Слідкуйте за новинами

Стартувала робота над розробкою Схем планування територій Сатанівської та Волочиської ОТГ

Дата: 11.09.2016

Стартувала робота над розробкою Схем планування територій Сатанівської та Волочиської ОТГ

Нову віху в історії двох громад Хмельниччини ознаменували 8 та 9 вересня. Саме в ці дні Сатанівська та Волочиська ОТГ, завершивши роботу над Стратегією розвитку, провели перші засідання Робочих груп з просторового планування громад. Громади – флагмани в цій роботі не тільки в Хмельницькій області, але й в Україні.
До складу Робочої групи ввійшли керівники структурних підрозділів виконкому громад, які здійснюють свою діяльність у сфері землевпорядкування, містобудування та архітектури, старости сіл, профільні депутати ради, а також представники громадськості. Таке широке представництво дасть можливість захопити в поле зору Робочої групи всі сфери життєдіяльності громади, відобразити очікування та забезпечити інтереси всіх її жителів.
Спільні напрацювання Робочих груп та відповідних працівників ДП “УКРНДПІЦИВІЛЬБУД” ляжуть в основу розробки нових державних будівельних норм для схем планування громад. За словами Тетяни Криштоп, заступника директора з наукової роботи ДП”УКРНДПІЦИВІЛЬБУД”, такі домовленості з Мінрегіонбудом уже існують. “Ми зробимо еталонну роботу і покажемо всім в Україні, який кінцевий результат має бути і як це вплине на подальший розвиток вашої громади”- зауважила вона у виступі.

Розроблена Схема планування створить передумови для середньо- та довгострокового розвитку громади, забезпечить ефективне планування, забудову та використання всієї території.

14225391_596239083888338_3380866171984865046_nЄвропейська практика показує, що План розвитку території є основним документом громади. Коли компанія “Кока-кола” заходила в Броварський район, перше, що вона хотіла бачити – це містобудівну документацію. На той час її мала тільки одна громада в районі, що і стало визначальним у виборі території розміщення компанії.
У свій час, коли до голови села Байківці, що на Тернопільщині звернулася фірма Фольцваген про виділення земельної ділянки для налагодження діяльності компанії, сільський голова висунув дві вимоги: профінансувати містобудівну документацію і забезпечити комп’ютерами місцеву школу. На що прагматичні німці відповіли, що в разі виділення їм земельної ділянки, вони зможуть розгорнути своє виробництво, а за податки, які будуть сплачувати, влада зможе забезпечити школу комп’ютерами. Проте, вони хотіли бачити перспективу розвитку громади, хотіли бачити, чи буде збудована дорога до їх підприємства, чи будуть підведені комунікації, як розвиватиметься соціальна сфера, тому готові профінансувати містобудівну документацію. 1Саме після розробки Схеми планування, елементарно навівши порядок у використанні наявних ресурсів, Байківська сільська влада зуміла збільшити надходження до місцевого бюджету аж в 5 разів.
Дуже важливим аргументом на користь розробки Схеми планування є забезпечення принципу повсюдності місцевого самоврядування. Саме наявність в громаді цього документу дає можливість реалізувати цей принцип і забезпечує органам місцевого самоврядування управління всією територією. Геокадастр уже не зможе роздавати землі без врахування Схеми планування та інтересів громади.
В даному випадку не матиме значення в чиїх руках, чи в чиїй власності знаходиться земля, вона буде використовуватися відповідно до Схеми планування, яка розроблятиметься за участі громади, пройде державну експертизу на відповідність чинному законодавству, буде затверджена на сесії відповідної ради і стане Конституцією громади, яку ніхто не матиме права порушити.
2Досвідчені експерти від Інституту громадянського суспільства, ознайомили присутніх із законодавчою базою, в рамках якої працюватиме команда, окреслили коло роботи, яку їм слід зробити та довели завдання на найближчий місяць щодо збору вихідних даних, які ляжуть в основу розробки Схеми планування. Було доведено також термін розробки документу, що приємно вразило Волочиського міського голову. Адже даний документ має побачити світ через 6 місяців від початку роботи, тоді коли Генеральний план міста Волочиська розроблявся 2,5 роки.
Слід відмітити, що уже на перших засіданнях учасники робочих груп проявили зацікавленість до розробки Схеми планування. Вони побачили в цьому документі зашифровані можливості для громади, а тому подавали свої ідеї щодо використання ресурсів та об’єктів, що розміщені на території, прив’язуючи їх до Стратегії розвитку громади. Вбачаючи свою громаду курортною мекою, а для цього є всі підстави, сатанівчани хотіли бачити на майбутній мапі розміщені об’єкти соціальної сфери та бізнесу, які забезпечать потреби туристів у лікуванні, відпочинку, екологічно чистих органічних продуктах харчування тощо, тобто своєрідний кластер, адже це, крім всього, створить умови для залучення до цієї роботи місцевих інвесторів, нові робочі місця, забезпечить розвиток громади в цілому, а тому подавали різні ідеї з цього приводу.
3Мер Волочиська підняв пласт питань щодо відновлення забутих пам’яток культури та відображення у Схемі планування, що дозволить їх використати як додатковий туристичний ресурс та додасть привабливості громаді.
Загалом атмосфера, яка панувала на обох заходах додавала оптимізму і говорила про те, що “все тече і все міняється”, і не тільки час та обставини, а й люди, і навіть керівники районного рівня. Ще вчора ті, хто не вірив в саму ідею об’єднання громад, сьогодні докладають зусиль аби робота принесла максимальний результат для їх громади.
Дані заходи здійснюються в рамках проекту «Підтримка розвитку об’єднаних територіальних громад у Хмельницькій області», який реалізується Інститутом громадянського суспільства за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ, Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» (DESPRO), Офісу Ради Європи, Шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні», фонду «Відродження» та проекту ЄС «Підтримка регіонального розвитку в Україні».

Наталя Рохова, регіональний менеджер проекту «Підтримка розвитку об’єднаних територіальних громад у Хмельницькій області»