Слідкуйте за новинами

Закон України Про місцеві державні адміністрації. (Проект від 01.06.10)

Дата: 27.04.2011

Відповідно до Конституції України цей Закон визначає організацію, повноваження і порядок діяльності місцевих державних адміністрацій.

I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1. Місцеві державні адміністрації в системі органів виконавчої влади

1.                Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади загальної компетенції і входить до системи органів виконавчої влади.

2.                Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

3.                В районах виконавчу владу здійснюють районні державні адміністрації.

4.                В областях виконавчу владу здійснюють обласні державні адміністрації.

5.               Особливості організації, повноваження і порядок діяльності державних адміністрацій в адміністративно-територіальних одиницях Київ та Севастополь визначаються окремими законами України.

Стаття 2. Основні завдання місцевих державних адміністрацій

1. Місцева державна адміністрація на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує:

1)    виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади;

2)    законність і правопорядок; додержання прав і свобод громадян;

3)    виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин – національно-культурного розвитку та інших програм, звітування про їх виконання;

4)    підготовку та виконання відповідних обласних і районних бюджетів;

5)    звіт про виконання відповідних бюджетів та програм;

6)    взаємодію з органами місцевого самоврядування;

7)    реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.

Стаття 3. Принципи діяльності місцевих державних адміністрацій

1. Місцеві державні адміністрації діють на принципах

1) верховенства права – спрямування діяльності на забезпечення прав і свобод людини і громадянина, здійснення її на засадах справедливості та гуманізму;

2) законності – здійснення повноважень у межах та в порядку, встановлених Конституцією та законами України;

3) відкритості – забезпечення постійного інформування суспільства про діяльність місцевих державних адміністрацій, гарантування доступу кожного в обсягах та порядку, визначених законом, до інформації про діяльність цих органів, забезпечення громадського обговорення найважливіших актів місцевих державних адміністрацій;

4) єдності державної політики – місцеві державні адміністрації забезпечують однакову реалізацію державної політики на території держави відповідно до засад, визначених Верховною Радою України, на основі актів Президента України та Кабінету Міністрів України;

5) безперервності та спадковості – забезпечення постійного здійснення повноважень місцевими державними адміністраціями, незалежно від політичних процесів у державі та за її межами;

6) підконтрольності – забезпечення внутрішнього контролю та контролю з боку інших органів державної влади та громадськості за діяльністю місцевих державних адміністрацій;

7) ефективності – забезпечення досягнення максимально можливих позитивних результатів при мінімально необхідних витрат ресурсів та часу;

8) субсидіарності – передачі функцій та повноважень органів виконавчої влади на рівень, максимально близький до споживачів адміністративних послуг, який можливий без погіршення якості надання таких послуг;

9) запобігання конфлікту інтересів – виключення участі посадових осіб місцевих державних адміністрацій у прийнятті владного рішення, яке пов’язане або може бути пов’язане з їхніми особистими інтересами або інтересами їх близьких родичів чи інших пов’язаних осіб;

Стаття 4. Статус та атрибути місцевих державних адміністрацій

1. Місцеві державні адміністрації є юридичними особами.

2. Місцеві державні адміністрації мають печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменування, рахунки в територіальних органах Державного казначейства України.

3. Районні та обласні державні адміністрації знаходяться, відповідно, в районних та обласних центрах.

4. На будинках, де розміщуються місцеві державні адміністрації та їх структурні підрозділи, піднімається Державний Прапор України і вивішуються таблички із зображенням Державного Герба України та найменуванням розташованого там органу державною мовою.

5. Зразки печаток і відповідних табличок місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Стаття 5. Правові засади діяльності місцевих державних адміністрацій

1. Організація, повноваження і порядок діяльності місцевих державних адміністрацій встановлюється Конституцією України, цим Законом  та  іншими законами України.

2. Місцеві державні адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, цим та іншими законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня, районні державні адміністрації в Автономній Республіці Крим – також рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їх повноважень.

II. СКЛАД ТА ФОРМУВАННЯ МІСЦЕВИХ ДЕРЖАВНИХ АДМІНІСТРАЦІЙ

Стаття 6. Склад і структура місцевих державних адміністрацій

1. Структуру місцевих державних адміністрацій визначають їх голови відповідно до повноважень місцевих державних адміністрацій визначених Конституцією України та законами України у межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій.

2. Структура місцевої державної адміністрації включає у себе структурні підрозділи, які здійснюють реалізацію власних та делегованих повноважень місцевої державної адміністрації та її голови, структурні підрозділи, які забезпечують контроль за дотриманням Конституції та законів органами та посадовими особами місцевого самоврядування, а також структурні підрозділи, які забезпечують координацію діяльності територіальних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади. Структура місцевої державної адміністрації включає апарат та відокремлені структурні підрозділи.

3. Відокремлені структурні підрозділи можуть створюватися, якщо вони забезпечують реалізацію функцій і повноважень міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та урядових органів, і якщо така можливість передбачена законом. Відокремлені структурні підрозділи можуть мати статус юридичної особи, якщо вони забезпечують організацію роботи підпорядкованих бюджетних установ

4. Рекомендаційні переліки управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, а також типові положення про них затверджуються Кабінетом Міністрів України.

5. Чисельність працівників місцевої державної адміністрації не повинна перевищувати загальну кількість штатних одиниць, визначену Кабінетом Міністрів України.

6. Склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій.

Стаття 7. Утворення та ліквідація місцевих державних адміністрацій

1. Місцева державна адміністрація утворюється чи ліквідовується одночасно з утворенням чи ліквідацією відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

2. Організаційні заходи щодо утворення та ліквідації місцевих державних адміністрацій здійснюються Кабінетом Міністрів України на підставі акту про утворення чи ліквідацію відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Стаття 8. Голова місцевої державної адміністрації

1.                   Місцеву державну адміністрацію очолює голова відповідної місцевої державної адміністрації.

2.                   Голова місцевої державної адміністрації є державним службовцем. Посада голови місцевої державної адміністрації не належить до політичних посад.

3.                   Призначення на посаду та звільнення з посади голови місцевої державної адміністрації не пов’язується з вступом на пост Президента України, припиненням виконання ним повноважень, а також формуванням нового складу Кабінету Міністрів України, складенням ним своїх повноважень або його відставки.

Стаття 9. Призначення на посаду голови місцевих державних адміністрацій

1. Голова місцевої державної адміністрації призначається на посаду Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України на термін п’ять років.

2. На посаду голови місцевої державної адміністрації призначається особа, яка перебуває в кадровому резерві голів місцевих державних адміністрацій не менше року, або в порядку переведення особа, яка на момент призначення працює головою іншої місцевої державної адміністрації.

3. Подання щодо призначення Президентом України особи на посаду голови місцевої державної адміністрації вноситься Кабінетом Міністрів України протягом 30 календарних днів після відкриття вакансії посади голови місцевої державної адміністрації у зв’язку зі звільненням з посади або припинення повноважень голови місцевої державної адміністрації крім випадку, звільнення з посади голови місцевої державної адміністрації з підстави, передбаченої пунктом 4 частини другої статті 11 цього Закону.

