Слідкуйте за новинами

Загальноукраїнська згуртованість – ключова мета державної регіональної політики

Дата: 26.04.2017

Загальноукраїнська згуртованість – ключова мета державної регіональної політики

Впродовж останніх років питання єдності українського простору набуло надзвичайної ваги. Зовнішні загрози та внутрішні виклики спонукають державу до переосмислення своєї політики щодо регіонів. Немає жодних сумнівів, що сьогодні вона має бути спрямованою на інтеграцію регіонів та формування на всьому українському державному просторі умов для міжрегіональної єдності та загальноукраїнської згуртованості. Не випадково однією із стратегічних цілей державної стратегії регіонального розвитку до 2020 року є створення умов для динамічного, збалансованого розвитку регіонів України з метою забезпечення соціальної та економічної єдності держави.

12.04.1

Питання поглиблення співпраці між регіонами та формування загальноукраїнської згуртованості, розвитку співробітництва між регіонами України у гуманітарній, культурній, освітній, інформаційній та економічній сферах, налагодження міжрегіональних коопераційних зв’язків, створення міжрегіональних проектів розвитку, що об’єднують Україну були в центрі уваги круглого столу “Як підвищити участь професійних асоціацій та недержавних організацій у реалізації завдань державної регіональної політики України спрямованих на розвиток співробітництва між регіонами”, який відбувся 12 квітня в Домі децентралізації. Участь в заході взяли представники Адміністрації Президента України, центральних органів виконавчої влади, Української асоціації районних та обласних рад, експерти з питань регіонального розвитку Програми U-LEAD з Європою, представники Спілки земляцьких та інших громадських організацій, творчої інтелігенції, науковці.

12.04.2

Відкриваючи захід, керівник групи експертів з питань регіонального розвитку Програми U-LEAD Юрій Третяк представив стратегічні цілі, найважливіші завдання, напрямки та інструменти реалізації державної регіональної політики в Україні, а також нові можливості, які стали доступними завдяки підтримці, зокрема й реалізації Програми «U-LEAD з Європою: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку”.

12.04.312.04.4

Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода наголосив на важливості залучення неурядових організацій до впровадження реформ у сфері децентралізації та реалізації нової державної регіональної політики. Особливо це важливо для розробки та впровадження якісних та успішних розвиткових проектів, які створюватимуть умови для регіонального розвитку, зокрема й у такому важливому напрямку, як формування загальноукраїнської згуртованості. Саме така нова можливість з’явилась  завдяки секторальній бюджетній підтримці ЄС, кошти якої можуть бути використані для реалізації низки програм регнального розвитку, серед яких є Програма «Загальноукраїнська солідарність».

12.04.5

Про необхідність забезпечення системної взаємодії державних органів з інститутами громадянського суспільства йшлося у виступі Заступника Глави Адміністрації Президента Ростислава Павленка, який розповів присутнім про цілі та завдання Ради з питань національної єдності як консультативно-дорадчий орган при Президентові України. Ще один консультативно-дорадчий орган при Президентові України – Координаційна рада сприяння розвитку громадянського суспільства теж має на меті розвиток міжрегіонального співробітництва, зміцнення існуючих і налагодження нових взаємозв’язків між регіонами. Отож, обидві інституції, могли б долучатись до розробки та реалізації проектів секторальної бюджетної підтримки, спрямованих на консолідацію українського суспільства зміцнення національної єдності та розвиток національної свідомості. Це, у свою чергу, дозволило б наповнити їхню роботу ще більш змістовною діяльністю.

12.04.6

Директор з питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук зробив експертний аналіз стану українського економічного, інформаційного, культурного та інших просторів, наголосивши, що формування загальноукраїнської солідарності між регіонами є ключовим фактором досягнення соціально-економічної єдності та розвитку держави. Він зупинився на цілях, завданнях та напрямах Програми «Загальноукраїнська солідарність», відповідно до яких мають подаватися проекти, зокрема:

  • створення можливостей для співробітництва регіонів у сфері освіти, культури, історичних та культурологічних досліджень;
  • формування привабливого образу регіонів в Україні, інтеграція регіональних ідентичностей у загальноукраїнську ідентичність;
  • інтеграція вимушених переселенців та захист інтересів осіб, що вимушено опинились на тимчасово окупованих територіях;
  • сприяння економічній інтеграції регіонів та у регіонах.

12.04.7

12.04.8

Про особливості та вимоги до підготовки проектів, яким може надаватися фінансова підтримка, розповів експерт з питань регіонального розвитку Програми U-LEAD Василь Федюк.

12.04.9

А про напрацювання Всеукраїнської мережі фахівців і практиків з регіонального та місцевого розвитку РЕГІОНЕТ та можливості її залучення до розробки проектів розповів координатор цієї спільноти Олександр Дудка.

12.04.12

12.04.1312.04.14

Активну участь в обговоренні актуальних питань єдності українського простору та можливостей  розробки і реалізації проектів, що мають об’єднувати Україну взяли Володимир Шевчук, народний депутат України 3-6 скликань, координатор Спілки громадських організацій «Асоціація земляцьких організацій «Рада земляцтв областей та регіонів України», Зоя Гаркавенко, кандидат психологічних наук, доцент Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова, представник Громадської організації «Всеукраїнське об’єднання «Українці Донбасу і Криму», доктор економічних¸ професор Інституту економіко-правових досліджень Інна Заблодська, начальник Управління стратегічного планування та розвитку Міністерства культури України Євген Лавро та інші учасники.

12.04.15

12.04.1712.04.18

Учасники дискусії позитивно оцінили проведений захід та висловили впевненість, що майбутні проекти, реалізовані за підтримки секторальної бюджетної підтримки, стануть реальним кроком у покращенні умов для розвитку співробітництва між регіонами України в економічній, гуманітарній, культурній, освітній, інформаційній та інших сферах. Вони допоможуть у формуванні в регіонах більш високого рівня усвідомлення європейського вибору України, демократичних та моральних цінностей українців, сприятимуть налагодженню міжрегіональних коопераційних зв’язків. А найголовніше –  створення і реалізація міжрегіональних проектів розвитку об’єднуватимуть Україну.

Захід відбувся в рамках впровадження проекту “Підтримка компоненту Регіональний розвиток” Інститутом громадянського суспільства за фінансової підтримки Програми ЄС для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою». 

12.04.19

Програма «Загальноукраїнська солідарність»: напрями, учасники, порядок проведення конкурсного відбору проектів. Анатолій Ткачук from CSIUKRAINE