Слідкуйте за новинами

«Чорний Острів – містечко громадської єдності»

Дата: 25.10.2011

Коротка інформація про проект:

Назва проекту:

«Чорний Острів – містечко громадської єдності» –  створення умов для залучення мешканців територіальної громади Чорного Острова до підготовки та прийняття рішень органами місцевого самоврядування.

Проект реалізується за підтримки Програми розвитку ООН в рамках проекту «Розвиток громадянського суспільства» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Виконавці проекту:

1. Хмельницька обласна молодіжна громадська організація «Хмельницький обласний центр молодіжних ініціатив»
  2. Інститут громадянського суспільства
  3. Чорноострівська селищна рада, орган місцевого самоврядування смт. Чорний Острів.

Опис проекту:

Проект спрямовано на активізацію участі громадян в процесі прийняття рішень на місцевому рівні. Проект полягає у розробленні, обговоренні та прийнятті нових місцевих нормативних актів, необхідних для забезпечення участі місцевих мешканців в управлінні селищем, та у практичному запровадженні згаданих актів.

Завдання проекту:

• підвищення активності та ефективності участі громадян в прийнятті рішень на місцевому рівні;
  • створення інформаційного та нормативного образу смт. Чорний Острів;
  • посилення інституційної спроможності місцевих організацій громадянського суспільства та селищної ради.

Діяльність за проектом:

• формування комплексної місцевої нормативної бази щодо запровадження механізмів участі громадян в процесах підготовки, прийняття, контролю виконання рішень органів місцевого самоврядування смт. Чорний Острів (громадські слухання, громадські ініціативи, збори громадян,), через розробку та прийняття Статуту смт. Чорний Острів, проведення відповідної просвітницької та інформаційної кампаній;
  • практичне впровадження зазначених механізмів на прикладі вирішення окремих питань покращення благоустрою селища, запровадження практики проведення конкурсів з благоустрою.

Цільова аудиторія: територіальна громади смт Чорний Острів, а також посадові особи, депутати і працівники селищної ради, активісти та працівники місцевих організацій громадянського суспільства.

Очікуванні результати:

1. буде розроблено:

• проект Статуту територіальної громади селища Чорний Острів, з розділами, що регулюють реалізацію інструментів місцевої демократії, як громадські ініціативи, збори громадян за місцем проживання, громадські слухання;
  • геральдика селища: герба та хоругви;
  • Положення про конкурс на кращий благоустрій прибудинкової території, що виходить до місць загального користування, проведення першого такого конкурсу та започаткування щорічного його проведення.

2. буде надана правова та організаційна підтримка селищній раді з метою ухвалення нормативних документів, підготовка та внесення необхідних змін у регламент ради;

3. посадові особи, депутати та працівники селищної ради, а також активісти і працівники місцевих організацій громадянського суспільства будуть підготовленні для практичного впровадження Статуту і передбачених ним механізмів залучення громадян;

4. новостворені механізми дозволять забезпечити ефективне залучення мешканців селища до місцевої нормотворчості, зокрема розроблення правил благоустрою, правил використання місць загального користування, містобудівної документації;

Історична довідка про поселення Чорний Острів:

Чорний Острів – одне з давніх поселень Поділля, перші задокументовані згадки відносяться до 1366 року.

Поселення Чорний Острів у ХІV – ХVІ ст. входило до списку міст які мали фортифікаційні споруди на території верхньої течії Південного Бугу. Мури укріплення слугували захистом від набігів кочовиків що грабували Поділля пересуваючись долинами річок та Кучманським і Чорним шляхом котрі з’єднувались поблизу містечка.

Впродовж 16-го – 17 століття Чорний Острів перетворюється з невеликого поселення в 100 душ (1530р.) у досить велике за тими мірками містечко з населенням в 2010 осіб  у 1629 році.

Чорний Острів є одним із міст-піонерів України, які отримали Магдебурзьке право, що було йому дароване в 1556 році Сигізмундом Августом, за яким поселення переведено в ранг містечка.

