному законом порядку вилучати майно з приватної в комунальну власність з мотивів забезпечення суспільних потреб;

2) на переважне придбання в комунальну власність приміщень, споруд, інших об’єктів, розташованих на відповідній території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб громад;

13. При прийнятті рішень щодо створення комунальних підприємств чи участі органів місцевого самоврядування у статутному фонді підприємств повинна забезпечуватись вільна конкуренція між суб’єктами підприємницької діяльності.

114. Інші питання правового режиму комунальної власності визначаються законом.

Стаття 69. Місцеві бюджети
1. Органи місцевого самоврядування самостійно розробляють,
затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з цим
Законом та бюджетним законодавством.

2. Для цілей цього закону доходи місцевих бюджетів поділяються на власні та закріплені.

До власних доходів зараховуються місцеві податки та збори, кошти від відчуження комунального майна, інші види доходів, не віднесені до закріплених.

До делегованих доходів належать надходження від закріплених за бюджетами місцевого самоврядування загальнодержавних податків та зборів чи їх часток.

3. До видатків на виконання власних повноважень відносяться видатки на реалізацію програм, що відносяться до галузевої компетенції громад, визначених ч. 7-19 статті 42 цього закону.

До видатків на виконання делегованих повноважень відносяться видатки на реалізацію програм, що відносяться до галузевої компетенції громад, визначених ч. 1-6 статті 42 та видатки на виконання програм, що відносяться до галузевої компетенції органів місцевого самоврядування району та області .

4. Кошти бюджетів громад можуть об’єднуватися на договірних засадах для реалізації спільних соціально-економічних та культурних програм та інших програм і передаватись до виконання органами місцевого самоврядування інших громад, районів чи областей.

5. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України та інших місцевих бюджетів.

6. Самостійність місцевих бюджетів громад гарантується:

– забезпеченням істотної частки власних та закріплених доходів у надходженнях до місцевих бюджетів;

– достатністю власних доходів для виконання власних повноважень місцевого самоврядування;

– достатністю та стабільністю закріплених доходів та переданих з державного бюджету трансфертів для виконання делегованих державою повноважень;

– правом рад громад самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів громад відповідно до закону.

7. Втручання державних органів у процес складання, затвердження і виконання місцевих бюджетів не допускається, за винятком випадків, передбачених законом.

Стаття 70. Вимоги до бюджетного законодавства в частині місцевих бюджетів

1. Бюджетне законодавство в частині місцевих бюджетів повинно забезпечувати виконання таких умов:

1)    Рівень фінансових ресурсів, якими законом наділяються органи місцевого самоврядування повинен відповідати їхнім повноваженням, визначеним законодавством, що забезпечується трансфертною політикою держави.

2)    При цьому середній рівень трансфертів для місцевих бюджетів різних рівнів повинен бути однаковим.

3)    У частині делегованих державою повноважень законодавством встановлюються стандарти надання послуг, уніфіковані по всій країні. Обсяг трансфертів з державного бюджету має забезпечувати дотримання цих стандартів. Нормативи бюджетної забезпеченості повинні розраховуватись виходячи з вартості застосування соціальних стандартів розрахованих на базі середньостатистичних адміністративно-територіальних одиниць кожного рівня та типу.

4)    У частині власних повноважень законодавством встановлюються загальні вимоги для місцевого самоврядування щодо якості надання публічних послуг.

5)    Законом може бути встановлено максимальний обсяг видатків на утримання органів місцевого самоврядування та мінімальний обсяг видатків на забезпечення делегованих повноважень.

6)    Для забезпечення фінансовими ресурсами виконання делегованих повноважень за органами місцевого самоврядування закріплюються джерела доходів, які за своєю природою є загальнонаціональними, однак на рівень адміністрування яких органи місцевого самоврядування мають суттєвий вплив. Вказані джерела доходів повинні бути стабільними та добре прогнозованими. Частки доходів від закріплених джерел для бюджетів різних рівнів самоврядування повинні відповідати пропорціям видатків на виконання делегованих повноважень відповідними рівнями самоврядування.

7)    Фінансова допомога з боку держави на виконання делегованих повноважень, повинна заохочувати ініціативу місцевих рад до збільшення їх надходжень.

8)    Для забезпечення власних повноважень органам місцевого самоврядування законом надаються фінансові ресурси, які є стабільними, територіально однорідними, прив’язані до території, сплати яких важко уникнути, які легко адмініструються. При цьому органам місцевого самоврядування повинні мати право на встановлення місцевих податків та зборів, регулювання їх ставок, адміністрування, забезпечення виконання рішень місцевого самоврядування в частині стягнення місцевих податків та зборів. Держава може надавати фінансову допомогу місцевим бюджетам в частині забезпечення власних повноважень.