Подання щодо призначення Президентом України особи на посаду голови місцевої державної адміністрації в порядку переведення вноситься Кабінетом Міністрів за 30 днів до закінчення терміну перебування на посаді голови місцевої державної адміністрації.

4. Кандидатури на посади голів місцевих державних адміністрацій на розгляд Кабінету Міністрів України вносяться Прем’єр-міністром України

5. За результатами розгляду подання Кабінету Міністрів України Президент України протягом 30 календарних днів після одержання подання призначає відповідну особу на посаду голови місцевої державної адміністрації або відхиляє подану кандидатуру із зазначенням мотивів такого рішення.

6. У разі відхилення Президентом України поданої кандидатури Кабінет Міністрів України протягом 15 днів подає на розгляд Президентові України іншу кандидатуру.

8. На посаду голови обласної державної адміністрації може бути призначена особа, яка має досвід роботи на посаді голови районної державної адміністрації не менше п’яти років.

9. Голова місцевої державної адміністрації набуває повноваження з моменту набрання чинності указу Президента України про його призначення на цю посаду.

Стаття 10. Кадровий резерв голів місцевих державних адміністрацій

1.     Кадровий резерв голів місцевих державних адміністрацій формується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань державної служби.

2.     Формування кадрового резерву голів місцевих державних адміністрацій здійснюється за результатами відкритого конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

3.     Рішення про включення та виключення з кадрового резерву голів місцевих державних адміністрацій здійснюється Кабінетом Міністрів України за погодженням з Президентом України.

4.     Чисельність кадрового резерву голів місцевих державних адміністрацій повинна бути в межах 50-100% кількості посад голів місцевих державних адміністрацій.

5.     До кадрового резерву голів місцевих державних адміністрацій може бути включений дієздатний громадянин України, який вільно володіє українською мовою, має вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра та досвід роботи не менше трьох років на посадах не нижче п’ятої категорії посад державних службовців чи відповідних посад в органах місцевого самоврядування, а також надав у встановленому порядку згоду на проведення спеціальної перевірки відомостей, що подаються кандидатом. Кандидат на включення до кадрового резерву голів місцевих державних адміністрацій на день подання заяви про включення до кадрового резерву повинен працювати на посаді, що віднесена до посад не нижче четвертої категорії посад державних службовців або мати вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра державного управління після закінчення Національної академії державного управління на стаціонарній формі навчання в місті Києві

6.     До кадрового резерву голів місцевих державних адміністрацій не можуть бути включені особи, які мають судимість за вчинення умисного злочину, а також особи, які були звільнені з посад державних службовців, посад в органах місцевого самоврядування через службову невідповідність, – протягом п’яти років після такого звільнення, особи, яких було притягнуто до відповідальності за корупційні правопорушення, – протягом п’яти років після притягнення до такої відповідальності.

7.     Особи, включені до кадрового резерву голів місцевих державних адміністрацій, проходять підвищення кваліфікації в Національній академії державного управління при Президентові України за спеціальною програмою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

8.     Виведення з кадрового резерву здійснюється:

–        за власною заявою

–        при відмові особи від зайняття посади голови місцевої державної адміністрації,

–        якщо при перевірці виявлені дані, що свідчать про неможливість особи займати посаду голови місцевої державної адміністрації

–        за незадовільними результатами проходження спеціальної підготовки;

–        по закінченні п’ятирічного терміну перебування в кадровому резерві;

–        при призначенні на посаду голови місцевої державної адміністрації

–        при вступі до виконання обов’язків народного депутата України.

9.     Особа, виведена з кадрового резерву голів місцевих державних адміністрацій не може подавати заяви на включення до нього протягом трьох років.

7. У разі, якщо особа, яка була звільнена з посади голови місцевої державної адміністрації у порядку переводу, не була призначена на посаду голови місцевої державної адміністрації у встановлені цією статтею терміни, вона переводиться до кадрового резерву голів місцевих державних адміністрацій.

Стаття 11. Звільнення з посади голови місцевих державних адміністрацій

1. Голова місцевої державної адміністрації звільняється з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.

2. Голова місцевих державних адміністрації звільняється з посади у разі:

1)    втрати громадянства, виявлення факту подвійного громадянства;

2)    набрання законної сили обвинувальним вироком суду;

3)    порушення Конституції, законів України;

4)    невиконання вимог щодо несумісності;

5)    припинення повноважень у зв’язку з закінченням пятирічного строку перебування на посаді голови відповідної місцевої державної адміністрації;

6)    висловлення недовіри не менше ніж двома третинами голосів від складу відповідної ради з підстав, передбачених Конституцією України та цим Законом;

7)    подання заяви про звільнення з посади за власним бажанням;

8)    У зв’язку з висловленням недовіри більшістю у дві третини складу обласної, районної ради в порядку, встановленому цим законом;

9)    у випадку не подання в семиденний термін заяви про відставку при згоді брати участь у виборах будь-якого рівня,

10)у зв’язку з призначенням на іншу посаду в порядку переводу

11)у зв’язку з переводом на посаду голови іншої місцевої державної адміністрації

12)наявності інших підстав, передбачених законом України «Про державну службу» (крім подання заяви про відставку державного службовця);

3. Голова місцевої державної адміністрації може бути звільнений з посади у разі:

1) невиконання законів, актів Кабінету Міністрів України та Президента, прийнятих в межах їх повноважень;

2) подання у відставку відповідно до законодавства про державну службу;

3) у зв’язку з висловленням недовіри обласною, районною радою в порядку, встановленому цим законом;

4. Повноваження голови місцевої державної адміністрації припиняються з дня набрання чинності указу Президента України про його звільнення чи за витоком місячного терміну настання підстав, передбачених частиною другою цієї статті, в залежності від того, яка подія стала першою.

5. Повноваження голови місцевої державної адміністрації припиняються також у разі його смерті з дня смерті.

6. Подання про звільнення голови місцевої державної адміністрації з посади повинно бути вмотивованим і вноситься Кабінетом Міністрів України Президентові України одночасно з поданням про призначення іншої особи на цю посаду.

7. Подання про звільнення з посади голови місцевої державної адміністрації з підстави, передбаченої пунктом 4 частини другої цієї статті, Кабінет Міністрів України вносить Президентові України не пізніш як за 30 днів до закінчення встановленого цим Законом строку перебування на посаді голови місцевої державної адміністрації. Одночасно із зазначеним поданням Кабінет Міністрів України вносить подання щодо призначення цієї особи на посаду голови іншої місцевої державної адміністрації або надає інформацію про згоду на призначення її на іншу посаду в системі державної служби або служби в органах місцевого самоврядуванні чи про відмову цієї особи від усіх запропонованих посад.

8. Подання про звільнення з посади голови місцевої державної адміністрації з підстав, передбачених частиною другою (крім підстави, передбаченої пунктом 4) цієї статті Кабінет Міністрів України вносить Президентові України у семиденний термін після настання відповідних підстав.

Стаття 12. Відсторонення голови місцевої державної адміністрації від виконання повноважень

1.     Голова місцевої державної адміністрації на час проведення службового розслідування щодо нього може бути відсторонений від виконання повноважень Президентом України на основі подання Кабінету Міністрів України на підставах і в порядку, передбачених законодавством про державну службу.

