Слідкуйте за новинами

Співробітництво – це вибір і довіра

Дата: 12.11.2019

Співробітництво – це вибір і довіра

Міста, як і люди, кожне зі своїм обличчям, своєю біографією, своєю неповторною аурою. Таким його роблять люди, які там народилися, живуть і працюють. Люди… Це вони творять  дивовижний світ міста, це вони надають змісту буденним речам, це їх духом наповнено все навкруг. А міста допоки стоять, бережуть пам’ять про кожного, хто доклав своїх рук і творчої енергії до їх процвітання.

Чугуїв – самобутнє місто Харківщини, що пронизане наскрізь величним духом видатного земляка, чия творчість визнана світом. Живописець Ілля Рєпін… Його тут шанують, люблять, на його честь зводять пам’ятники, створюють сквери, відкривають музеї, прикрашають муралами картин та портретом художника будинки.

Малюнок 1. Репродукція картини «Мальви» та частини картини «Запорожці пишуть листа турецькому султанові» художника Іллі Рєпіна.

Місто відразу вражає ошатністю, чистотою вулиць та сучасним дизайном. Здається, що воно хоче дорівнятися до величі живописця. Кажуть, що саме за господарювання нинішньої міського голови Галини Мінаєвої, Чугуїв набув сучасного вигляду та постійно оновлюється, створюючи затишок та комфорт для жителів громади. Показовим є те, що місцева влада чутлива до культурно-комунікативних потреб містян, вона активно займається оновленням бібліотек, створенням на їх базі майданчиків для спілкування, обміну думками та ідеями. У місті функціонує 5 бібліотек і всі вони пристосовані до потреб мешканців.

Чугуїв височіє на правому березі Сіверського Донця. Колись повноводна ріка з розкішними берегами, поросла заростями та замулилася. Це турбує чугуївців, які мають амбіції розвивати туристичний бізнес. Та й якість води загрожує здоров’ю тому, хто спробує тут скупатися. Отож місцева влада давно обмірковувала способи вирішення цієї проблеми.

Інститут громадянського суспільства уже висвітлював на своєму сайті актуальність для громади цієї проблеми та можливість вирішення її у форматі участі міської влади в проєкті Інституту «Партнерство міських та сільських громад як ефективний інструмент місцевого економічного розвитку». Сформувавши партнерство із сусідніми громадами: Кочетоцькою, Малинівською та Чкаловською, що також потерпають від замулення річки, створена спільна робоча група розробила проєкт «Відновлення та підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Сіверський Донець на території міста Чугуєва, смт.Кочеток, Малинівка та Чкаловської ОТГ». Партнери зробили перший крок до вирішення нелегкої проблеми.

І все було б добре, якби не Сіверо-Донецьке басейнове управління водних ресурсів, куди представники робочої групи звернулися для отримання належної консультації. У відповідь вони почули : «Нічого не треба робити, не лізьте в ріку, ніяких чисток, ніяких робіт, у вас і так усе добре». Постало питання: а що ж далі? Скликали чергове засідання робочої групи, запросили В’ячеслава Коваля – експерта Інституту громадянського суспільства, який здійснює консультативний супровід партнерства та написання проєкту, стали радитися. А щоб засідання було продуктивним члени робочої групи підготували та винесли на обговорення альтернативний проєкт «Створення можливостей для сталого розвитку міста Чугуїв, Кочетоцької, Чкаловської селищної ОТГ та Малинівської ОТГ через забезпечення належного санітарно – екологічного стану територій населених пунктів».

Катерина Проценко – автор проєкту, зробила презентацію. Під час дискусії навколо запропонованого проєкту, який, до речі, був добре виписаний, учасники все ж час від часу поверталися до питання Сіверського Донця і малих річок. Вкотре наводилися приклади замулювання русла в районі Кочетоцького водозабору, що може в подальшому привести до тяжких наслідків з постачанням питної води на всю східну частину України.

В цій ситуації заступник міського голови Чугуєва Ігор Кашавцев разом з представниками партнерів та членами робочої групи намагалися знайти нові можливості, шляхи і методи вирішення існуючої проблеми. Пан Коваль мудро направляв учасників, задаючи уточнюючі запитання та даючи слушні поради. Загалом, дружня атмосфера та взаєморозуміння сприяли пошуку оптимального рішення. В процесі обговорення прийшли до висновку, що необхідно все ж таки, попри всілякі перепони, сформувати проєкт, який, хоча б частково, буде направлений на збереження і очищення прибережної зони річки. За пропозицію представників сусідніх громад Євгена Чудного і Олега Світайла, проєкт доповнили технікою та діяльністю, яка дозволить проводити роботи з санітарної очистки берегів річки Сіверський Донець. Таким чином, розчистивши прибережну зону, можна буде відновити бази відпочинку та, в подальшому, розвивати туристичну галузь, що, в свою чергу, сприятиме місцевому економічному розвитку громад.

Шкода, що проєкт оздоровлення ріки Сіверський Донець не знайшов підтримки у Сіверо-Донецькому басейновому управлінні водних ресурсів. Чомусь структура, що займається проблемами річок, стала перешкодою на шляху, який сумлінно і відповідально прокладають партнери.

Ситуація зі зміною проєкту партнерства показала зрілість громад, взаєморозуміння і готовність до пошуку спільних точок дотику, задля продуктивної співпраці з метою подальшого розвитку громад – партнерів.

Мабуть за таким сценарієм і мають працювати партнерства: від створення робочої групи до постійних комунікацій і обговорення, до пошуку можливостей, де не має зайвих амбіцій, де є взаємоповага і взаєморозуміння, де не має старшого і меншого, де не має вивищення однієї громади над іншою. Там, де є такий алгоритм поведінки, там і народжуються рішення, там і буде результат!

Разом до більшого!

Наталія Рохова, інформаційно-комунікаційний менеджер Проєкту «Партнерство міських та сільських громад як ефективний механізм місцевого економічного розвитку»