Слідкуйте за новинами

Партнерство заради безпечного життєвого середовища

Дата: 10.05.2019

Н. Рохова

Партнерство заради безпечного життєвого середовища

Системно, крок за кроком, Інститут громадянського суспільства впроваджується проект «Партнерство міських та сільських територіальних громад як інструмент місцевого економічного розвитку» за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Вперше 7 травня експерти проекту Маркіян Дацишин та Олександр Сергієнко завітали на Новоград-Волинщину, де відбулася робоча зустріч за участі: голови Новоград-Волинської районної ради, заступника міського голови Новоград-Волинської ОТГ, керівництва Городницької селищної, Брониківської, Піщівської та Чижівської сільських ОТГ та сільських громад Новоград-Волинського району Житомирської області, які підписали Меморандум про співпрацю в сфері створення комфортного та безпечного життєвого середовища мешканців громад, збереження природних ресурсів, запобігання забрудненню території побутовими відходами та уникнення екологічних катастроф, підвищення рівня правосвідомості громадян. Серед присутніх також були: начальник Новоград-Волинського ВП ГУН Поліції в Житомирській області, начальник Новоград-Волинського міськрайонного відділу ДСНС, керівники лісгоспів, місцеві ЗМІ.

В ході зустрічі експерти презентували проект, у рамках якого відбувається консультативна підтримка партнерства, проінформували учасників про сучасні тенденції міжмуніципального співробітництва та джерела залучення небюджетних коштів для фінансування/співфінансування проектів розвитку громад.

Представник громади-ініціатора ознайомив присутніх з проектом міжмуніципального співробітництва «Впровадження нових стандартів безпеки для формування комфортного та безпечного простору для жителів 23 територіальних громад Новоград-Волинського району Житомирської області».

За ініціативи Інституту громадянського суспільства відбулася відео-конференція з керівництвом Віта-Поштової сільської ради, що на Київщині. Заступник сільського голови поділився 2-річним досвідом експлуатації системи відеоспостереження та швидкого реагування силами громадського формування «Віта Захист», відповів на питання Новоград-Волинських громад.

За підсумками обговорення істотних положень проекту міжмуніципального співробітництва, створено робочу групу у складі: голови райради, представників від кожної з 5 ОТГ, ВП ГУНП та ДСНС.

На засіданні новоствореної робочої групи, що відбулося відразу після перерви, було узгоджено перелік першочергових завдань, а саме:

  • Картографування локацій надзвичайних подій (злочини, пожежі, ДТП, сміттєзвалища і т.п.);
  • уточнення потреби у кількості та технічних параметрів камер відеоспостереження, зокрема підключення до системи «Рубіж» (ГУНП). Підготовка запитів на комерційні компанії, інтернет-провайдерів (зокрема щодо можливості і вартості прокладання каналів зв’язку і планів розвитку мережі інтернет-провайдерів);
  • Планування мережі Центрів безпеки (зокрема пунктів базування ДСНС, НП) та системи диспетчеризації та координації з міськими диспетчерами служб реагування. Комунікація з обласним Центром ЕМД та ПМД («невідкладна» допомога при міському ЦПМСД, районному ЦПМДС і КНП «ЦПМСД» в ОТГ) для визначення доцільності включення «медичної» компоненти до системи;
  • Визначення формату управління новоствореною системою (один з видів співробітництва територіальних громад, згідно Закону України про співробітництво територіальних громад);
  • Уточнення назви проекту, взявши за основу таку версію: «Система безпеки життєдіяльності громад-партнерів».

Після заходу у Новоград-Волинському відбулися виїзні зустрічі експертів. Зокрема, з представниками місцевої станції Національної поліції у Городницькій ОТГ, де ще у 2008 році відкрито один з перших в країні «Будинків шерифа». Там зараз працює 3 поліцейських та наявний автомобіль. Також зустріч відбулася з місцевою пожежною командою у с. Броницька Гута. Команда утримується за кошти місцевого бюджету та здійснює в середньому 10 виїздів на місяць, зокрема, і в сусідній Олевський район.

Окремо експерти обговорили з головами Городницької та Чижівської сільських ОТГ питання розвитку громад та залучення громадян, особливо молоді, до активної участі в ньому.

Захід видався продуктивним. І не зважаючи на те, що представникам громад дещо бракує навиків проектної роботи та розуміння важливості чіткої діагностики проблем, однак наявність серед учасників потенційних лідерів (передусім – голова райради), які мають велике бажання і готові працювати не покладаючи рук для реалізації своєї ініціативи, всиляє оптимізм.

Наостанок, варто зауважити, що велика чисельність учасників проекту (23 громади-підписанти Меморандуму) хоч і створює значні ризики, проте сама процедура підписання Меморандуму, що, за словами заступника голови Брониківської сільської ОТГ Василя Осадчого, пройшла «всі стадії обговорення, виправлень, доповнень та внесення змін, поки не був підписаний всіма головами громад»  дає надію, що в подальшому учасники уникнуть серйозних розбіжностей.

Наталія Рохова, комунікаційний менеджер проекту.