Стаття 13. Тимчасове виконання повноважень голови місцевої державної адміністрації

1. У разі тимчасової відсутності голови місцевої державної адміністрації чи неможливості здійснення ним своїх повноважень, у тому числі в разі його відсторонення від виконання повноважень, повноваження голови місцевої державної адміністрації здійснює перший заступник голови місцевої державної адміністрації, а в разі відсутності першого заступника – один із заступників голови місцевої державної адміністрації відповідно до розподілу обов’язків між ними, що затверджується головою місцевої державної адміністрації.

2. У разі звільнення з посади голови місцевої державної адміністрації або його смерті тимчасове виконання обов’язків голови місцевої державної адміністрації до призначення в установленому порядку голови місцевої державної адміністрації покладається на першого заступника голови місцевої державної адміністрації.

3. У разі неможливості виконання першим заступником повноважень голови місцевої державної адміністрації Президент України за поданням Кабінету Міністрів України покладає тимчасове виконання повноважень голови місцевої державної адміністрації на одного із його заступників.

Стаття 14. Заступники голови місцевої державної адміністрації

1.         Голова районної місцевої державної адміністрації має одного першого заступника та трьох заступників. Голова обласної державної адміністрації має одного першого та чотирьох заступників.

2. Заступники голови місцевої державної адміністрації одночасно можуть бути керівниками управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій та здійснюють повноваження відповідно до розподілу обов’язків, що затверджується головою місцевої державної адміністрації.

3.         Заступники голови місцевої державної адміністрації несуть персональну відповідальність перед головою місцевої державної адміністрації, за стан справ у межах повноважень відповідно до розподілу обов’язків між першим заступником голови місцевої державної адміністрації та заступниками голови місцевої державної адміністрації, що затверджується головою місцевої державної адміністрації.

4.         Заступники голови місцевої державної адміністрації підзвітні і підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня.

5.         Заступники голови місцевої державної адміністрації призначаються на посаду та звільняються з посади головою відповідної місцевої державної адміністрації в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України з числа державних службовців, включених до кадрового резерву державної служби. Заступники голови місцевої державної адміністрації, які здійснюють свої повноваження у сферах, що належать до відання Кабінету Міністрів України призначаються на посаду та звільняються з посади за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

6.         Призначення і звільнення заступників голів місцевих державних адміністрацій не пов’язується зі вступом на пост Президента України, припиненням виконання ним повноважень, формуванням нового складу Кабінету Міністрів України, складенням ним своїх повноважень чи його відставкою, призначенням, звільненням або припиненням повноважень голови місцевих державних адміністрацій.

Стаття 15. Керівники секретаріату, управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій

1. Секретаріат, управління, відділи та інші структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій очолюють керівники, які підпорядковані головам відповідних місцевих державних адміністрацій і відповідальні перед ними.

2. Керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, які забезпечують реалізацію функцій і повноважень міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та урядових органів підзвітні та підконтрольні відповідним міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади та урядовим органам.

3. Керівники секретаріату, управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду з числа державних службовців кадрового резерву державної служби та звільняються з посади головами відповідних місцевих державних адміністрацій у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, які забезпечують реалізацію функцій і повноважень міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та урядових органів призначаються на посаду та звільняються з посади за погодженням з відповідними міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади та урядовими органами.

Стаття 16. Вимоги до посадових осіб місцевих державних адміністрацій

1. Посадові особи місцевих державних адміністрацій повинні відповідати вимогам, передбаченим Конституцією України та законом України «Про державну службу».

2. Голова місцевої державної адміністрації, перший заступник голови місцевої державної адміністрації, заступники голови місцевої державної адміністрації, керівник секретаріату місцевої державної адміністрації, керівники управлінь, відділів, інших структурних підрозділів місцевої державної адміністрації не можуть бути народними депутатами України, чи мати інший представницький мандат, міськими, сільськими, селищними головами, суміщати свою службову діяльність з іншою, в тому числі на громадських засадах, крім викладацької, наукової та творчої діяльності у позаробочий час, входити до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства чи іншої організації, що має на меті одержання прибутку.

3.                   У випадку, якщо голова місцевої державної адміністрації подав заяву по свою участь у виборах будь-якого рівня, він повинен подати у відставку.

4.                   Не можуть бути призначені на посади в місцеві державні адміністрації особи, які мають судимість за вчинення умисного злочину або несуть адміністративну відповідальність за вчинення корупційних діянь.

III. ПОВНОВАЖЕННЯ МІСЦЕВИХ ДЕРЖАВНИХ АДМІНІСТРАЦІЙ

Стаття 17. Види повноважень місцевих державних адміністрацій.

1.     Повноваження місцевих державних адміністрацій поділяються на власні, делеговані, контрольно-наглядові та координаційні.

2.     До власних повноважень місцевих державних адміністрацій відносяться повноваження органів виконавчої влади загальної компетенції та спеціальної компетенції, встановлені законом для відання місцевих державних адміністрацій..

3.     До власних повноважень місцевих державних адміністрацій не можуть бути передані функції держави по забезпеченню територіальної цілісності України, зовнішньої політики, безпеки громадян а також здійснення контролю за дотриманням державних стандартів.

4.     До делегованих повноважень місцевих державних адміністрацій відносяться повноваження виконавчих органів органів місцевого самоврядування районів та областей.

5.     До контрольно-наглядових повноважень державних адміністрацій належать повноваження за дотриманням Конституції України та законів України органами та посадовими особами місцевого самоврядування.

6.     До координаційних повноважень місцевих державних адміністрацій відносяться повноваження координації діяльності територіальних органів центральних органів виконавчої влади спеціальної компетенції.

Стаття 18. Власні повноваження місцевої державної адміністрації

1.              Власні повноваження місцевих державних адміністрацій здійснюються підрозділами місцевої державної адміністрації, що входять в її структуру.

2.              Районна державна адміністрація реалізує такі власні повноваження:

1)    надає адміністративні послуги юридичним та фізичним особам відповідно до законодавства;

2)    управляє об’єктами державної власності, передані їм в установленому законом порядку;

3)    надає методичні та консультаційні послуги щодо законодавства органам місцевого самоврядування;

4)    забезпечує розгляд звернень громадян та їх об’єднань;

5)    здійснює заходи щодо організації правового інформування і виховання населення;

6)    здійснює організаційні заходи при проведення виборів і референдумів та адміністративно-територіального устрою у межах, визначених законодавством;

7)    забезпечення виконання законодавства про мови;

8)    здійснює управління архівною справою;

9)    забезпечує реалізацію державних програм соціального захисту;

10)забезпечує здійснення заходів щодо соціальної адаптації осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк;

11)забезпечує здійснення заходів щодо осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк і потребують медичної допомоги у зв’язку із захворюванням на туберкульоз;

12)забезпечує здійснення заходів щодо ведення Державного реєстру виборців відповідно до закону;

13)забезпечення здійснення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців відповідно до закону;

14)організовує робити, пов’язані із створенням і веденням земельного кадастру;

15)здійснює інші повноваження, визначені законом.

