Слідкуйте за новинами

Про Форум «Розвиток у партнерстві» (основні тези, презентації, відео)

Дата: 03.03.2020

Про Форум «Розвиток у партнерстві» (основні тези, презентації, відео)

28 лютого відбувся перший Форум підприємництва Баранівської ОТГ – майданчик для діалогу місцевої влади та бізнесу щодо розвитку громади. Захід ініційований Баранівською міською радою у партнерстві з Баранівською РДА, ГО «Інститут громадянського суспільства», командою з реалізації Грантового проєкту ЄС «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ», КУ «Агенція місцевого органічного розвитку – АМОР».

Форум зібрав понад 200 учасників, серед яких приватні підприємці, представники місцевих підприємств, фермерських господарств, кооперативів, депутати міської ради, старости, представники громадянського суспільства, ЗМІ. Окремі з них  долучилися до обговорення питань розвитку громади та підтримки підприємництва, а також ролі бізнесу у зростанні доходів домогосподарств і формуванні місцевого бюджету.

Під час форуму були проведені три дискусійні панелі:

  1. «Стратегія розвитку громади та роль місцевого підприємництва у розвитку: як досягти гармонії приватних та публічних інтересів?» 

  2. «Співпраця очима підприємців»

  3. «Все, що цікаво бізнесу: новели у законодавстві, кредитні програми, грантова підтримка, торгова марка, консалтинг для бізнесу».

Стратегія розвитку громади та роль місцевого підприємництва у розвитку: як досягти гармонії приватних та публічних інтересів?

«Україна велика за територією і населенням, але маленька за показником ВВП на душу населення порівняно з країнами Європейського Союзу. Тому, скільки б ми не говорили, що грошей мало, що держава мало дає, їх більше не буде, поки ми не будемо більше заробляти», –  із цього розпочав свій виступ Анатолій Ткачук, директор з питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства, під час першої панельної дискусії.

«Партнерство – бізнес і громада. Громада зацікавлена, щоб бізнес платив податки – це логічно. Але бізнес зацікавлений у тому, щоб мати більші прибутки – і це також логічно. Яким чином можна отримати більший прибуток? Або бути більш конкурентоспроможним, або не платити податки. І тут важливо зрозуміти спільні інтереси: інтереси бізнесу – мати більші прибутки, й інтереси громади – мати більше податків та надходжень до бюджету. Тому бізнес має знати, що їхні податки використовуються ефективно і, в тому числі, використовуються для допомоги розвитку бізнесу», – сказав Анатолій Ткачук.

За його словами, сьогодні Україна в децентралізації має дуже цікавий результат – основними публічними інвесторами є місцеві бюджети, а не державний. Тому важливо, щоб всі розуміли, яким чином цей публічний інвестор може допомогти, в тому числі і бізнесу. Наприклад, є проект (будівництво школи чи дитячого садка) і є тендер – переможець отримує гроші. Частина з цих грошей – це прибуток, але частина, як правило половина, – це зарплата і матеріали. Тут дуже важливо, аби переможець був із громади. Адже з зарплати ПДФО повертається назад в місцевий бюджет. Якщо матеріали закуповуються у місцевого бізнесу, це знову створює додаткові гроші в місцевий бюджет. Але головне – заробітна плата, яка виплачується тут, статистика показує, що 60% тут же й тратиться – купуються товари, роботи, послуги. І з них знову повертаються гроші в місцевий бюджет. Тобто всі в цьому колі мають бути зацікавлені в двох речах: вирощувати місцевий бізнес, щоб основна маса закупівель йшла через місцевий бізнес. А як його виростити? Це вже задача і підприємців, і місцевої громади. Потрібно крок за кроком розвивати місцевий бізнес, аби він міг перемагати у тендерах за рахунок місцевого бюджету.

Навіщо громаді підприємці? Анатолій Ткачук from CSIUKRAINE

«Рецептів, як це зробити, є багато. І один з них, який як на мене є дуже крутий в Баранівській громаді – це ідентичність. Сьогодні в нашому  космополітичному суспільстві спостерігаємо, як французи захищають коньяк і шампанське, італійці – свої сири, японці – свої торгові марки. Тому що всі хочуть виділитися серед інших своєю ідентичністю. Ваша громада сформувала свою ідентичність і є однією із перших, яка зареєструвала свою торгову марку – «Баранівка – органічний простір». Якщо ми будемо правильно використовувати нашу ідентичність, то багато малих бізнесів, які розпочинають свою діяльність в громаді під локальним парасольковим брендом можуть отримати значну конкурентну перевагу», – підсумував пан Ткачук.

Він вручив міському голові Анатолію Душку свідоцтво, яке юридично закріплює право на торгову марку «Баранівка – органічний простір». Реєстрація торгового знаку проведена за кошти ЄС в рамках проєкту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ».

