Слідкуйте за новинами

Пригоди команди проєкту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» на кемпінгу Загублена громада

Дата: 04.08.2020

Пригоди команди проєкту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» на кемпінгу Загублена громада

Стільки всього було цікавого, що у нас вийшов дуже довгий лонгрід, який ми поділити на теми. Отож!

1. Що таке Загублена громада?

Це табір – симулятор розвитку громади. Ключова ідея табору – на порожньому місці можна досягти хорошого результату якщо хочеш, знаєш, вмієш і не лінуєшся.

Учасники під час табору проходять шлях від новоствореної громади (маючи лише мінімальний набір їжі та реманенту) до «нафаршированої» громади з інтернетом, доступом до екзотичних страв та інших цивілізованих можливостей, що і пробували втілити в життя 14 дітей, які приїхали на узлісся поблизу села Гута Хмельницької області.

З кожним днем завдяки праці, навчанню, виконанню завдань імпровізована громада ставала кращою і більш придатною до життя. Учасники переходили на наступні рівні розвитку, де для них відкривалися нові можливості.

В ЗГ було все як в реальній громаді. Учасники будували інфраструктуру (місце для сну, вбиральня, душ), провели вибори голови, депутатів громади, призначили шерифа, медика, мали свої гроші – Гутелі та бали вмінь.

А якщо коротко, то ЗГ – це та громада у якій загубили розум, втратили достаток, і де тяжко жити і звідки хочеться втекти, але в кожній ситуації слід шукати вихід, аби знайти себе, знайти можливості, знайти щастя.

Та трапилась халепа…. Як і в життєвих реаліях, поняття комфорту в різних учасників відрізнялось… Як тільки громада досягла певного рівня комфорту, наступила повна апатія та розслабуха до розвитку…

Усі почали спочивати на лаврах навіть не здогадуючись, що без постійної активної підтримки свого статуса, цей рівень комфорту може втратитися зненацька…

А до чого призводить відсутність активності в громадах, читайте далі.

2. Дефолт громади

Щоб внести в програму табору ефект несподіванки, було прийнято рішення показати учасникам на практиці до чого призводить відсутність активності в громадах.

За одну ніч в ЗГ стався дефолт, вони втратили все чого досягли, їхні гроші обезцінилися, їжа видавалася по картках, об’єкти інфраструктури були зруйновані. Повна печалька:(

На таборі було введено тимчасовий Уряд. Щоб учасники зрозуміли, яким чином виходити з подібних ситуацій Уряд запросив кризових менеджерів. І тут на допомогу прийшла команда проєкту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» (далі – МКОБ) Іван Савицький та Ольга Ткачук.

Згідно вимог тимчасового Уряду на ЗГ, вони були готові повернути управління громаді, якщо громада покаже і докаже свою спроможність, а її мешканці свою активність.

Для цього Тимчасовий Уряд визначив пріоритетні завдання (проєкти) для громади. Це були як м’які (організація вечірки та освітній проект з створення навчального центру для проведення різних курсів), так і тверді проєкти (побудова необхідних об’єктів інфраструктури та рекреаційної зони).

Для підготовки проєктів був обраний шаблон документів «Бюджету участі Баранівської ОТГ», по якому уже третій рік ми вчимо та готуємо проєкти разом з активною молоддю Баранівської громади в рамках проєкту «МКОБ» (хоча, на жаль, кошти на «Бюджет участі» не виділяються місцевою владою).

Перед цим учасники прослухали навчальний модуль про структуру органів ОТГ та процедуру ухвалення місцевих рішень, за що відповідають і з якими питаннями необхідно звертатися до депутата, керівника відділу, старости чи голови громади.

Проговорили на прикладі, з яким проектом, до кого звертатись. Якщо ви хочете мати зелену красиву вулицю вам у відділ благоустрою, якщо хочете провести дискотеку – у відділі сім’ї, культури та молоді, і так далі.

На закінчення обговорили фактичний стан активності населення в громадах, пасивність дорослого населення, дуже часто відсутність розуміння місцевою владою потреб молоді та чому САМЕ МОЛОДІ важливо бути соціально активними в своїх громадах.

Учасники в двох групах отримали по два проєкти – м’який і твердий, та попрактикувались у їх написанні. Заповнили бланки, порахували бюджети, а після цього захищали власні проєкти на засідання Тимчасового Уряду ЗГ.

Всі проєкти були підтримані місцевими депутатами, погоджені начальниками відділів та підписані «до виконання» головою Тимчасового Уряду.

Після погодження учасники спільно з представниками Тимчасового Уряду реалізували дані проєкти, Уряд визнав громаду спроможною і влада повернулась в руки учасників Загубленої Громади.

Якщо ви думаєте, що це вже щасливий кінець, то НІТ!
Наші пригоди ще не завершилися….

3. Гра «Молодіжна рада»

Після буремних подій останніх днів, та отриманій інформації, учасникам було запропоновано закріпити знання з допомогою гри-тренінгу «Молодіжна рада» від Світ Громад, яка дає в ігровій формі відповіді як працює громада і де в ній є місце молоді.