3.               Обласна державна адміністрація реалізує такі власні повноваження:

1)    реалізує державну політику регіонального розвитку;

2)    управляє об’єктами державної власності; передані їм в установленому законом порядку;

3)    погоджує зміну цільового призначення землі за поданням ради громади крім особливо цінних земель відповідно до земельного законодавства

4)    забезпечує реалізацію державної політики у сфері вищої освіти;

5)    організовує охорону, реставрацію та використання памяток архітектури та містобудування;

6)    розглядає питання і вносить пропозиції про нагородження державними нагородами України;

7)    забезпечує виконання актів законодавства з питань громадянства, пов’язаних з перебуванням іноземців та осіб без громадянства, сприяє органам внутрішніх справ у додержанні правил паспортної системи; проводить роботу, пов’язану з розробленням та здійсненням заходів щодо розміщення, працевлаштування, соціально-побутового і медичного обслуговування біженців, а також депортованих осіб, які добровільно повертаються в регіони їх колишнього проживання;

8)    забезпечує виконання законодавства щодо національних меншин і міграції, про свободу думки і слова, свободу світогляду і віросповідання;

9)    оголошує у разі стихійного лиха, аварій, катастроф, епідемій, епізоотій, пожеж, інших надзвичайних подій зони надзвичайної ситуації; здійснює передбачені законодавством заходи, пов’язані з підтриманням у них громадського порядку, врятуванням життя людей, захистом їх здоров’я і прав, збереженням матеріальних цінностей;

10)сприяє діяльності аварійно-рятувальних служб за місцем їх дислокації, під час прямування до зон надзвичайних ситуацій та під час ліквідації надзвичайних ситуацій, зокрема у поданні їм необхідних транспортних та інших матеріальних засобів і послуг;

11)погоджує проект плану проведення потенційно небезпечних заходів в умовах присутності цивільного населення за участю особового складу Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів з використанням озброєння і військової техніки; взаємодіє з органами військового управління під час планування та проведення таких заходів з метою запобігання і недопущення надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків;

12)забезпечує своєчасне інформування населення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій під час проведення потенційно небезпечних заходів в умовах присутності цивільного населення за участю особового складу Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів з використанням озброєння і військової техніки;

13)здійснює інші повноваження, визначні законодавством.

5. В частині надання адміністративних послуг юридичним та фізичним особам місцева державна адміністрація взаємодіє з органами місцевого самоврядування щодо організації надання таких послуг з метою забезпечення доступності надання таких послуг до споживачів.

Стаття 19. Делеговані повноваження місцевої державної адміністрації

1. Місцева державна адміністрація здійснює функції виконавчих органів органів місцевого самоврядування районів та областей відповідно до законодавства про місцеве самоврядування.

2. В частині делегованих повноважень місцева державна адміністрація є підзвітною, підконтрольною і відповідальною перед районною чи обласною радою відповідно.

Стаття 20. Контрольно-наглядові повноваження місцевої державної адміністрації щодо органів місцевого самоврядування

1.                  Місцева державна адміністрація в порядку, передбаченому законодавством про місцеве самоврядування здійснює контроль за виконанням Конституції та законами України органами та посадовими особами місцевого самоврядування.

2.                   Місцева державна адміністрація здійснює контроль за реалізацією органами місцевого самоврядування їхніх повноважень, встановлених законодавством про місцеве самоврядування.

3.                  Якщо законодавством про місцеве самоврядування контроль за діяльністю юридичних чи фізичних осіб в частині дотримання спеціального законодавства віднесено до компетенції органів місцевого самоврядування, відповідні територіальні органи центральних органів виконавчої влади здійснюють наглядові функції по відношенню до діяльності відповідних виконавчих органів місцевого самоврядування.

4.                  Підрозділи, та територіальні органи центральних органів виконавчої влади, які здійснюють контрольні функції по відношенню до діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, входять в структуру місцевої державної адміністрації.

5.                  Порядок здійснення контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування встановлюється законодавством.

6.                  Місцева державна адміністрація здійснює методичне забезпечення органів та посадових осіб місцевого самоврядування щодо виконання ними повноважень, які контролюються місцевою державною адміністрацією.

Стаття 21. Повноваження місцевих державних адміністрацій щодо координації діяльності територіальних органів центральних органів виконавчої влади, органів прокуратури.

1. Місцева державна адміністрація координує діяльність територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, територіальних підрозділів урядових органів, сприяє їм у виконанні покладених на ці органи повноважень.

2. Голова місцевої державної адміністрації в рамках координації місцевою державною адміністрацією діяльності територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, територіальних підрозділів:

1) України щорічно за погодженням з Кабінетом Міністрів визначає пріоритети у діяльності територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, територіальних підрозділів урядових органів, згідно потреб розвитку відповідної адміністративно-територіальної одиниці ;

2) проводить спільні засідання з керівниками територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, територіальних підрозділів урядових органів;

3. Перелік територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, територіальних підрозділів урядових органів, діяльність яких координується районною та обласною державними адміністраціями, визначається Кабінетом Міністрів України.

4. Місцева державна адміністрація здійснює моніторинг діяльності територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, територіальних підрозділів урядових органів, органів прокуратури відповідного рівня; за результатами якого подає щорічний звіт до Кабінету Міністрів, Генеральної прокуратури.

Стаття 22. Особливості здійснення повноважень місцевою державною адміністрацією в умовах спеціального правового режиму

1. В умовах запровадження правового режиму воєнного та надзвичайного стану, мобілізації та демобілізації, оголошення зони надзвичайної екологічної ситуації, а також з питань цивільної оборони територіальні органи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, територіальні підрозділи урядових органів виконують розпорядження голови місцевої державної адміністрації.

2. В умовах запровадження правового режиму воєнного та надзвичайного стану, мобілізації та демобілізації, оголошення зони надзвичайної екологічної ситуації, а також з питань цивільної оборони виконавчі органи органів місцевого самоврядування, міські, сільські, селищні голови здійснюють свої повноваження в порядку, визначеному законодавством, якщо іншого не передбачено розпорядженням голови місцевої державної адміністрації.

3. Акти територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, територіальних підрозділів урядових органів діють в частині, що не суперечать розпорядженням голови місцевої державної адміністрації

Стаття 23. Організаційне забезпечення виконання повноважень місцевої державної адміністрації

1. Під час реалізації функцій передбачених у статтях 18-21 цього Закону місцева державна адміністрація уповноважена:

1) одержувати відповідну статистичну інформацію та інші дані від державних органів, органів місцевого самоврядування громад та районів, їх посадових осіб, політичних партій, громадських і  релігійних організацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності; в порядку, встановленому законом

2) скасовувати адміністративні акти щодо надання адміністративних послуг і реалізації контрольно-наглядових повноважень у порядку адміністративного оскарження;

3) залучати вчених, спеціалістів, представників громадськості до проведення перевірок та отримання експертних висновків за їх згодою;

4) видавати відповідно до законодавства акти, обов’язкові для виконання на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

IV. ВІДНОСИНИ МІСЦЕВИХ ДЕРЖАВНИХ АДМІНІСТРАЦІЙ З ОРГАНАМИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ, ОРГАНАМИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ, ОБ’ЄДНАННЯМИ ГРОМАДЯН, ПІДПРИЄМСТВАМИ, УСТАНОВАМИ, ОРГАНІЗАЦІЯМИ ТА ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ

Стаття 24. Відносини місцевих державних адміністрацій з Президентом України

1.     Місцеві державні адміністрації забезпечують виконання актів Президента України, прийнятих в його компетенції.

