Слідкуйте за новинами

Партнерство між міською та сільською територіальними громадами

Дата: 04.09.2018

Н. Рохова

Партнерство між міською та сільською територіальними громадами

Тема співпраці міста і села така ж безкінечна як і саме життя. Особливої актуальності вона набула в умовах децентралізації, коли вперше в центрі уваги з’явилася людина з її потребами та проблемами. Співпраця міст та навколишніх сіл є природною й неминучою. Міста, наче величезний магніт, від початку свого існування притягують до себе населення довколишніх сіл у пошуках кращого життя.

Сьогодні майже всі працездатні жителі прилеглих територій великих міст працюють у містах, лікуються там, навчають своїх дітей. Довколишні села часто перетворюються на своєрідні спальні райони. Міста ж прагнуть забезпечити свій розвиток через розширення території. В умовах децентралізації саме об’єднання навколо міста може задовольнити потреби і міста і села, бо не тільки активізує процес міського розвитку, але й відкриває можливості для збалансування інтересів міст як центрів зростання та сільських територій навколо цих міст, зацікавлених у поліпшенні якості життя своїх жителів.

Та жителі прилеглих територій в силу різних причин не завжди готові об’єднуватися з містом. Що ж стосується міст обласного значення, то через обставини, що склалися на початку реалізації реформи місцевого самоврядування, вони не змогли утворити об’єднання, а поки проблема вирішувалася на законодавчому рівні, деякі з них опинилися в кільці, зажаті створеними ОТГ. Таких міст обласного значення в Україні 187, де проживає понад 23 млн. жителів. Апріорі вони могли б стати локомотивами децентралізації. Однак ситуація склалася не на їх користь. Лише три з них, а саме: Лиман, Балта та Біляївка створили в 2015 році ОТГ, хоча на той час висловили готовність до створення об’єднаної громади більше 30 таких міст. В цих випадках варто скористатися таким інструментом місцевого розвитку, створеним Урядом в рамках реалізації концептуальних завдань реформи місцевого самоврядування, як співробітництво територіальних громад.

Об’єднання громад і співробітництво громад не виключають одне одного, а лише доповнюють. Це процеси, які можуть відбуватися паралельно. Співробітництво відкриває нові можливості, які ще кілька років тому не були доступними для місцевого самоврядування. Міжмуніципальне співробітництво – базова сходинка для подальшого впровадження децентралізації. Цей механізм дозволяє органам місцевого самоврядування економити ресурси громад, ефективніше їх використовувати і вирішувати проблеми більш якісно.

Співробітництво громад як інструмент для місцевого розвитку з кожним роком набирає популярності. За даними Реєстру договорів співробітництва територіальних громад Мінрегіонбуду на сьогоднішній день таким інструментом скористалося близько 920 громад, які уклали між собою 216 договорів у різних сферах життєдіяльності. Якщо в 2014 році було укладено лише 2 договори міжмуніципального співробітництва громадами Віньковецького району, що на Хмельниччині, то в 2015році їх уже було 30, в 2016 році – 39, в 2017році – 50, а за 8 місяців 2018 року таких договорів було укладено 97.


Джерело: http://exo.in.ua/news/40878

Безперечним лідером у використанні механізму співробітництва територіальних громад є Полтавщина, де, починаючи з 2015 року, укладено 78 договорів, а це більше третини. Понад 40 % місцевих рад області використовують механізм міжмуніципального співробітництва. І це не лише кількісний показник. Громади Полтавщини поступово перейшли від простих форм співпраці до більш складних: створення комунальних підприємств та фінансування спільних підприємств. Більш складні форми співробітництва дозволять в подальшому цим громадам об’єднуватися. Особливо успішним є приклад співробітництва громад Кременчуцького району зі створення Пришибського центру первинної медико-санітарної допомоги. Завдяки спільним зусиллям шести громад, що об’єднали свої ресурси задля добробуту своїх жителів, Центр став найуспішнішим ПМСД в області. І таких успішних практик сьогодні достатньо, як і достатньо проблем в громадах. Чого вартує лише приклад співробітництва Тульчинської міської ради та сусідніх громад навколишніх сіл Суворовське та Кинашів щодо вирішення проблеми з твердими побутовими відходами. Спільна робота не тільки продемонструвала ефективність об’єднання зусиль та ресурсів при вирішенні надто складних проблем, які не під силу одній громаді, але й сформувала довіру учасників один до одного, що сприяло створенню Тульчинської ОТГ.

Результати впровадження інтегрованої системи поводження з ТПВ в Тульчинському регіоні Джерело: DESPRO

Варто звернути увагу й на місто Вінницю, яке започаткувавши ще у 2015 році співпрацю з прилеглим до міста селищем Десна закономірно підійшла до об’єднавчого процесу. 23 серпня депутати Вінницької міської ради дали згоду на добровільне приєднання територіальної громади селища Десна. Жителі селища вже певною мірою інтегровані в суспільне життя Вінниці. Переважна більшість деснян працюють на вінницьких підприємствах, діти відвідують вінницькі школи та дитсадки. З міського бюджету Вінниці селище в попередні роки отримувало субвенції на соціально-економічний розвиток для реалізації інфраструктурних проектів. Відтак існують всі територіальні та економічні передумови об’єднання громад.

В цьому році Вінниччина доклала чимало зусиль, щоб надолужити втрачені можливості, і як результат має укладених 24 договори про співпрацю. Це 2-й показник після Полтавщини. Трохи менше укладено договорів на Харківщині та Житомирщині, відповідно 13 та 11. Активізувало свою роботу і Запоріжжя, де укладено 6 договорів. Решта регіонів, або зовсім не використовують цей унікальний механізм, або мають по одному-два договори. То ж є над чим працювати на місцях і владі, і громадам, щоб за плином часу в бездіяльності не втратити наявні можливості розвитку громад, поліпшення якості життя населення в них.

Співробітництво – це основа сталого стратегічного розвитку територій. Не використовувати цей важливий інструмент в громадах – це завідомо програшний варіант господарювання.

Матеріал підготовлено в межах проекту «Партнерство між міськими та сільськими територіальними громадами як ефективний інструмент місцевого економічного розвитку» за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Наталія Рохова, комунікаційний менеджер проекту.