9)    При виробленні податкової політики повинні бути витримані такі вимоги в частині надання пільг в оподаткуванні:

–        податкові пільги не можуть застосовуватись для забезпечення соціального захисту;

–        пільги можуть надаватись лише виходячи із особливостей об’єкта оподаткування, а не фінансового стану чи інших особливостей платника податку;

–   пільги по податках можуть надаватись органом влади лише того рівня, до бюджету якого зараховуються такі податки;

–   пільги в оподаткуванні повинні надаватись на термін, що не перевищує один бюджетний період рішенням про місцевий бюджет і відображатись в доходній частині бюджету зі знаком «мінус».

10)Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, як правило, спрямовуються на реалізацію інвестиційних проектів та на компенсацію втрат місцевих бюджетів від наданих державою пільг в податковій та соціальній сфері. Субвенції на здійснення програм соціального захисту можуть надаватись тільки при згоді органів місцевого самоврядування на отримання такої субвенції.

11)Трансферти мають надаватись безпосередньо до місцевих бюджетів, які є кінцевими отримувачами цих трансфертів.

12)Процедури надання трансфертів мають забезпечувати своєчасність, рівномірність, гарантованість та повноту їх надання.

13)Для здійснення видаткових повноважень інвестиційного характеру органам місцевого самоврядування забезпечується доступ до ринку запозичень. При цьому участь держави повинна носити контрольний характер.

14)Адміністрування податків та зборів, що відносяться до власних доходів, має здійснюватись безпосередньо органами місцевого самоврядування.

15)Місцеві ради повинні мати можливість використовувати інструменти зовнішнього аудиту місцевого бюджету незалежними аудиторами.

16) Повинно бути забезпечено середньострокове планування та затвердження бюджетів, у першу чергу щодо бюджету розвитку. При цьому забезпечується правонаступність прийнятих у попередні роки рішень щодо довгострокових та середньострокових програм.

17)Тендерні процедури повинні бути прив’язані до етапів бюджетного процесу.

2. Мінімальні розміри місцевих бюджетів громад визначаються на

основі нормативів бюджетної забезпеченості на споживача таких послуг, виходячи з рівня вартості забезпечення мінімальних соціальних потреб, визначених законом.

Розділ VII ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ОРГАНІВ ТА ПОСАДОВИХ ОСІБ
МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Стаття 71. Гарантії місцевого самоврядування, органів та        посадових осіб

1.     Органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.

2.     Органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування громад у сфері власних повноважень, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків, передбачених законом.

3.     У разі розгляду місцевою державною адміністрацією питань, які стосуються інтересів місцевого самоврядування, вона повинна повідомити про це відповідні органи та посадових осіб місцевого самоврядування.

4.     Органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

5.     Акти органів державної влади, що тягнуть за собою додаткові витрати з місцевих бюджетів чи зменшують їх доходи, діють у випадку і в межах, передбачених Державним бюджетом України на виконання таких актів.

Стаття 72. Обов’язковість актів і законних вимог органів та
посадових осіб місцевого самоврядування

1. Акти органів місцевого самоврядування, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на території громади органами державної влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на території громади.

2. Місцеві органи державної влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування громади за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування громади, прийнятих у межах наданих їм повноважень.

Стаття 73. Відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування

1. Органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть
відповідальність за свою діяльність перед громадянами, державою, юридичними і фізичними особами.

2. Підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, цим та іншими законами.

Стаття 74. Відповідальність органів та посадових осіб
місцевого самоврядування громад перед громадами

1. Органи та посадові особи місцевого самоврядування є
підзвітними,  підконтрольними  і  відповідальними  перед громадами. Вони періодично, але не менш як раз на рік, інформують населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, з інших питань місцевого значення, звітують перед громадами про свою діяльність.

2. Громада у будь-який час може достроково припинити повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування громади, якщо вони порушують Конституцію або закони України, обмежують права і свободи громадян, не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень.
3. Порядок і випадки дострокового припинення повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування громадами визначаються цим та іншими законами.

Стаття 75. Відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування громад перед державою

1. Органи та посадові особи місцевого самоврядування громад несуть відповідальність у разі порушення ними Конституції або законів України.
2. Органи та посадові особи місцевого самоврядування громад з питань
здійснення ними делегованих повноважень органів виконавчої влади є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Стаття 76. Відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування громад перед юридичними і фізичними особами

1.          Шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування громади, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету громади, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування громади – за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом.

2.          Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування громади, вирішуються в судовому порядку.

Стаття 77. Дострокове припинення повноважень ради

1. Повноваження ради громади достроково припиняються Верховною Радою України в місячний термін після оголошення результатів місцевого референдуму якщо:

1) винесена на місцевий референдум ініціатива ради громади щодо дострокового припинення повноважень голови громади за результатами референдуму не підтримана;

2) винесена на місцевий референдум ініціатива громадян щодо дострокового припинення повноважень ради громади за результатами референдуму підтримана.