2.     Голови місцевих державних адміністрацій інформують Президента України та щорічно звітують перед ним про ситуацію у відповідних адміністративно-територіальних одиницях та виконання місцевими державними адміністраціями покладених на них повноважень, вносять пропозиції Президенту України з питань удосконалення чинного законодавства України і практики його застосування.

3.     Голови місцевих державних адміністрацій при здійсненні своїх повноважень відповідальні перед Президентом України.

4. Рішення голів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавствам України можуть бути скасовані Президентом України.

Стаття 25. Відносини місцевих державних адміністрацій з Радою національної безпеки і оборони України

1.     Місцеві державні адміністрації координуються та контролюються Радою національної безпеки і оборони України у сфері національної безпеки і оборони.

2.     Місцеві державні адміністрації здійснюють контроль за своєчасністю та якістю виконання рішень Ради національної безпеки і оборони України, введених у дію указами Президента України.

Стаття 26. Відносини місцевих державних адміністрацій з Кабінетом Міністрів України

1.     Місцеві державні адміністрації забезпечують виконання актів Кабінету Міністрів України.

2.     Місцеві державні адміністрації при здійсненні повноважень на відповідній території спрямовуються та координуються Кабінетом Міністрів України.

3.     Місцеві державні адміністрації та їх голови підзвітні та підконтрольні Кабінету Міністрів України у межах його повноважень.

4.     Голови місцевих державних адміністрацій під час здійснення своїх повноважень відповідальні перед Кабінетом Міністрів України.

5.     Голови місцевих державних адміністрацій інформують Кабінет Міністрів України про діяльність місцевих державних адміністрацій та щорічно звітують перед ним.

6.     Обласні державні адміністрації погоджують проекти актів Кабінету Міністрів України з питань розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць. Кабінет Міністрів України перед  прийняттям  таких  актів  розглядає зауваження та пропозиції, подані  місцевими  державними адміністраціями.

7.     Обласні державні адміністрації з питань, що потребують вирішення Кабінетом Міністрів України надсилають пропозиції, які підлягають розгляду в установленому порядку Кабінетом Міністрів України. Під час розгляду таких пропозицій голови обласних державних адміністрацій мають право брати участь у засіданні Кабінету Міністрів України з правом дорадчого голосу.

Стаття 27. Відносини місцевих державних адміністрацій з міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади та урядовими органами та іншими органами державної влади

1.     Місцеві державні адміністрації забезпечують виконання актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, урядових органів.

2.     Місцеві державні адміністрації при здійсненні своїх повноважень взаємодіють з відповідними міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади та урядовими органами.

3.     Обласні державні адміністрації погоджують проекти актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, урядових органів з питань розвитку територій. Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, урядові органи перед прийняттям таких актів розглядають зауваження та пропозиції, подані обласними державними адміністраціями.

4.     Голови місцевих державних адміністрацій вносять пропозиції міністерства щодо проектів їх нормативно-правових актів. Такі пропозиції підлягають обов’язковому розгляду в установленому порядку. Міністерство повідомляє голову місцевої державної адміністрації про результати розгляду його пропозицій.

5.     Голова місцевої державної адміністрації призначає на посаду та звільняє з посади керівників відокремлених підрозділів місцевої державної адміністрації, за погодженням з керівниками відповідних міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, урядових органів

6.     Голова місцевої державної адміністрації надає згоду на призначення керівників відповідних територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, урядових органів, що не входять в структуру місцевої державної адміністрації, але щодо яких здійснюється координація їх діяльності місцевою державною адміністрацією, а також підприємств, установ та організацій, що перебувають в управлінні міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, урядових органів (крім керівників установ, підприємств і організацій Збройних Сил та інших військових формувань України, а також керівників навчальних закладів, які обираються на посаду відповідно до закону).

7.     У разі вмотивованої відмови керівника відповідного міністерства іншого центрального органу виконавчої влади, урядового органу погодити призначення керівника відповідного відокремленого підрозділу місцевої державної адміністрації, голова місцевої державної адміністрації вносить на погодження іншу кандидатуру або виносить питання щодо надання згоди на призначення відповідного керівника в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України.

8.     У разі вмотивованої відмови голови місцевої державної адміністрації погодити призначення керівника територіального органу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, територіального підрозділу урядового органу, керівника підприємства, установи, організації, що перебуває в управлінні міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, урядового органу та щодо яких здійснюється координація їх діяльності місцевої державною адміністрацією, міністр, керівник центрального органу виконавчої влади, урядового органу вносить на погодження іншу кандидатуру або виносить питання щодо надання згоди на призначення відповідного керівника в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України.

9.     Вмотивована відмова голови районної адміністрації погодити призначення керівника територіального органу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, територіального підрозділу урядового органу, керівника підприємства, установи, організації, що перебуває в управлінні міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, урядового органу перед винесенням цього питання на розгляд Кабінету Міністрів повинна бути підтримана головою обласної державної адміністрації.

10. У разі винесення на розгляд Кабінету Міністрів України питання щодо надання згоди на призначення керівника територіального органу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, територіального підрозділу урядового органу, а також підприємств, установ, організацій, що перебувають в управлінні міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, урядових органів на засідання Кабінету Міністрів України запрошується голова відповідної місцевої державної адміністрації, йому надається можливість вносити пропозиції з обговорюваного питання, робити застереження, давати пояснення.

11. Голова місцевої державної адміністрації уповноважений порушувати перед міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, урядовими органами вмотивовані питання про відповідність займаній посаді керівників їх територіальних органів, територіальних підрозділів, щодо яких здійснюється координація діяльності місцевою державною адміністрацією на підставі чого міністерство, інший центральний орган виконавчої влади, урядовий орган повинен у місячний термін прийняти рішення та дати обґрунтовану відповідь.

12. У разі визнання міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади, урядовим органом незадовільною роботу відповідного відокремленого підрозділу місцевої державної адміністрації, міністр чи керівник іншого центрального органу виконавчої влади, урядового органу звертається з відповідним вмотивованим поданням до голови місцевої державної адміністрації. Голова місцевої державної адміністрації зобов’язаний розглянути це подання і не пізніше ніж у місячний термін прийняти рішення та дати обґрунтовану відповідь.

13.Накази керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів територіальних органів центральних органів виконавчої влади та урядових органів, що не входять в структуру місцевої державної адміністрації, що суперечать Конституції України, рішенням Конституційного Суду України, законам України, іншим актам законодавства України, або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами можуть бути оскаржені головою місцевої державної адміністрації, до повноважень якого віднесено координацію діяльності відповідного органу та скасовані відповідним міністром, керівником іншого центрального органу виконавчої влади чи урядового органу.