Оксана Загорська, керівниця проекту ЄС «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської ОТГ», розповіла про реалізацію проєкту, та як його «продукти» стануть рушієм активного розвитку підприємництва та домогосподарств Баранівської ОТГ, який впроваджується з 1 лютого 2018 року, і спрямований на місцевий економічний розвиток. Вона детальніше зупинилася на тому, що буде корисним саме для підприємців.

«В рамках проєкту була створена Агенція місцевого органічного розвитку (АМОР), завданням якої є забезпечення конструктивного діалогу між бізнесом і владою, надання консультацій підприємцям та тим, хто хоче започаткувати свій бізнес, проведення тренінгів, Баранівський МРЦ на базі якого функціонують тепличний, швейний, технічний та 3D моделювання коворкінги  відкриті та доступні для всіх мешканців громади. Також, розроблений в рамках проєкту он-лайн майданчик для маркетингової кампанії продукції/виробів місцевих майстрів стане інструментом розширення їхнього ринку збуту», – зазначила Оксана Загорська.

«Будується торгово-тренінговий центр, коштів Європейського Союзу нам вистачає на перший поверх, для будівництва другого поверху ми шукаємо інвесторів, тому кому буде цікава така пропозиція звертайтеся до нас. В рамках проекту передбачено підготовку рекламних матеріалів і покриття частини витрат для кількох місцевих виробників на участь у національній та міжнародній органічній виставках», – зазначила керівниця проєкту ЄС та звернулася до підприємців скористатися цією можливістю.

Крім того вже завершене будівництво приміщення міні сироварні з потужністю переробки молока 2 т/добу. Скоро постане питання щодо доставки молока, і оскільки цей процес дуже складно налагоджується з домогосподарствами, то ми розглядаємо можливість співпраці з фермерськими господарствами.

Проєкт «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської ОТГ» from CSIUKRAINE

Анатолій Душко, міський голова та Іван Туровський, голова Баранівської РДА, у своїх виступах наголосили на бажанні та готовності до налагодження конструктивного діалогу між владою і бізнесом.

Керівник громади повідомив, що за 3 роки існування Баранівської ОТГ було залучено 34,6 млн. грн. грантових коштів і кредитів міжнародних інституцій.

Співпраця очима підприємців

Під час другої панелі відповідаючи на питання, що має зробити влада, щоб налагодити діалог та співпрацю з бізнесом, підприємець Дмитро Димчишин сказав, що влада має бути чесною та ефективно використовувати кошти місцевого бюджету, які надходять від платників податків. «Більшість підприємців організовують свою діяльність самостійно, однак є й такі, які потребують від влади допомоги. Для цього потрібне пряме спілкування бізнесу з владою, а ще краще це спілкування має бути індивідуальне з кожним платником податків. Сьогоднішній форум – це маленький Давос. І це перший крок для налагодження такого спілкування».

«Всі звикли критикувати владу. Я не буду критикувати владу. Сьогодні вести бізнес надзвичайно комфортно. Я дуже радий, що нарешті голова ОТГ і влада району знайшли порозуміння. Тільки разом і тільки в тандемі можна досягти позитивних результатів», – зазначив Олександр Ющенко, Генеральний директор ПП «Галекс Агро»

ТОВ «Органік Мілк», що знаходиться в Баранівці, це 140 робочих місць. Зараз в Рогачеві будується ферма, там вже є триста голів корів і 140 новонароджених телят. Вартість проекту 208 млн. грн. На сьогоднішній день інвестовано – 60 млн.грн. Створені робочі місця, на яких працюють місцеві жителі.

Про масштаб інвестицій в межах Баранівської громади і обсяг зайнятості розповів Алішер Тяжін, Генеральний директор ТОВ «КУСТО АГРО ТРЕЙДИНГ»: «Останні два-три роки ми розвиваємо ягідний бізнес. В с. Суємці Баранівської ОТГ 60 га під вирощування органічної ягоди (31 га полуниця і 29 га смородина), де використовується ручна праця. Сума інвестицій, які були вкладені нашим підприємством у розвиток ягідного органічного бізнесу на території Баранівської ОТГ складає орієнтовно 1 млн. доларів. Минулого року під час сезону збору ягід на підприємстві офіційно працювало близько 300 людей, за яких ми сплатили податки до місцевого бюджету».

Олександр Молотковець, директор ТОВ «Декор Україна», звернув увагу на проблему, з якою зіштовхнулося його підприємство – кадровий голод в Баранівці. «Ми залучаємо працівників з усієї України, з Європи. Дуже важко кваліфіковані кадри затримувати в Баранівці.Ми зі свого боку створюємо для людей всі умови – розвиваємо, відправляємо на навчання. Коли ми починали в нас було 18 працівників, зараз 90».

