Слідкуйте за новинами

Про позицію учасників публічного заходу «Партнерство між міськими та сільськими територіальними громадами, як ефективний інструмент місцевого економічного розвитку: досягнення, виклики та перспективи» щодо підходів до остаточного затвердження Перспективних планів формування спроможних громад

Дата: 29.11.2019

Про позицію учасників публічного заходу «Партнерство між міськими та сільськими територіальними громадами, як ефективний інструмент місцевого економічного розвитку: досягнення, виклики та перспективи» щодо підходів до остаточного затвердження Перспективних планів формування спроможних громад

28 листопада 2019 року в місті Києві відбувся представницький публічний захід «Партнерство між міськими та сільськими територіальними громадами, як ефективний інструмент місцевого економічного розвитку: досягнення, виклики та перспективи» в якому взяли участь представники міських та сільських територіальних громад із 24 партнерств, які охоплюють понад 80 територіальних громад із 12 регіонів України.

Учасники заходу висловили стурбованість щодо наявності ініціатив, які з’явились останнім часом у регіонах і які спрямовані на перегляд раніше затверджених перспективних планів формування спроможних громад. Особливу тривогу це викликає у об’єднаних територіальних громад, які були утворені впродовж 2015-18 років і щодо яких розглядається можливість їх ліквідації шляхом приєднання до інших чи розчленування.

На думку представників міських та сільських територіальних громад, що були представлені на публічному заході, спроби ліквідувати об’єднані територіальні громади в адміністративному порядку через затвердження нових перспективних планів, а відтак нового адміністративно-територіального устрою України є контрпродуктивними і такими, що підривають довіру до децентралізації та органів державної влади в цілому.

Нині діючі об’єднані територіальні громади пройшли не простий шлях до свого становлення, часто долаючи опір різних середовищ, які не хотіли втрачати свої впливи на розподіл державних фінансів, кадрові рішення серед бюджетних установ, земельні та інші природні ресурси територіальних громад. Зараз відбувається розвиток таких громад. Серед громад дійсно є більш економічно спроможними є і економічно слабшими, але вони отримали шанс для розвитку і забрати у них цей шанс не можна.

Тому важливо, при затвердженні нових змін до перспективних планів формування спроможних громад областей не допустити ліквідації уже створених об’єднаних територіальних громад. Винятки можливі, коли котрась із таких громад сама висловила бажання приєднатись до іншої, більш успішної територіальної громади.

Децентралізація, яка розпочалась у 2014 році, показала правильність обраного шляху посилення спроможності місцевого самоврядування через утворення об’єднаних територіальних громад і має отримати логічне завершення першого етапу до чергових місцевих виборів у 2020 році, без потрясінь та ризиків раніше утворених об’єднаних територіальних громад.

м. Київ, 28 листопада 2019 року