14. У випадку, якщо відповідний міністр, керівник іншого центрального органу виконавчої влади протягом місяця після відповідного подання не скасував наказ керівника територіальних органів центральних органів виконавчої влади, голова місцевої державної адміністрації може звернутись до Кабінету Міністрів з відповідним поданням.

15. При здійсненні повноважень місцеві державні адміністрації взаємодіють з іншими органами державної влади у межах Конституції та законів України.

Стаття 28. Відносини між районною та обласною державними адміністраціями

1.     Обласна державна адміністрація в межах своїх повноважень координує діяльність відповідних районних державних адміністрацій та надає їм методичну допомогу.

2.     Обласна державна адміністрація у межах своїх повноважень з координації діяльності відповідних районних державних адміністрацій та у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку здійснює контроль за їх діяльністю.

3.     Районні державні адміністрації підзвітні і підконтрольні відповідній обласній державній адміністрації.

4.     Рішення голів районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавствам України можуть бути скасовані головою відповідної обласної державної адміністрації.

5.     Голови районних державних адміністрацій інформують про свою діяльність голову обласної державної адміністрації в терміни і в порядку, встановлені Кабінетом Міністрів України.

6.     Районні державні адміністрації подають пропозиції з питань, що потребують вирішення Кабінетом Міністрів України, відповідно до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій для подальшого подання їх Кабінету Міністрів України,

7.     Голова обласної державної адміністрації вносить подання Кабінету Міністрів України про притягнення до дисциплінарної відповідальності голів відповідних районних державних адміністрацій.

8.     Голова обласної державної адміністрації порушує перед головами відповідних районних державних адміністрацій питання про відповідність займаній посаді їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів районних державних адміністрацій, на підставі чого голова районної державної адміністрації повинен у місячний термін прийняти рішення та дати обґрунтовану відповідь.

Стаття 29. Відносини місцевих державних адміністрацій з органами та посадовими особами місцевого самоврядування громад

1.     Місцеві державні адміністрації на відповідній території взаємодіють з сільськими, селищними і міськими радами, їх виконавчими комітетами та сільськими, селищними і міськими головами, у вирішенні питань економічного, соціального та культурного розвитку відповідних територій.

2.     Місцеві державні адміністрації проводять консультації з органам місцевого самоврядування у разі розгляду місцевою державною адміністрацією питань, які пов’язані з інтересами відповідних органів місцевого самоврядування. Представники органів місцевого самоврядування та посадові особи можуть брати участь у розгляді таких питань місцевою державною адміністрацією, висловлювати зауваження і пропозиції, які розглядаються місцевою державною адміністрацією.

3.     Голова місцевої державної адміністрації, перший заступник, заступник голови місцевої державної адміністрації, а також керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевої державної адміністрації, які уповноважені бути присутніми на засіданнях органів місцевого самоврядування громади, мають право висловлювати свою думку з питань, що стосуються їх компетенції.

Стаття 30. Відносин місцевих державних адміністрацій з обласними та районними радами

1.     Місцеві державні адміністрації виконують функції виконавчих органів відповідних обласних та районних рад в порядку, визначеному законом про місцеве самоврядування.

2.     Місцеві державні адміністрації взаємодіють з обласними та районними радами з метою забезпечення прав і свобод громадян, сприяння соціально-економічному розвитку територій, посиленню їх конкурентоспроможності, підготовці та виконанню обласних та районних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин – також програм їх національно-культурного розвитку.

3.     Місцеві державні адміністрації можуть залучати до підготовки проектів актів місцевих державних адміністрацій голів обласної та районних рад, сільських, селищних, міських голів, керівників депутатських фракцій обласної та районних рад, інших депутатів цих рад (за їх згодою).

4.     Голова місцевої державної адміністрації вносить на розгляд відповідної обласної, районної ради питання, пов’язані з підготовкою та виконанням відповідних обласних і районних бюджетів.

5.     Голова обласної державної адміністрації, посадова особа, яка виконує обов’язки голови обласної державної адміністрації, має право брати участь у роботі сесій обласної ради, бути присутнім на засіданнях обласної ради, вносити пропозиції з обговорюваних питань, робити застереження, давати пояснення. Голова районної державної адміністрації, посадова особа, яка виконує обов’язки голови районної державної адміністрації, уповноважений брати участь у роботі сесій відповідної районної ради та бути присутнім на її засіданнях, вносити пропозиції з обговорюваних питань, робити застереження, давати пояснення.

6.     Голова місцевої державної адміністрації щорічно звітує перед відповідною обласною, районною радою з питань виконання бюджету, стану виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку територій.

7.     Обласна, районна рада може висловити недовіру більше ніж половиною свого складу голові відповідної місцевої державної адміністрації з мотивів неналежного виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку території, відповідного бюджету на підставі чого, з урахуванням пропозицій органу виконавчої влади вищого рівня та Кабінету Міністрів України, Президент України може прийняти рішення про відставку голови місцевої державної адміністрації та дати відповідній раді обґрунтовану відповідь.

8.     Якщо недовіру голові місцевої державної адміністрації з мотивів, зазначених у частині шостій цієї статті, висловило не менше ніж дві третини від складу відповідної ради, Президент України за поданням Кабінету Міністрів України приймає рішення про відставку голови відповідної місцевої державної адміністрації та звільняє його з посади голови місцевої державної адміністрації.

9.     Рішення ради про висловлення недовіри голові місцевої державної адміністрації може бути оскаржене до адміністративного суду в установленому законом порядку.

Стаття 31. Відносини місцевих державних адміністрацій з підприємствами, установами та організаціями

1.     Місцеві державні адміністрації не втручаються у господарську діяльність підприємств, установ і організацій, крім випадків, визначених законом.

2.     Керівники підприємств, установ та організацій мають право звернутися до органів виконавчої влади вищого рівня або до суду про скасування розпорядження  голови  місцевої державної адміністрації, що суперечить законодавству в питаннях, що стосуються їх діяльності.

3.     Керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності зобов’язані в десятиденний термін надавати на вимогу голови місцевої державної адміністрації необхідну інформацію у межах, визначених законом.

Стаття 32. Відносини місцевих державних адміністрацій з політичними партіями, громадськими організаціями, релігійними організаціями та професійними спілками

1.     Місцеві державні адміністрації взаємодіють з політичними партіями, громадськими організаціями, релігійними організаціями, професійними спілками та їх об’єднаннями для забезпечення прав і свобод громадян, задоволення їх політичних, екологічних, соціальних, культурних та інших інтересів з урахуванням загальнодержавних і місцевих  інтересів, сприяють виконанню статутних завдань та забезпечують додержання законних прав цих об’єднань громадян.

2. Політичні партії, громадські організації, релігійні організації, професійні спілки та їх об’єднання можуть вносити пропозиції з питань їх діяльності на розгляд місцевих державних адміністрацій. У цих випадках представники зазначених організацій мають право бути присутніми під час розгляду внесених ними питань, давати необхідні пояснення.

Стаття 33. Відносини місцевих державних адміністрацій з громадянами

1.     Місцеві державні адміністрації забезпечують додержання прав і свобод громадян.

2.     Громадяни звертаються до місцевих державних адміністрацій у вирішенні питань, що належать до сфери повноважень місцевих державних адміністрацій.