На завершення панельної дискусії Василь Гордійчук, менеджер з розвитку проєкту «Сімейні молочні ферми», розповів про те, що в регіон проект зайшов лише три місяці тому. Але вже подано 60 заявок на будівництво молочної ферми і майже половина з них з території Баранівської ОТГ. Крім того вже два домогосподарства пройшли процес затвердження та в найближчий час розпочнеться процес будівництва.

Все, що цікаво бізнесу: новели у законодавстві, кредитні програми, грантова підтримка, торгова марка, консалтинг для бізнесу

Представники банківського сектору висвітлили нові можливості кредитних програм з розвитку малого та середнього підприємництва. Заступник начальника Житомирського обласного управління з мікро, малого та середнього бізнесу АТ «Ощадбанк» Наталія Закусило, презентувала умови державної програми Доступні кредити 5-7-9%. Суть цієї програми полягає в тому, що держава компенсує підприємцю частину кредитного навантаження. Чим більше робочих місць створюється, тим більшу компенсацію відсотків за кредитом отримує підприємець.

Заступник директора малого та середнього бізнесу Житомирського регіонального управління ПриватБанку, Олена Порохонюк, запропонувала підприємцям скористатися можливістю розширення, зокрема, аграрного підприємництва за допомогою кредитної програми «АгроКуб», специфікою якої є адаптований графік погашення кредиту відповідно до сезонності виробництва. Сьогодні представлено широкий спектр програм державної компенсації для агробізнесу:

  • Програма компенсації вартості придбаної с/г техніки та обладнання вітчизняного виробництва

  • Програма компенсації 25% вартості витрат для будівництва тваринницьких комплексів

  • Програма здешевлення кредитів для невеликих фермерів

  • Програма здешевлення кредитів підприємствам галузі тваринництва.

Начальник управління Держпраці у Житомирській області, Сергій Сечін, подякував за надану можливість приєднатись до діалогу в якості соціального партнера. Незадекларована праця має негативні наслідки як для працівників, так і роботодавців. Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе гарантованого державою розміру заробітної плати; виплати її своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки для догляду за дитиною тощо; виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю; допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу; соціального страхування, – зазначив Начальник управління Держпраці у Житомирській області, Сергій Сечін. На питання модераторки, чи варто підприємцям боятись накладання великих штрафів, якщо буде виявлено певне порушення, Сергій Сечін зауважив, що при виявлені першого випадку незадекларованої праці у суб’єкта господарювання, який відносяться до 1-3 категорії оподаткування штрафна санкція не застосовується, а робиться тільки попередження. 2 лютого 2020 року Президент України підписав зміни щодо зменшення штрафів в 3 рази, до 10 мінімальних заробітних плат при виявленні повторного порушення. Для забезпечення розвитку суспільства всі зацікавлені в розвитку сторони мають працювати в правовому полі установленому в державі.

Від імені керівництва Житомирського обласного центру зайнятості заступник директора, Тетяна Касімцева подякувала за цікавий і корисний захід, який, на її думку, варто ініціювати по всіх ОТГ Житомирської області. Служба зайнятості переходить під порядкування міністерства економіки, тому планується продовження програми фінансування започаткування власної справи та після цього проходження навчання з підприємництва. Тетяна Володимирівна повідомила, що також можлива співпраця з «Молодіжним Бізнес-інкубатором» комунальної установи «Агенція місцевого органічного розвитку-АМОР» в напрямку підготовки безробітних місцевого центру зайнятості до підприємницької діяльності.

Чим корисна діючому та потенційному підприємцю КУ «Агенція місцевого органічного розвитку-АМОР» розповіла її директорка Наталія Свінціцька на завершення 3-ї панельної дискусії. Агенція була створена в перший рік реалізації проєкту ЄС «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ».  Діючі підприємці можуть скористатись торговою маркою «Баранівка – органічний простір» та консультативними послугами агенції щодо існуючих програм розвитку підприємництва. На сьогодні, Агенція допомагає розвитку кооперативам та продовжує залучати грантові кошти спрямовані на розвиток громади.

Чим може бути корисною Агенція місцевого органічного розвитку (АМОР) для бізнесу: основні функції та можливості from CSIUKRAINE

Обговоривши досягнення та проблеми, які виникають у розвитку місцевої економіки Баранівської громади, учасники першого Форуму підприємництва Баранівської ОТГ «Розвиток у партнерстві» погодилися із запропонованою резолюцією, текст якої розміщуємо за посиланням.

Форум «Розвиток у партнерстві» – це перший крок до налагодження діалогу між бізнесом та владою і дуже добре, що це відбулося. Чи вдалося все так як планували – сказати складно. Але як від представників бізнесу, так і від представників влади звучали пропозиції про необхідність регулярних зустрічей, можливо в більш вужчому колі по конкретних секторах чи проблемах підприємців. 

Відеозапис заходу:

Проєкт «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» реалізується Баранівською міською радою, Інститутом Громадянського Суспільства та ПП «Галекс-Агро» за фінансової підтримки Європейського Союзу.