Слідкуйте за новинами

Співробітництво задля здоров’я жителів громад

Дата: 08.08.2019

Н. Рохова

Співробітництво задля здоров’я жителів громад

«Без здоров’я і мудрість незавидна, і мистецтво бліде, і сила в’яне, і багатство без користі, і слово без сили». Вже й не пригадую, кому належать ці слова. Та врешті, це й не так важливо. Важливо, що вони й понині залишаються актуальними. Часто усвідомлення їх значення приходить тоді, коли вже нічого змінити не можна.

Слово «онкологія» для українця звучить як вирок. У той час як у західних країнах з кожним роком смертність від онкозахворювань поступово зменшується, в Україні ситуація просто катастрофічна. Україна займає друге місце в Європі за темпами розповсюдження онкозахворювань. За даними ВООЗ у нашій країні понад мільйон хворих, кожного дня 420 людей дізнаються, що у них виявлено злоякісну пухлину. Онкологічна захворюваність стабільно зростає на 2,6-3% на рік.

Одна з головних причин тенденції до зниження онкозахворювань в США та країнах Західної Європи полягає в активному розвитку ранньої діагностики. Це пов’язано перш за все з повномасштабним впровадженням національних програм скринінгу. Скринінг – це метод обстеження здорових людей, який дозволяє виявити захворювання на ранніх безсимптомних стадіях. Ось на обов’язкових скринінгах і побудована політика держав, у яких спостерігається спад смертності від раку.

Лікувати злоякісні пухлини, звичайно, краще на ранніх стадіях: відсоток повного одужання набагато більший. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, від 30% до 50% випадків раку можна уникнути, якщо щорічно проходити профілактичні обстеження. Але дорога діагностика не по кишені простому українцю. А держава, гарантуючи безкоштовну діагностику, в реальності її не забезпечує. Наразі попередження хвороб і раннє виявлення є одним із ключових завдань трансформації охорони здоров’я.

Місто Володимир-Волинський та навколишні громади, що на Волині всерйоз замислилися над вирішенням цієї проблеми, адже за даними статистики Володимир-Волинський район має найгірші показники з онкозахворювання та смертності в області. При цьому за останні роки рак «помолодшав» і прогресує в різних напрямах, зокрема з’явилися випадки раку молочної залози у чоловіків. Медики кажуть, що ключовою причиною є несвоєчасне звернення до профільних лікарів, а відтак діагностування хвороби на пізніх стадіях. В 2017 році завдяки пересувному мамографу було здійснено обстеження тисячі жінок (з-поміж 25 тисяч), що спричинило зростання рівня онкохворих на 20%. За даними соціологічного опитування 87% жінок віком до 40 років жодного разу не проходили мамографічне обстеження. Для того, щоб пройти обстеження на виявлення злоякісних пухлин жителям міста та району потрібно їхати в обласний центр, а це 70 кілометрів. Отож, вирішення питання виявлення захворюваності на ранніх стадіях стала першочерговим завданням громад району.

В свій час у місті Володимир-Волинському на базі міської лікарні було утворене Володимир-Волинське територіальне медичне об’єднання, де обслуговуються жителі міста та об’єднаних громад району: Зарічанської, Зимнівської, Оваднівської, Устилузької та Війницької. Поміркувавши, органи місцевого самоврядування цих громад вирішили створити на його базі власний діагностичний центр. Адже створення діагностичного центру не тільки наблизить затребувану послугу, а й зекономить час та кошти мешканців громад. Для ефективного функціонування центру, надання якісних та своєчасних послуг потрібна сучасна діагностична апаратура, яка коштує чи малі кошти. Звичайно одній громаді вирішення такого питання не під силу. А тому, громади вирішили об’єднати свої зусилля та ресурси для досягнення поставленої мети. Для цього в березні поточного року вони підписали договір про співробітництво і стали одними із 26 партнерств – учасників проєкту «Партнерство міських та сільських територіальних громад як ефективний інструмент місцевого економічного розвитку», який реалізується Інститутом громадянського суспільства за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». В рамках співробітництва партнери домовилися реалізувати проєкт «Зменшення рівня смертності серед онкохворих у м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районні шляхом раннього діагностичного обстеження». Проєктом заплановано започаткувати на базі Володимир-Волинського територіально-медичного центру проведення комплексного обстеження на виявлення онкології. Передбачено його укомплектування сучасним діагностичним обладнанням, що дасть можливість ідентифікувати онкологічні захворювання на ранніх стадіях і тим самим розпочати своєчасне лікування.

Через необізнаність люди часто безвідповідально ставляться до свого здоров’я, ігноруючи періодичні діагностичні обстеження. Розуміючи людську природу, розробники проєкту, передбачили проведення широкомасштабної роз’яснювальної роботи серед населення громад щодо важливості проведення ранньої діагностики.

Співпраця Володимир-Волинського партнерства із Інститутом громадянського суспільства забезпечила йому можливість отримувати методично-консультативну допомогу та супровід в розробці власного проєкту від експертів Інституту Маркіяна Дацишина та Олександра Сергієнка. Наразі експерти докладають всіх зусиль, аби проєкт був конкурентоспроможним, що забезпечить можливість залучення додаткових (небюджетних) коштів для вирішення існуючої проблеми. Працюючи над проектом, Маркіян Дацишин та Олександр Сергієнко внесли ряд пропозицій. Зокрема, вони запропонували залучити до проєкту лікарів первинної медичної допомоги. Передбачити заходи для їх навчання з тим, щоб лікарі ПМД були спроможними та вмотивованими виявляти перші симптоми і, при необхідності, направляти пацієнтів на діагностику.

Партнери прислухаються до порад експертів та докладають всіх зусиль, аби досягти своєї мети. А мету вони поставили перед собою досить амбітну – до 2025 року зменшити смертність серед онкохворих у Володимир-Волинському регіоні на 20 %.

Сьогодні співробітництво громад, яке дозволяє об’єднати ресурси, консолідувати управлінські та організаційні можливості стало важливою формою реалізації прав на місцеве самоврядування. Співробітництво здатне не лише вирішувати найбільш гострі проблеми територіального розвитку спільними зусиллями, але й забезпечує нову якість життя та розвитку громади. А тому громади все частіше використовують його у своїй діяльності. Адже співпрацювати краще ніж конкурувати.

Наталія Рохова, інформаційно-комунікаційний менеджер проєкту.