Слідкуйте за новинами

Співробітництво міських та сільських територіальних громад – підсумки проєкту

Дата: 06.12.2019

Співробітництво міських та сільських територіальних громад – підсумки проєкту

Все має свій початок і своє логічне завершення. Вінцем ініціативи «Партнерство між міськими та сільськими територіальними громадами, як ефективний інструмент місцевого економічного розвитку» Інституту став Всеукраїнський дводенний семінар «Партнерство міських та сільських громад як інструмент місцевого економічного розвитку: досягнення, виклики та перспективи», який відбувся 28-29 листопада 2019 року в місті Києві в конференц-залі готелю Русь.

В семінарі взяло участь 68 осіб, з них 39 чоловіків та 29 жінок. Серед учасників були представники міських та сільських громад – учасників пілотних партнерств, представники Міністерства розвитку громад та територій України, помічники народних депутатів України,представники донорських інституцій, Програми «U-LEAD з Європою», представники ЦРМС з областей, де започатковані пілотні партнерства.

Основні цілі заходу:

 • представити основні результати та матеріали Ініціативи;
 • інформувати U-LEAD, представників Уряду та Парламенту України, а також потенційних донорів про проєкти, розроблені пілотними партнерствами;
 • обговорити розроблені проєкти, шляхи їх вдосконалення та потенційне фінансування;
 • поділитися уроками, отриманими серед представників партнерств;
 • обмінятися поточними досягненнями та викликами у питаннях міжмуніципального співробітництва в Україні;
 • знайти спільні алгоритми для вирішення критичних питань між громадами в партнерствах в Україні;
 • обговорити подальші кроки після завершення Ініціативи.

Родзинкою заходу стало представлення проєктів у форматі: «Битва проєктів». Присутні не тільки взяли участь в демонстрації спільних проєктів, а й оцінили їх якість та інноваційність, проголосувавши в онлайн-режимі, використовуючи власні телефони.

«Битва проєктів» закінчилася віншуванням переможців, які отримали відповідні відзнаки та можливість мати консультаційний супровід від експертів Інституту наступного проєкту.

Переможцями стали три партнерства, проєкти яких вирізнялися з поміж інших як своєю інноваційністю та повсюдному впливу на громади, так і вмінням представників громад презентувати себе.

 1. Тернопільське партнерство зі спільним проектом «Діти – наше майбутнє».
 2. Новоград-Волинське партнерство – найбільше з усіх партнерств, з проєктом «Впровадження нових стандартів безпеки для формування комфортного та безпечного простору для жителів територіальних громад Новоград-Волинського району Житомирської області».
 3. Хотинське партнерство з проєктом «Партнерство територіальних громад «Яблуневої агломерації» як ефективний інструмент місцевого розвитку».

Незважаючи на те, що перемогу отримало три партнерства, достойними уваги були всі проєкти партнерств.

Протягом другого дня семінару представники громад пілотних партнерств працювали у форматі воркшопу «Світове кафе», де вони напрацювали спільні алгоритми для вирішення ключових питань між громадами в партнерствах України та спробували вичленити гарні ідеї з багатьох середовищ.

Учасники мали п’ять сесій по 20 хвилин, де вони  розглянули наступні питання:

Сесія 1: Як ми можемо посилити довіру в громадах та партнерствах?

Сесія 2: Як визначити пріоритети розвитку у нашій громаді?

Сесія 3: Як мотивувати членів громад реалізовувати себе у нашій громаді?

Сесія 4: Як залучати молодь до роботи в громаді?

Сесія 5: Як нам залучити фінансові людські та технологічні ресурси у громади?

В результаті роботи учасники не тільки напрацювали алгоритм поведінки громад при вирішенні даних питань, а й отримали позитивний досвід і цікаві ідеї щодо подальшого впровадження механізму міжмуніципального співробітництва.

Так, в ході семінару, завдяки активній роботі експерта Інституту В’ячеслава Коваля сформувалися мережеві зв’язки між партнерствами, проєкти яких передбачають діяльність в одній і тій сфері. Зокрема:

 1. Партнерства, які розробили проєкти у сфері агропромислового комплексу: Хотинське, Мелітопольське та Бібрське партнерства.
 2. Партнерства, які розробили проєкти у сфері розвитку туризму:

Бердянське партнерство та Овруцьке партнерства.

 1. Проведені перемовини про спільну роботу з проблемами ТПВ:

Чугуївське та Світловодське партнерства.

До цієї роботи може бути залучене Ізюмське партнерство, але локомотивом цієї співпраці має стати м. Чугуїв.

Активність учасників стала можливою завдяки вдалої роботи «Світового кафе».

Учасники відчули себе єдиною командою великого проєкту «Партнерство між міськими та сільськими територіальними громадами, як ефективний інструмент місцевого економічного розвитку».

Про, що свідчать відгуки:

«Я дуже вдячний організаторам семінару. Отримав неймовірні враження, зрозумів, що у місцевому самоврядуванні працюють справжні патріоти, професіонали, люди, які мають багатий досвід та нові ідеї. Ви талант!», – Равлик Василь, Сокирянський міський голова.

«Мені надзвичайно сподобалося як організували роботу в групах. Створили 5 груп і на розгляд запропонували 5 питань. Різні групи – різні думки. Якби ця робота велася в іншому форматі, результат був би інший, не так глибоко опрацьований. Це дуже ефективний інструмент, який я буду використовувати в своїй громаді», – Яцків Юрій, КУ «Інститут міста Дрогобича».

«Сьогодні ми стали однією великою громадою, яка ділилася всім, що боліло, думала як далі розвиватися, як дослухатися один до одного. В процесі настає розуміння в необхідності комунікувати. Ми поділилися всім кращим, що кожен з нас напрацював і кожен взяв щось для себе. В співпраці ми чуємо, розуміємо, тому що у нас спільні проблеми – спільне вирішення. Адже ми всі хочемо жити в комфортних умовах, безпечному середовищі, діяти, розвиватися і реалізовувати себе», – Левківська Оксана, начальник відділу економічного розвитку та залучення інвестицій Овруцької міської ради.

«Кожен з нас поїде додому не тільки збагатившись думками один одного, а й наповнені дружбою, позитивними ідеями. Я от думаю, як я не додумався до цього раніше. Дякую нашій молоді – креативна, мисляча, у них є чого повчитися. З їх енергією і нашим досвідом ми зробимо багато цікавого. Все, що я тут здобув, буду застосовувати у себе в громаді»

«Коли нас двоє і у кожного з нас є думка, то поспілкувавшись, ми матимемо разом дві думки. Сьогодні кожен з нас вніс свою ідею і ми її записали на папері. І в результаті кожен з нас збагатився цими цікавими ідеями», – В’ячеслав Католик, сільський голова Зимнівської ОТГ.