Слідкуйте за новинами

Про Конференцію «Від утворення об‘єднаних територіальних громад – до розумного зростання» (враження із зали)

Дата: 28.02.2017

Про Конференцію «Від утворення об‘єднаних територіальних громад – до розумного зростання» (враження із зали)

На Українському Домі великий банер – Конференція «Від утворення об‘єднаних територіальних громад – до розумного зростання». Уже від самої назви конференції, візуального сприйняття банера йде якийсь позитивний дух – розум…, зростання…об‘єднані громади…, громадянське суспільство,… логотипи різних країн та організацій…

Таке налаштування на позитив на щастя виявилось виправданим.

Отже про враження:

Більше 500 учасників з різних українських регіонів.

750_0333

Повна зала, десятки журналістів, десятки телекамер.

750_0030

Уряд продовжуватиме реформу і держава далі підтримуватиме об‘єднані громади.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман привітав представників із 366 ОТГ та запевнив нас усіх в реальній державній підтримці процесів децентралізації. А Віце-прем’єр-міністр України – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко підкреслив необхідність використання ДФРР саме на розвиткові проекти та відзначив стале щорічне зростання бюджету ОТГ.

750_0344

Володимир Гройсман “Боровся і буду боротися за децентралізацію – вона запорука успіху України”

750_0013

Геннадій Зубко “Від активності, пріоритетів та стратегії громади залежить майбутнє держави”

Конференція в Українському домі, український Майдан, але цього разу – Майдан для обміну досвідом та кращими практиками розбудови ОТГ.

Веліна Заяць, голова Дунаєвецької ОТГ Хмельницької області, поділилася серед іншого і досвідом в наданні медичних послуг. Аліна Коваль, секретар міської ради Волочиської ОТГ тієї ж області, розповіла багато чого важливого, в тому числі й про налагоджування комунікації з віддаленими селами та підвищення активності громадян.

750_0120

Разом з Оксаною Романів, заступником голови Гніздичівської ОТГ Львівської області, ми порадувалися відкриттю в її громаді швейного цеху, а з Ігорем Довіраком, головою Печеніжинської ОТГ Івано-Франківської області, – новозбудованим чотирьом спортивним залам.

750_0145

Шановні пані та панове, насичуйте свій час змістом: подивіться відеозапис конференції. Адже кількома рядками тексту не передати всієї корисної інформації й того могутнього завзяття, з яким будівничі розповідали про розумне зростання рідних ОТГ.

Розумне зростання – нова течія від Інституту громадянського суспільства

Саме розумне зростання забезпечує покращення якості життя українців в селах, селищах, містах.

Вивчаючи та аналізуючи кращі світові практики децентралізації, Інститут громадянського суспільства ось уже 20 років формує течію, впроваджує та розвиває самоврядування в Україні.

750_0352

Анатолій Ткачук, директор з науки та розвитку ІГС, у Декларації «Розумне зростання в об’єднаних територіальних громадах» покликав ОТГ до нових цілей, до:

  1. розумної освіти, яка і сучасні знання дає, і вчить швидко адаптуватися у мінливому світі, і надихає до генерування нових корисних ідей;
  2. розумної місцевої економіки, яка, базуючись на власних конкурентних перевагах і ресурсах, залучає до підприємництва максимальну кількість жителів;
  3. розумної організації життєвого простору, в якому громадяни мають доступ до основних благ та послуг, а земля, на якій мешкає громада, використовується максимально ефективно і бережеться для майбутніх поколінь;
  4. розумного використання ресурсів та охорони довкілля, яке зобов’язує максимально ощадливо використовувати невідновлювані ресурси та розвивати виробництва на основі переробки відходів інших виробництв;
  5. розумних людей, котрі культивують здоровий спосіб життя, активність, зайнятість та самозайнятість, освіту впродовж життя та – гуртом – самозарадність всієї громади.

Розумний зміст Декларації, зафіксований у відеозапису конференції, породжує позитивні емоції та бажання дивитися, нарешті, розумне українське телебачення, котре б повноцінно розповідало про життя громад, як важливого суб’єкту розвитку України. 