Учасники будували громаду щасливих людей в умовах наближених до реалій.

Стартовий стан громади став справжнім викликом для учасників. Ще й щастило кожному теж по різному: одні учасники постійно витягували «негативні» картки життєвих обставин: втрачали здоров’я, бізнес, влазили в борги протягом усієї гри, а от іншим – фортило. Вони ставали керівниками інвестиційного проекту, отримували спадок, знаходили гаманець, успішно проходили навчання. Все як в житті.

За 5 раундів цілі були досягнуті завдяки Богдан Макарчук з роллю «активного студента», який не боявся брати кредити, відкривати нові бізнеси в своїй громаді, аби гроші платників податків залишалися в громаді, створив фонд громади для залучення коштів від мешканців. Кошти учасники ефективно спрямовували на розвиток своєї громади та покращували її привабливість.

І навіть у грі молодь зіграла рішучу роль в успіху розвитку громади. Не таке вже й молоде- зелене. Без ризику немає перемоги.

4. Діти люблять приклади, а не слова

На ЗГ ми презентували звіт про залучення молоді та розкриття підприємницького потенціалу – «Молоде зелене», в якому опубліковано як загальну інформацію щодо роботи по реформуванню освіти, так і пророблені командою проєкту ЄС «МКОБ» кроки щодо активізації підприємницького потенціалу молоді в Баранівській громаді.

Ми намагалися просто та зрозуміло викласти інформацію. Тому використали для цього у виданні інфографіки. А ще яскраві приклади історій успіху молоді Баранівської громади, кейси продажу власних виробів та показали як праця власними руками призводить до отримання перших прибутків.

Одна з історій успіху про Настя Лелюх – ученицю 10-го класу Баранівського ліцею №1 та громадську діячку. Відвідавши минулого року курс «Підприємцем бути легко», дівчина зрозуміла, що створення проєктів для молоді та громади – це саме її стихія. Настя авторка та учасниця соціальних проєктів «Зробімо наше місто кращим», Diamond Challenge, голова «Учнівського парламенту» та журналістка шкільного телебачення. Бере участь у святах свого міста, любить співпрацювати із людьми, легко знаходить спільну мову з будь-ким.

Настя також була учасницею табору ЗГ, її обрали місцевим депутатом і туристичним агентом.

«Загублена громада – це як новий етап в моєму житті, нові зміни, нові друзі… Як би не було важко, ми були задоволені. Кожен день – це віра в свої можливості. Кожен ранок – це нові знання. Кожна ніч – це пізнання про себе, хто ти є насправді. І здається, «якийсь табір», але це не просто табір на виживання, це щось більше», – ділиться своїми враженнями Настя.

А ще Настя готує сюжет про табір, який ми скоро побачимо)

Приклади інших, не менш цікавих історій успіху читайте у електронній версії нашого видання «Молоде зелене» тут https://bit.ly/2E0cmWv

5. Майстер-клас Hand made

Вже традиційно, підприємницька складова на таборі не обійшлася без майстер-класу від Наталі Савицької. Цього року темою була – мозаїка…

Кожен учасник міг створити власне мозаїчне серце, відобразивши скельцями частинку емоцій, яку отримав на Загубленій громаді.

Із кольорових шматочків скла та смальти всі бажаючі власноруч створювали красиву та неповторну річ! В цьому й полягає головна цінність викладених мозаїкою предметів – це завжди ексклюзив, адже відтворити кольорову гаму та комбінацію елементів вдруге вже не вдасться нікому, навіть самим авторам.

Під час майстер-класу, на прикладі цих виробів, обговорювали можливість започаткування власної справи виготовлення цікавих індивідуальних речей, які зараз дуже користуються попитом на ринку.

Один з учасників Максим Мазур, студент Вищого художнього професійного училища смт. Гриців, зацікавився темою, як власні навички перетворити з хобі на прибуткову справу… А ми з учасниками нашого курсу «Підприємцем бути легко» уже це знаємо.

Ось і закінчилась наша пригода, про яку ми написали віртуальний звіт:)

Щиро дякуємо за запрошення організаторам ЗГ Костянтину Питянчину, Андрю Савицькому, Наталі Гнатюк.

Це були гарні після карантинні два дні, ми вирвалися з кабінетів та квартир, онлайн нарад та заходів, поспілкувались наживо, також попрацювали фізично на кухні волонтерами, побачили прекрасні українські краєвиди, погодували комарів та… звичайно відпочили!

Бо ЛІТО — це чудовий час навчатися чогось нового!

А Загублена громада для її учасників — це надзвичайно важливий практичний досвід, адже усі підлітки з різних громад різних областей, і саме молодь розвиватиме свої громади у майбутньому і ми впевнені, що у них все вийде!

Бажаємо вам розвитку та успіхів у проведенні #ЗГ2021!

Проєкт ЄС «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» реалізується Баранівською міською радою, Інститутом Громадянського Суспільства та ПП «Галекс-Агро» за фінансової підтримки Європейського Союзу.