Слідкуйте за новинами

Загроза голоду. Наша відповідь руzzкім загарбникам

Дата: 22.03.2022

А. Ткачук

Загроза голоду. Наша відповідь руzzкім загарбникам

«Сади Перемоги»/індивідуальні сільські домогосподарства можуть швидко зменшити загрозу нестачі продовольства і змінити наше ставлення до рідної землі.

Російсько-українська війна затягується. Окупанти знищують цивільну інфраструктуру міст і сіл, навколо міст. Захоплюють або знищують сільськогосподарську техніку, елеватори, вантажні термінали.

У звіті Програми розвитку ООН стверджується що, за попередньою оцінкою, в наслідок війни, яка може затягнутись, майже 30% населення потребуватиме життєво необхідної гуманітарної допомоги. Конфлікт загалом безпосередньо торкнеться близько 18 мільйонів осіб, понад 7 мільйонів стануть внутрішньо переміщеними особами.

Це означатиме, що третина українців можуть мати проблеми з отриманням харчових продуктів. Дехто говорить про загрозу голоду. Виклики серйозні:

По-перше, військові дії та окупація регіонів із найбільшими площами зернових і олійних культур та овочів обмежують виробництво продукції.

По-друге, можливе різке скорочення посівних площ під ярими культурами на полях решти регіонів через відсутність паливно-мастильних матеріалів для посівної, знищення ворогом чималої кількості сільгоспмашин.

По-трете, з огляду на руйнування багатьох великих птахофабрик на сході і півдні, руйнування великих складів готової продукції в цих регіонах та навколо Києва, очікується зменшення постачання птиці, ускладнення логістики з поставок на птахофабрики кормів, преміксів, ліків тощо.

«Сади Перемоги» наша відповідь окупантам на загрозу голоду.

Традиційно в Україні значна частина продовольства вирощувалось, готувалось індивідуальними селянськими господарствами, але в останні роки частка їхньої продукції постійно скорочувалась, а їхня продовольча ніша займалась імпортом.

Тепер імпорту не буде, пропозиції високотоварного виробництва харчових продуктів для внутрішнього ринку теж будуть обмежені.

Тому саме індивідуальні сільські домогосподарства можуть досить швидко знизити загрозу нестачі продовольства. У 1990-х роках саме вони уберегли Україну від цієї проблеми при руйнації колгоспів.

Відтак зараз потрібне досить значне нарощування виробництва харчових продуктів у індивідуальних домогосподарства, як для внутрішнього споживання в громадах, так і для постачання у міста різних регіонів України.

Кожне селянське домогосподарство, кожна сім’я ВПО, яка переселилась у село, кожна міська сім’я, яка має дачу чи город, кожна територіальна громада, яка має комунальні землі – мають включитись у програму самозабезпечення харчовими продуктами, обробити, засіяти/засадити свої земельні ділянки – «Сади Перемоги».

Так ми зможемо швидко наростити виробництво харчових продуктів у децентралізований спосіб з мінімальними ресурсами і максимальним результатом.

«Сад Перемоги» – це з любов’ю виплекана земельна ділянка, де вирощується все потрібне для нормального харчування. Це небезкрайні гектари, це можуть бути сотки, квадратні метри. Але сюди вкладається людська праця, любов, бажання досягнути максимального результату на малому масштабі.

При цьому, говорячи про Сади Перемоги ми розуміємо, що крім традиційного для індивідуального селянського господарства набору: картопля, капуста, морква, буряк, огірки, помідори, кабачки, мова йде і про зернові, які дають можливість виробити крупи: гречка, овес, горох, просо, ячмінь, що можуть вирощуватись на дещо більших ділянках; і про різні салати, квасолю, арахіс, нут і багато інших, які можна вирощувати на дуже малих площах; і про ягоди і про спеції, загалом про найрізноманітніші варіанти.

Все це можна вирощувати на невеликих площах, навіть у містах, де є земельні ділянки, які можна обробити – наприклад клумби.

«Сади Перемоги» – це і вирощування птиці, кролів, равликів… Так ми можемо значно збільшити поголів’я птиці у домогосподарствах, адже якраз в поточному та наступному місяці починається масове висиджування молодняка в курей, качок, гусей.

«Сади Перемоги» – це можливість не допустити голоду і водночас шанс для багатьох людей відкрити у собі сільського підприємця, агронома, дослідника. Це шанс у майбутньому змінити парадигму українського аграрного виробництва і перейти від агрохолдингів до ефективних малих ферм.

Рецепт перевірений часом:

Сади Перемоги, як ідея компенсувати втрати масового виробництва харчових продуктів у фермерських господарствах під час війни появилась ще під час Першої світової і дали чудовий результат в роки Другої світової війни. «В 1917 році «Сади Перемоги» почали поширюватись в Канаді – в рамках кампанії Міністерства сільського господарства «Город у кожному домі» жителі міст і селищ використовували свої задні двори під вирощування овочів для власного використання та військових потреб.» Під час Другої світової «Сади Перемоги» зіграли дуже значну роль у продовольчому забезпеченні таких країн, як Велика Британія, США, Австралія. «До травня 1943 року в США було 18 мільйонів садів перемоги – 12 мільйонів у містах та 6 мільйонів на фермах.