3.     Посадові особи місцевих державних адміністрацій зобов’язані розглянути звернення громадян і не пізніше ніж у визначений законом термін прийняти рішення або дати обґрунтовану відповідь.

4.     Посадові особи місцевих державних адміністрацій проводять особистий прийом громадян у порядку, визначеному законом.

Стаття 34. Повноваження голови місцевої державної адміністрації на запит та особистий прийом

1.    Голова місцевої державної адміністрації звертається із запитом з питань, що належать до компетенції місцевої державної адміністрації, до територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, відповідних виконавчих органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, а також до керівників підприємств, установ та організацій незалежно від їх підпорядкування та форм власності, розташованих на території Автономної Республіки Крим, відповідної області, району, міста Києва, Севастополя.

2.    Запит голови місцевої державної адміністрації – викладена в письмовій формі вимога голови місцевої державної адміністрації щодо здійснення певних дій, викладення позиції з порушеного питання.

3.    Орган публічної влади, посадова особа, до якої адресовано запит голови місцевої державної адміністрації, зобов’язані в десятиденний строк з дня одержання запиту дати офіційну відповідь про результати розгляду порушеного в запиті питання.

4.    Якщо з об’єктивних причин порушене в запиті питання не може бути розглянуто в десятиденний строк, орган, посадова особа, до яких адресовано запит, повідомляють про це голову місцевої державної адміністрації і пропонує інший строк розгляду, що не повинен перевищувати одного календарного місяця з дня одержання запиту.

5.    Голова обласної державної адміністрації на території відповідної області має право на невідкладний прийом посадовими особами відповідної ради.

6.    Голова районної державної адміністрації на території відповідного району має право на невідкладний прийом посадовими особами територіальних органів центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівниками підприємств, установ та організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності, громадських організацій і політичних партій.

7.    Голова місцевої державної адміністрації при пред’явленні посвідчення голови місцевої державної адміністрації користується правом відвідання розташованих на території відповідної області, району, міста Києва, Севастополя органів державної влади, органів місцевого самоврядування, доступу на всі розташовані на території відповідно області, району, міста Києва, Севастополя підприємства, установи, організації незалежно від їх підпорядкування і форм власності з додержанням при цьому режиму діяльності та охорони об’єктів.

8.    Порядок відвідування головою місцевої державної адміністрації підприємств, установ і організацій, діяльність яких пов’язана з державною або іншою таємницею, що охороняється законом, встановлюється відповідними нормативно-правовими актами.

9.    Голова місцевої державної адміністрації має право на першочерговий прийом віце-прем’єр-міністром, міністром, керівником центрального органу виконавчої влади та право безперешкодного проходу з додержанням режиму охорони об’єктів за посвідченням голови місцевої державної адміністрації до приміщень, в яких розміщені Кабінет Міністрів України, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, урядові органи, а також консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи і служби, створені Президентом України.

V. ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ПОРЯДОК ДІЯЛЬНОСТІ МІСЦЕВИХ ДЕРЖАВНИХ АДМІНІСТРАЦІЙ

Стаття 35. Повноваження голови місцевої державної адміністрації

1. Голова місцевої державної адміністрації:

1)    очолює відповідну місцеву державну адміністрацію здійснює керівництво її діяльністю, несе відповідальність за виконання покладених на місцеву державну адміністрацію повноважень;

2)    затверджує Положення про структурні підрозділи місцевої державної адміністрації;

3)    представляє місцеву державну адміністрацію у відносинах з іншими органами державної влади та органами місцевого самоврядування, політичними партіями, громадськими і релігійними організаціями, підприємствами, установами та організаціями, громадянами та іншими особами як в Україні, так і за її межами;

4)    у межах затверджених кошторисів видатків виступає розпорядником коштів державного бюджету для відповідних державних адміністрацій, використовуючи їх лише за цільовим призначенням;

5)    у межах затверджених обласною, районною радами бюджетів виступає розпорядником коштів відповідних бюджетів, використовуючи їх лише за цільовим призначенням;

6)    інформує населення про стан виконання повноважень, покладених на місцеву державну адміністрацію;

7)    утворює для сприяння здійсненню повноважень місцевих державних адміністрацій консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи, члени яких виконують свої функції на громадських засадах, а також визначають їх завдання, функції та персональний склад;

8)    формує та затверджує склад колегії місцевої державної адміністрації;

9)    здійснює інші повноваження, передбачені Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України,

2. Голови місцевих державних адміністрацій у випадках, передбачених законом, можуть порушувати перед Верховною Радою України питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, сільського, селищного, міського голови.

Стаття 36. Організація роботи структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій

1.     Управління, відділи та інші структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій забезпечують виконання повноважень місцевої державної адміністрації в межах, визначених Конституцією та законами України.

2.     Управління, відділи та інші структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, що входять в апарат, відповідальні перед головою місцевої державної адміністрації.

3.     Відокремлені структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій підзвітні та підконтрольні відповідним міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади та урядовим органам.

Стаття 37. Апарат місцевої державної адміністрації

1.     Для правового, організаційного, матеріально-технічного та іншого забезпечення діяльності місцевої державної адміністрації, підготовки інформаційних та інших матеріалів, систематичної перевірки виконання розпоряджень місцевої державної адміністрації, подання методичної та іншої практичної допомоги місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування в складі місцевої державної адміністрації діє секретаріат місцевої державної адміністрації.

2.     Апарат місцевих державних адміністрацій очолює керівник апарату місцевої державної адміністрації, який призначається на посаду та звільняється з посади головою місцевої державної адміністрації.

3.     Керівник апарату місцевої державної адміністрації організовує його роботу, забезпечує підготовку матеріалів на розгляд голови місцевої державної адміністрації, організовує доведення розпоряджень голови місцевої державної адміністрації до виконавців, відповідає за стан діловодства, обліку і звітності, виконує інші обов’язки, покладені на нього головою місцевої державної адміністрації. З цих питань керівник апарату місцевої державної адміністрації видає накази.

4.     Голова місцевої державної адміністрації затверджує положення та визначає структуру апарату, призначає на посади і звільняє з посад керівників та інших працівників структурних підрозділів апарату.

Стаття 38. Регламент діяльності місцевої державної адміністрації

1.     Організаційно-процедурні питання внутрішньої діяльності місцевої державної адміністрації регулюються її регламентом, що затверджується головою відповідної місцевої державної адміністрацій на основі типових регламентів місцевих державних адміністрацій.

2.     Типові регламенти місцевих державних адміністрацій затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Стаття 39. Акти місцевих державних адміністрацій, структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій

1. На виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, урядових органів голова місцевої державної адміністрації у межах своїх повноважень видає акти у формі розпорядження, а керівники відокремлених структурних підрозділів – наказів.

2. Керівники відокремлених структурних підрозділів місцевої державної адміністрації та їх посадові особи у випадках визначених законом видають адміністративні акти – рішення індивідуальної дії, прийняті за результатами розгляду адміністративної справи і спрямовані на набуття, зміну чи припинення прав та обов’язків фізичної або юридичної особи.

