Слідкуйте за новинами

Анонс! Онлайн-обговорення на тему «Мова та згуртованість суспільства»

Дата: 04.02.2021

Анонс! Онлайн-обговорення на тему «Мова та згуртованість суспільства»

Інститут громадянського суспільства запрошує 15 лютого о 14.00 приєднатися усіх зацікавлених до онлайн-дискусії на тему: «Мова та згуртованість суспільства»

Під час усіх наших попередніх обговорень  факторів, які впливають на згуртованість суспільства, а саме використання теми регіонального різноманіття у політичній боротьбі, «втома» від війни і не зрозумілої позиції влади щодо перспектив її завершення, завжди згадувався й фактор мови.

Мовне питання є одним з  питань, що використовується для роз’єднання українського суспільства. Але в нас є очікування, навіть впевненість, що маючи певну спільну волю, суспільство може впоратися з цією проблемою. Та навіть більш – перетворити мовне різноманіття на фактор, що об’єднує та посилює українське суспільство та державу. Прецеденти того є. Навіть той же Майдан, коли належність учасників Майдану до тієї чи іншої мовної групи не мала значення у спільній боротьбі за Європейське майбутнє України.

Тому ми вирішили запропонувати новий  формат обговорення мовної теми, який, на нашу думку, може допомогти  знайти способи вирішення проблем, які є в мовній ситуації в Україні на сучасному етапі.

На першому етапі експертам, які мають не співпадаючі думки з приводу мовного питання в Україні, ми пропонуємо незалежно один від одного заздалегідь відповісти на наступні запитання.

 • Які в Україні основні мовні групи?
 • Які мовні потреби цих груп?
 • Які страхи та образи на грунті мови є в цих групах?
 • Яким чином можна задовольнити потреби всіх мовних груп?
 • Які заходи потрібно прийняти для того, щоби при цьому зменшити й навіть взагалі розвіяти згадані страхи й образи?

На другому етапі, вже під час панельного обговорення, озвучується узагальнена картина. Причому якщо є дві протилежні думки з одного питання, озвучуються обидві.

Третій етап проводиться теж під час панельного обговорення, – за процедурою мозкового штурму.

Тема мозкового штурму:

 • Які ініціативи, проекти, заходи можуть бути реалізовані державою, органами державної влади в регіонах, місцевим самоврядуванням, партіями, бізнесом, організаціями громадянського суспільства, громадами, ЗМІ, закладами культури та освіти, громадськими діячами, лідерами думок, митцями, журналістами, вчителями, просто активними громадянами, для того, щоб задовольнити потреби всіх мовних груп населення України не на шкоду іншим мовним групам, а також зменшити страхи та образи всіх мовних груп.

Спікери:

 • Олексій Гарань, політолог, Професор НаУКМА, науковий директор Фонду «Демократичні Ініціативи»
 • Валентина Піскун, історикиня, д.іст.н.
 • Андрій Куликов, журналіст, редактор, теле- і радіоведучий, Голова правління Громадське радіо
 • Анатолій Ткачук, директор з питань науки та розвитку Інституту Громадянського Суспільства
 • Михайло Городок, психолог, тренер, політичний консультант, модератор фб-спільноти NVC Ukraine (Ненасильницьке спілкування Маршала Розенберга)
 • Володимир Кулик, д.політ.н., головний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України

Модератор дискусії – Денис Андрущенко, Leaders Fund. Фонд Лідерів, м.Черкаси

Головним правилом мозкового штурму, як відомо, є заборона на критику. Тобто заборона на висловлювання щодо неправильності, нереальності, неадекватності, некоректності, невідповідності формату, абсурдності, суперечливості і т.д. думок, що висловлюються іншими учасниками спілкування.

Це обумовлено тим, що критика заважає  творчості та пошуку насправді якісно нових думок . Можна й треба застосувати критичний підхід для аналізу отриманого переліку ідей. Але під час народження цих ідей ми дуже просимо експертів утриматися від неї.

Глядачі запрошуються до процесу генерації ідей у коментарях до стріму на фб-сторінці Інституту громадянського суспільства та «в тілі» фб-події. Ідеї глядачів за технічної можливості будуть озвучуватися експертам в реальному часі.

Загальний протокол мозкового штурму буде викладений на сайті Інституту та розповсюджений по всіх можливих мережах та доступних медіа-ресурсах.

Як і експертів, ми просимо глядачів утримуватися від негативу та критики.

Звичайно, є ризик, що експертам не вдасться утриматися від критичного ставлення, що не вдасться запустити справжній творчий процес.

Звичайно, є ризик, що негативу, критики, спаму, інформаційного сміття буде більше, ніж позитиву.

Звичайно, є ризик, що не виникне жодної по-справжньому цікавої ідеї.

Але ми впевнені, що це крок в правильному напрямку для вирішення завдання посилення згуртованості українського суспільства в умовах  різноманіття, зокрема і мовного.

Контактна особа – Євген Лапін, +38 095 555 3991, f4labo@gmail.com

Онлайн-трансляція відбудеться на нашій Facebook-сторінці, відеозапис буде на нашому YouTube-каналі.

Захід організовується Інститутом громадянського суспільства в рамках проекту «Діалоги про згуртованість» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»