За Магдебурзьким правом міщанам надавались привілеї в тимчасовому звільненні від сплати податків, в містечку запроваджувались щотижневі торги по понеділках,  ярмарки на день Івана Хрестителя та в Неділю Всіх Святих ці зміни дали поштовх до стрімкого розвитку торгівлі, збільшенні виробництва.

Після “другого поділу Польщі” російською державою 1831 р. землі нинішньої територіальної громади відійшли до складу Росії та було скасоване Магдебурзьке право. Містечко втратило свою силу як торговий і адміністративний центр.

Кам’яне будівництво та промисловість в Чорному Острові  започатковано у 1775 р. з дозволу уніатського єпископа Петра Белянського закладеннням нової кам’яної церкви “Во ім’я Приображення Господня” яка в 1779 р. була освячена. Церква будувалась за кошти місцевого уніатського священика і диякона Благочинного Іоанна Стрельбіцького.

1785 року побудована кам’яна єврейська синагога. При синагозі знаходився центр равінату на чолі з равіном, до його впливу належало 1039 душ.

З 1797 року Чорний Острів входить до складу Проскурівського повіту Подільської губернії.

В 1833 р. розпочинається будівництво першого великого підприємства – цукрового заводу (цукроварні), якиу був введений в експлуатацію з 1849 року. Станом на 1845 р. в містечку працюють заводи: поташний, пивоварний, з виготовлення дзвонів; чотири підприємства що виправляли шкіру;  дві воскобійки.

1834 року відкрито однокласне парафіяльне училище в якому навчалось 50 хлопчиків і 20 дівчат (училище діяло до 1869 р.), через десять років (1843 р.)  до Чорного Острова перевели дворянське повітове училище, в якому навчалось в 1844р. – 150, в 1855р. – 169 учнів. Училище мало велику бібліотеку що нараховувала 1994 томи (783 назви) літератури. В 1855-1858 рр. в училищі  викладає історію та географію український поет і байкар Л.І.Глібов. Училище матеріально підтримував граф Пршездіцький.

1893 р. Чорний Острів стає центром  Чорноострівської волості, Подільської губернії. (віднайти склад волості)

Місто-районний центр Чорноострівського району 19      рр.

1957р. Чорний Острів віднесено до категорії селищ міського типу.

Загальна характеристика територіальної громади.

Територіальна громада Чорного Острова є об’єднаною громадою територіальних громад сіл:

• Мар’янівка: площа села складає – 275,0га.; кількість мешканців (станом на 01.01.2011р.) – 1816,
  • Вовча Гора: площа села складає – 88,9га.; кількість мешканців (станом на 01.01.2011р.) – 954.
  • селища Чорний Острів: площа селища складає – 44,0га.; кількість мешканців (станом на 01.01.2011р.) – 881.

Адміністративним центром територіальної громади є селище Чорний Острів.

Географічне розміщення (положення):

Територіальна громада Чорного Острова розміщена у верхній течії річок Південного Бугу та Мшанець.

Територіальна громада Чорного Острова входить до складу Хмельницького району, Хмельницької області.

Територіальна громада межує з:

1) Північного сходу – Грузевицькою сільською радою, в складі с. Грузевиця;

2) Північного заходу – Захарівською сільською радою, в складі сіл Захарівці, Ляпинці та село Крачки;

3) Півночі – Антонівською сільською радою, в складі сіл Антонівка і Катеринівки;

4) Сходу – Осташківської сільської ради, в складі села Осташки;

5) Південного заходу – Рідкодубівською сільською радою, в складі сіл Рідкодуби, Лаківці;

6) Півдня – Педосівською сільською радою, в складі сіл Педоси, Мережанка, Мартинівка;

7) Заходу – Наркевицькою селищною радою, в складі селища міського типу Наркевичі, села Юхимівці.

Межі території юрисдикції громади визначаються на карті (див. додаток до Статуту територіальної громади).

Відстань до обласного центру області, міста Хмельницького – 22км.

Територія Чорного Острова становить 0,5 квадратних кілометрів.