3. Розпорядження голови місцевої державної адміністрації є актом місцевої державної адміністрації. Накази керівників секретаріату, управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій є актами відповідних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій.

4. Проекти розпоряджень голови місцевої державної адміністрації нормативно-правового характеру погоджуються з керівниками відповідних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій.

5. Нормативно-правові акти місцевих державних адміністрацій підлягають державній реєстрації у відповідних органах юстиції в установленому законом порядку і набирають чинності з моменту їх реєстрації, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію.

6. Нормативно-правові акти місцевих державних адміністрацій, які стосуються прав та обов’язків громадян або мають загальний характер, після їх державної реєстрації підлягають оприлюдненню і набирають чинності з моменту їх оприлюднення, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію.

7. Нормативно-правові акти місцевої державної адміністрації розміщуються на офіційному веб-сайті місцевої державної адміністрації, що забезпечує безоплатний цілодобовий доступ до цих актів та можливість пошуку нормативно-правових актів.

8. Акти місцевих державних адміністрацій, секретаріату, відокремлених структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій ненормативного характеру, видані в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх видання, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію. Ці акти доводяться до їх виконавців, а у випадках, визначених законом – оприлюднюються.

Стаття 40. Оскарження та скасування актів місцевих державних адміністрацій

1.     Акти місцевих державних адміністрацій, структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до адміністративного суду.

2.     Кабінет Міністрів України розглядає питання про подання Президентові України пропозицій щодо скасування актів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України з одночасним зупиненням їх дії.

3.     Розпорядження голови місцевої державної адміністрації, що суперечить Конституції України, рішенням Конституційного Суду України, законам України, іншим актам законодавства України може бути скасовано відповідно до закону Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або у судовому порядку.

4.     Накази керівників секретаріату, відокремлених структурних підрозділів місцевої державної адміністрації загальної компетенції, що суперечать Конституції України, рішенням Конституційного Суду України законам України, іншим актам законодавства України, або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами можуть бути скасовані головою відповідної місцевої державної адміністрації або у судовому порядку.

5.     Накази керівників відокремлених структурних підрозділів місцевої державної адміністрації, які забезпечують реалізацію функцій і повноважень міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та урядових органів і територіальних органів центральних органів виконавчої влади, і входять в структуру місцевої державної адміністрації, що суперечать Конституції України, рішенням Конституційного Суду України законам України, іншим актам законодавства України, або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами можуть бути скасовані головою місцевої державної адміністрації після консультацій з відповідним міністром, керівником іншого центрального органу виконавчої влади чи урядового органу.

Стаття 41. Особливості здійснення виконавчої влади в Автономній Республіці Крим

1. Голови районних державних адміністрацій призначаються та звільняються з посади в порядку, встановленому в ст. 9-11 цього закону. Районні державні адміністрації в Автономній Республіці Крим виконують повноваження віднесені цим законом до повноважень районних державних адміністрацій.

2. В Автономній республіці Крим щодо повноважень, визначених цим законом для обласної державної адміністрації:

1)    Власні та делеговані повноваження виконуються Радою Міністрів Автономної республіки Крим;

2)    Координаційні функції виконує районна в центральному районі Автономної республіки Крим державна адміністрація;

3)    Контрольні функції виконує Представництво Президента в Автономній республіці Крим в порядку, визначеному законом.

VI. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ МІСЦЕВИХ ДЕРЖАВНИХ АДМІНІСТРАЦІЙ, ЇХ ПОСАДОВИХ ОСІБ

Стаття 42. Фінансування та матеріально-технічне забезпечення діяльності місцевих державних адміністрацій

1.     Фінансове забезпечення місцевих державних адміністрацій здійснюється за рахунок Державного бюджету України.

2.     Гранична чисельність, умови оплати праці працівників і норми витрат на утримання місцевих державних адміністрацій та їх апаратів встановлюються Кабінетом Міністрів України.

3.     Чисельність, фонд оплати праці працівників структурних підрозділів місцевої державної адміністрації, в межах виділених асигнувань, визначає голова відповідної місцевої державної адміністрації.

4.     Для забезпечення діяльності місцевих державних адміністрацій, їх структурних підрозділів за ними на праві управління закріплюється майно, що є державною власністю.

Стаття 43. Матеріально-побутове, соціальне забезпечення та умови оплати праці голів місцевих державних адміністрацій

1.     Голова місцевої державної адміністрації, на час перебування на посаді забезпечується службовим житлом.

2.     Голова місцевої державної адміністрації на час перебування на посаді зобов’язаний проживати в службовому приміщенні.

3.     Вимоги до службових жилих приміщень, призначених для заселення головами місцевих державних адміністрацій, порядок надання головам місцевих державних адміністрацій службового житла, порядок його звільнення після припинення повноважень голів місцевих державних адміністрацій визначаються Кабінетом Міністрів України.

4.     Службові жилі приміщення, призначені для проживання головами місцевих державних адміністрацій, перебувають у державній власності. Виключення жилих приміщень, що надаються головам місцевих державних адміністрацій на час їх перебування на посаді, з числа службових не допускається.

5.     Умови оплати праці та соціального забезпечення голови місцевої державної адміністрації визначаються законодавством про державну службу.

Стаття 44. Умови оплати праці, соціального забезпечення посадових осіб місцевих державних адміністрацій

1.     Умови оплати праці і соціально-побутового забезпечення посадових осіб місцевих державних адміністрацій визначаються законодавством про державну службу.

Стаття 45. Відповідальність посадових осіб місцевих державних адміністрацій

1.     Посадові особи місцевих державних адміністрацій несуть відповідальність згідно з чинним законодавством про державну службу.

2.     З підстав, передбачених законом, Кабінет Міністрів України може притягнути голову місцевої державної адміністрації до дисциплінарної відповідальності, крім звільнення з посади. З підстав, передбачених законом, Президент України за власною ініціативою або за поданням Кабінету Міністрів України може притягнути голову місцевої державної адміністрації до дисциплінарної відповідальності, включно зі звільненням з посади.

3.     Матеріальна та моральна шкода, завдана незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю голів місцевих державних адміністрацій, інших посадових осіб місцевих державних адміністрацій при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується з державного бюджету.

4.     Держава має право зворотної вимоги (регресу) до посадової особи місцевої державної адміністрації, яка заподіяла шкоду, у розмірах і порядку, визначених законодавством.

VII. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Цей Закон набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення.

VIII. ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.     Цей Закон вступає в силу з моменту опублікування.

2.     Встановити, що протягом п’яти років після введення в дію цього закону положення ч. 8 статті 9 цього Закону не розповсюджуються щодо осіб, які на час введення в дію цього закону перебували на посаді голів місцевих державних адміністрації.

3.     Встановити, що випускники ІДУС 1993-5 років можуть бути зараховані до кадрового резерву голів місцевих державних адміністрацій в порядку, встановленому цим Законом.

4.     Визначити центральним районом в Автономній республіці Крим Сімферопольський район.

5.     Кабінету Міністрів України в шестимісячний термін після підписання цього Закону підготувати та внести до Верховної Ради України проекти необхідних змін до законодавства, та привести у відповідність з цим Законом свої нормативно-правові акти.

Поділитися