Розумне зростання. Нова парадигма для ОТГ. Анатолій Ткачук from CSIUKRAINE

Так, Сатанівська ОТГ Хмельниччини, визначившись зі своєю стратегією та локальною ідентичністю, як санаторно-курортна зона, впевнено крокує шляхом розумного поступу, про особливості якого розповів її голова Альберт Собков. Як кажуть в народі, що нині утече, те завтра не зловиш, тому громада багато працює, цінує час та отримує натхнення для подальшої роботи від своїх перших успіхів.

750_0317

Створивши Асоціацію, об’єднані територіальні громади аналізують помилки та шукають шляхи їхнього вирішення. Зокрема, Олександр Корінний, голова Новоукраїнської ОТГ Кіровоградської області та голова Асоціації ОТГ, висловив спільну думку щодо необхідності сталого, без будь-якого квотування щорічного виділення не менше 1% доходів державного бюджету на регіональний розвиток, що допоможе громадам втілювати в життя важливі розвиткові проекти.

Освітня та медична реформи мають синхронізовуватись із децентралізацією

Можливості та ризики у проведенні освітньої та медичної реформ в ОТГ визначали Лілія Гриневич, Міністр освіти і науки України, Павло Ковтонюк, заступник Міністра охорони здоров’я України та Олег Фасоля, директор Департаменту освіти Хмельницької ОДА.

mg-0017-24.02.2017

Школа має готувати школярів до реального життя, бути привабливою і для дітей, і для дорослих, щоб стати центром знань для всіх та осередком народження корисних для громади та України в цілому ідей.

Моніторинг, проведений серед випускників медичних вузів, довів, що молоді медики готові їхати працювати в такі сільські та селищні громади, які розумно розвиваються та забезпечують стале покращення якості життя.

Так, завдяки реалізації у школі проекту «Новітній освітній простір» чисельність її учнів зросла вдвічі, бо в таку гармонійну та позитивну школу охоче йдуть і учні, і їхні батьки. Усі деталі проекту повідомив Лев Парцхаладзе, заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

_DSC9424

Розвиткові проекти на розумне зростання – це до державного фонду регіонального розвитку

Здійснити розумне просторове планування (схема планування території ОТГ) та налагодити систему енергозбереження, утеплення і термомодернізації будівель ОТГ допоможе ДП «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД». Як втілити ці проекти в життя, вичерпно розказав та показав директор цього інституту Олександр Чижевський.

_DSC9438

Розумне використання відновлюваних джерел енергії допоможе зберегти ресурси та довкілля громади, застосовувати новітні технології для переробки відходів. «Зелений тариф», сонячні батареї, тріски, кукурудза, солома, технічна верба та ще багато чого цікавого – і усе з подробицями та фотографіями – в розповіді Юрія Шафаренка, начальника Управління заміщення традиційних видів палива Держенергоефективності.

_DSC9476

Дорогі голови об’єднаних територіальних громад, якщо ви ще досі не скористалися можливістю профінансувати свій розвитковий проект з Державного фонду регіонального розвитку, то Надія Бондарчук, начальник Управління впровадження та моніторингу пріоритетних проектів будівництва Мінрегіону, так всебічно пояснила процес написання та просування проектів, що ви просто зобов’язані застосувати цю важливу інформацію та отримати допомогу ДФРР.

Державний фонд регіонального розвитку, як додатковий фінансовий інструмент сталого розвитку ОТГ. Надія Бондарчук from CSIUKRAINE

В’ячеслав Негода, перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, подякував донорам за видиму фінансову і, так би мовити, невидиму, консультативну, навчальну допомогу українській реформі децентралізації.

1ca1a51202aab1f3958c8d8566950f6f

Оксана Гарнець, керівник Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» зауважила, що донорська підтримка дає можливість громадам вчитися в процесі підготовки та втілення проектів, нарощувати м’язи для самостійної роботи.

А Джон Джексон, експерт Ради Європи, наголосив на вихованні та підготовці лідерів в Україні, адже саме лідери громади запалюють лідерство в інших громадянах для спільної розумної роботи.

Шановні пані та панове, абсолютно неможливо у трьох сторінках тексту вичерпно передати усю важливу для розвитку громад і громадян інформацію. Тому знову пропоную дивитися відеозапис конференції, повірте, – це розумне та корисне видовище додасть вам натхнення та наситить ваш час змістом.

З відчуттям глибокої подяки

Віра Дзівак, учасниця конференції