Фрукти та овочі, вирощені в таких садах, у 1944 році оцінено в 8 200 000 — 9 100 000 т, що дорівнювало всьому комерційному обсягу свіжих овочів за той рік

В українських умовах, коли у власності домогосподарств є близько 10 млн гектарів землі, коли навколо міст є багато масивів розподілених земель під забудову, які не освоєні, коли в кінці 80-х було роздано під «дачі» сотні тисяч земельних ділянок, запровадження такого руху – самостійно вирощувати продукти для себе та на продаж чи поставку у війська може бути дуже швидким і успішним проектом для Перемоги.

«Сади Перемоги» – всі земельні ділянки, придатні для вирощування овочів, фруктів, іншого сільськогосподарського виробництва мають бути запущені в роботу. Це і продукти і самозайнятість сотень тисяч людей, це відволікання від психологічного тиску воєнних злигоднів. Це нова філософія ставлення до землі, як традиційного для українців ресурсу, який оберігає і дає сили для боротьби.

Проте ключовою складовою проекту «Сади Перемоги» має стати підтримка сільських домогосподарств у територіальних громадах по більшості регіонів України.

Суть підтримки індивідуальних сільських домогосподарств може бути різною в залежності від регіону та громади і включати, але не обмежуватись:

 • у наданні фізично насіння та посадкового матеріалу вказаних вище культур за наданими розрахунками із громади, або перерахування коштів на його закупівлю, якщо поставка є гарантованою;
 • закупівлі корму для птахівництва в індивідуальних домогосподарствах;
 • закупівлі малої техніки для обробітку невеликих масивів земель з необхідним причіпним/навісним обладнанням; (оскільки багато громад за субвенції на об’єднання закупили трактори типу Бєларус, їх можна використати для оранки більших масивів городів, якщо докупити до них плуги та борони)
 • закупівлі цистерн для зберігання резервного палива для допомоги домогосподарствам;
 • закупівлі портативного обладнання для виготовлення круп з місцевої сировини у невеликих обсягах у самій громаді;
 • закупівлі обладнання для консервації м’ясних та овочевих консервів;
 • надання технологій, як отримувати максимальні врожаї на невеликих ділянках;
 • створення обмінного фонду насіння та посадкового матеріалу (на основі інтернет технологій: кожен хто має якийсь надлишок може там виставити свою пропозицію на обмін чи на продаж, аналог OLX).

Кожна громада самостійно визначає свої потреби і свої способи розвитку «Садів Перемоги», але загальний алгоритм дій у територіальній громаді може виглядати так:

 1. Підготувати і провести відкрите розширене засідання виконкому за участі усіх старост, представників різних соціальних спільнот громади, підприємців, активістів з розгляду питання: про продовольчу безпеку громади і заходи із збільшення виробництва харчових продуктів (назва умовна). На цьому засіданні має бути роз’яснено нинішню ситуацію та можливі ризики її загострення, обговорено шляхи мінімізації цих ризиків, вмотивовано людей до серйозної роботи з покращення самозабезпечення.
 2. Провести облік земельних ділянок, що використовуються чи можуть бути використаними для розширення виробництва. Це присадибні ділянки, городи за селом, особливо слід звернути увагу на городи покинутих дворів, земельні ділянки шкіл, землі комунальної власності, що не використовуються, а мають потенціал для вирощування рослинництва чи випасання худоби. Встановити контакти з власниками земельних ділянок, які не обробляються для включення цих ділянок у виробництво.
 3. За допомогою старост, депутатів місцевої ради, вчителів, провести роз’яснювальну роботу серед домогосподарств про важливість виробництва більшої кількості продовольства, ніж зазвичай.
 4. Зібрати потреби домогосподарств для цього:

оранка – скільки га потребує весняної оранки, хто може цю оранку зробити, скільки для цього потрібно паливно-мастильних матеріалів (ПММ), хто може їх поставити і скільки на це потрібно коштів;

визначитись з переліком культур, які будуть вирощуватись, скільки площ під ці культури відводиться, які домогосподарства за це беруться;

скільки і якого посівного/посадкового матеріалу потрібно (аналогічно ПММ);

аналогічно і для вирощування птиці – кури, качки, гуси, перепілки; кролики; кози; ВРХ…

визначити хто тримає корів, кіз і чи готовий він поділитись приплодом;

хто хоче розвести в себе худобу, птицю і що для цього йому потрібно.

 1. Розширити номенклатуру овочів, що вирощуються у громаді та обсяги вирощування. Визначити пріоритетні для вирощування овочі, в залежності від регіону та кліматичних особливостей, особливостей агротехніки і запропонувати жителям відповідне насіння.
 2. Для супроводу такої роботи у громаді варто створити невелику групу із представника виконкому, старост та представників організованих домогосподарств.

До реалізації такого всеукраїнського проекту самозабезпечення могли б залучитись ЦОВВ – Мірегіон та Мінагро, ОДА та облради, асоціації територіальних громад, фермери та постачальники насіння і посадкового матеріалу, виробники та постачальники малої с/г техніки, міжнародні організації та фонди.

Я переконаний, що українська земля, яка завжди була дружньою для українців і перетравлювала завойовників і сьогодні нам допоможе. Українці перемелють нових загарбників, а Сади Перемоги» забезпечать нас усіх необхідними продуктами і зруйнують сподівання рашистів спровокувати новий голод. Не вийде.

 

Стаття опублікована на сайті інтернет-видання “Дзеркало тижня” в дещо скороченому вигляді за посиланням.