2. Повноваження ради можуть бути достроково припинені Верховною Радою України у разі:

1) якщо протягом місяця з дня початку своєї першої сесії рада не може сформувати виконавчий комітет;

2) якщо рада протягом більше трьох місяців не збирається на чергову сесію;

3) якщо протягом 30 днів після закінчення терміну прийняття рішення, яке рада зобов’язана прийняти відповідно до закону, таке рішення нею не прийнято.

3. Верховна Рада України може застосувати своє право достроково припинити повноваження ради з підстав, визначених частиною другою цієї статті лише в термін до усунення цих підстав.

4. Одночасно з припиненням повноважень ради Верховна Рада України призначає позачергові вибори ради в чотиримісячний термін після дострокового припинення її повноважень.

5. Подання до Верховної Ради України щодо дострокового припинення повноважень ради здійснює голова обласної, Київської, Севастопольської державної адміністрації.

6. Порядок призначення, підготовки, проведення та встановлення результатів місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень ради громади визначається законом.

Стаття 78. Підстави дострокового припинення повноважень голови громади

1. Повноваження голови громади припиняються достроково у разі:

1) припинення його громадянства;

2) виїзду на постійне проживання за межі України;

3) набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього за вчинення умисного злочину або вироком, яким передбачено позбавлення або обмеження волі, у тому числі з відстроченням виконання;

4) визнання його судом недієздатним;

5) його смерті;

6) порушення ним вимог щодо встановленого законом обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю);

7) якщо за результатами референдуму щодо дострокового припинення повноважень голови громади ця ініціатива була підтримана;

2. Повноваження голови громади можуть бути також достроково припинені у разі:

1) його особистого звернення до ради громади з письмовою заявою на сесії відповідної ради про складення ним повноважень голови

2) у випадку відсторонення голови громади від виконання ним повноважень в порядку, встановленому статтею 80 цього закону, якщо адміністративним судом прийнято рішення про незаконність акту органу місцевого самоврядування, призупиненого головою державної адміністрації.

3. Референдум щодо дострокового припинення повноважень голови громади проводиться за ініціативою громадян чи за рішенням ради громади.

4. Рада громади може прийняти рішення про проведення референдуму щодо дострокового припинення повноважень голови громади у випадку:

1) невиконання покладених на нього обов’язків, що засвідчено не менш як двома рішеннями ради громади;

2) порушення ним прав та свобод громадян, прав та законних інтересів територіальної громади, встановлених Конституцією та законами України, засвідченого рішенням суду;

5. Порядок призначення, підготовки, проведення та встановлення результатів місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень голови громади визначається законом.

Стаття 79. Порядок дострокового припинення повноважень голови громади

1. За наявності підстав, зазначених у пунктах 1) – 5) частини першої статті 78 цього Закону, повноваження голови громади припиняються з дня оголошення головуючим на сесії ради громади офіційних документів, які засвідчують настання таких підстав.

2. За наявності підстави, зазначеної у пункті 6) частини першої статті 78 цього Закону, повноваження голови громади припиняються з дня набуття законної сили відповідного рішення суду.

3. За наявності підстави, зазначеної у пункті 7) частини першої статті 78 цього Закону, повноваження голови громади припиняються з дня опублікування акта про результати референдуму щодо дострокового припинення повноважень голови громади.

4. За наявності підстави, зазначеної у пункті 1) частини другої статті 78 цього Закону, повноваження голови громади припиняються рішенням відповідної ради за результатами обговорення заяви голови. Рада громади може відмовити голові громади у задоволенні його заяви. У разі повторного подання головою громади такої заяви протягом терміну від п’яти до десяти днів після прийняття рішення ради про відмову у задоволенні заяви про складення повноважень голови повноваження голови громади припиняються з дня оголошення повторної заяви на сесії ради громади.

5. За наявності підстав, визначених частинами першою та другою статті 78 цього Закону, Верховна Рада України призначає позачергові вибори голови громади в чотиримісячний термін після дострокового припинення повноважень голови.

6. Питання про призначення позачергових виборів голови громади з підстав, визначених цим Законом, може порушуватись перед Верховною Радою України радою громади, головою обласної, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації.

Стаття 80. Відсторонення голови громади від виконання ним повноважень

1.          Голова громади може бути відсторонений Кабінетом Міністрів України від виконання ним повноважень, якщо голова громади приступив до фактичного виконання акту органу місцевого самоврядування, призупиненого головою місцевої державної адміністрації.

2.          Відсторонення виконання повноважень головою громади здійснюється в термін до прийняття рішень судом щодо законності акту органу місцевого самоврядування, призупиненого головою державної адміністрації.

3.          Якщо судом прийнято рішення про відповідність закону акту органу місцевого самоврядування, призупиненого головою державної адміністрації, голова громади повертається до виконання своїх обов’язків.

Розділ VІІІ ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності в порядку, передбаченому Законом України: «Про порядок введення в дію положень законів України «Про адміністративно-територіальний устрій України», «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні».

Президент України

Поділитися