Слідкуйте за новинами

Повноводні ріки – за крок до реальності?

Дата: 26.08.2019

Н. Рохова

Повноводні ріки – за крок до реальності?

Вода була і залишається основним природнім ресурсом, який споживає людство. Сьогодні вода використовується у тисячі разів більше, ніж нафта чи вугілля. Світова спільнота застерігає про небезпеку нестачі води через нерівномірність розподілення водних ресурсів, постійне зростання населення планети, стрімкі темпи урбанізації, зміну клімату та промислове забруднення. Дефіцит чистої води може стати новою глобальною загрозою для людства. За даними ООН кожна десята людина на планеті потерпає від нестачі чистої води.

В Україні попри наявність розвиненої річкової системи та великої кількості природних джерел ця проблема також стоїть на порядку денному. За запасами води, які доступні для використання, Україна є однією з найменш забезпечених країн. Тут на одну людину припадає тисяча кубометрів води на рік. Для порівняння: у Швеції та Німеччині – 2,5 тисяч кубометрів, у Франції – 3,5, а у Великобританії – 5.

В силу  географічного положення і надзвичайно великого водоспоживання Харківська область зазнає гострої нестачі води. На теперішній час переважна кількість населення Харківської області використовує воду для питних потреб з головного джерела регіону – ріки Сіверський Донець, басейн якої є головною рекреаційною зоною Харківщини. Ріка Сіверський Донець є не тільки головним, а практично єдиним джерелом водопостачання населення та галузей економіки розвиненого водогосподарського комплексу Східної України. Ріст населення та зростаюча господарська діяльність в басейні річки, інтенсифікація використання її водних ресурсів та скиди стічних вод викликають значні зміни природних умов її існування. З роками русло річки, її заплави засмітилися та замулилися, затягнулися землею, поросли кущами та болотистою рослинністю. В окремих місцях це створює перешкоди руху води. За таких умов надзвичайно актуальним стало питання її оздоровлення.

Місцеве населення особливо потерпає від проблеми замулення рік-приток. Адже це призводить до заболочення заплавів та прибережних населених пунктів. Відбувається зменшення наповненості річок та відчувається відсутність запасів води в посушливий період. З часом річки просто перетворюються на болота.

Так в районі Кочетокського питного водозабору замулення русла призвело до погіршення умов забору води, особливо в маловодні періоди, коли рівень води в річці знижується.

Подібна ситуація спостерігається на всій прибережній зоні ріки на території Харківської області і потребує нагального вирішення. Враховуючи можливі наслідки, влада міста Чугуєва звернулася до сусідніх громад з пропозицією об’єднати свої зусилля в пошуках ефективного рішення наболілої проблеми. Обласна рада, розуміючи масштаби проблеми, також не залишилася осторонь. Дізнавшись про наміри Чугуївської громади, область всіляко сприяла у налагодженні партнерства. В результаті був підписаний Меморандум про співробітництво між містом Чугуїв та прилеглими до нього Кочетовською, Малинівською та Чкаловською об’єднаними територіальними громадами. Укладення Меморандуму дало партнерам можливість стати учасниками проєкту «Партнерство міських та сільських громад як ефективний інструмент місцевого економічного розвитку», який реалізується Інститутом громадянського суспільства за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

В рамках міжмуніципального співробітництва партнери домовилися розробити та реалізувати спільний проєкт « Відновлення та підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Сіверський Донець на території міста Чугуєва, смт. Кочеток, Малинівської та Чкаловської ОТГ».

Даним проєктом проблему із замулення та заболочення рік-приток передбачається вирішити шляхом проведення робіт із розчищення ділянок ріки за допомогою міні-земснарядів, мала вага і габарити яких дозволять проводити точкові роботи у важкодоступних місцях. Цей метод дасть можливість більш делікатно провести роботи та не порушити баланс навколишнього середовища.

При цьому, вийнятий мул буде використаний по-господарськи. Його рівномірно тонким шаром розподілять по всіх заболочених ділянках, які з часом перетворяться на гектари поліпшених лугових земель.

Крім того, для вирішення проблеми відсутності в населених пунктах об’єктів водного рекреаційного призначення, розробники планують запровадити туристичний маршрут «річкового таксі» через всю територію партнерства. Одночасно передбачається створення кемпінгового містечка та перетворення «зупинок річного таксі» в рекреаційні зони.

Таким чином, облаштування місць-зупинок на шляху «туристичного таксі» сприятиме утворенню локальних зон відпочинку, дозвілля та розваг. А мальовничі місця стануть принадою не тільки для жителів області, а й транзитних туристів. Це дасть змогу поліпшити туристичний потенціал територій партнерства, що,в свою чергу, позитивно вплине на надходження до бюджетів громад.

З метою обговорення положень проєкту відбулося засідання робочої групи за участю експерта Інституту В’ячеслава Коваля, який здійснює консультаційний супровід розробки проєкту партнерства. В засіданні взяли участь всі очільники громад-партнерів, а також представники Харківської обласної ради.

В ході обговорення експерт Інституту звернув увагу робочої групи на досить значну туристичну компоненту проекту, яка стосується створення локальних зон відпочинку. Адже в проєкті акцент ставиться саме на проблемі замулення русла ріки в районі Кочетоцького водозабору, що в подальшому може призвести до тяжких наслідків з постачанням питної води на всю східну частину України.

Олена Кулик, начальник управління з питань місцевого самоврядування та розвитку Харківської обласної ради підтримала пана Коваля в зауваженні, підкресливши, що проблема замулення ріки є набагато ширшою, а її наслідки достатньо загрозливі для екологічної безпеки не тільки Чугуєва, але і Східної України в цілому. Сільські голови також висловили занепокоєння можливими наслідками обміління русла ріки та її приток.

В результаті дискусії було прийнято рішення доопрацювати проєкт та поміркувати над його метою. Враховуючи важливість піднятої проблеми для всього Харківського регіону, було домовлено провести консультації з провідними фахівцями: екологами та інженерами. Крім того, запланували провести зустріч з Славянським вузлом водозабору для обговорення спільних заходів з очищення русла ріки.

На сьогодні проєкт є перспективний в розробці, так як покликаний вирішити проблему безпеки життєдіяльності великого регіону Східної України. Передбачений комплекс проєктних заходів спрямований на відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану ріки Сіверський Донець, збільшення її водної наповненості. До того ж, він створює сприятливі умови для більш раціонального використання земель без нанесення шкоди навколишньому середовищу.

Реалізація проєкту відкриє потужні соціальні можливості для учасників партнерства. Після його впровадження ріка буде використовуватись для потреб жителів населених пунктів громад-партнерів, і не тільки. Водночас підвищиться туристичний та інвестиційний потенціал громад, що в свою чергу позитивно вплине на надходження до бюджетів.

Розмірковуючи над даною проблемою, задаю собі запитання: – чи може сьогодні окремо взята громада вирішити глобальну проблему, про яку не один рік говорять фахівці та науковці? За даних обставин – це практично неможливо. Однак механізм міжмуніципального співробітництва – це та чарівна паличка, яка сьогодні підводить рішення під проблему, яку довгий час не можна було зрушити з місця. Саме партнерство, яке дозволяє об’єднати зусилля і ресурси і є цією чарівною паличкою для наших громад. Головне, вміло нею скористатися. Ще раз переконуюся, міжмуніципальне партнерство – це унікальний інструмент місцевого розвитку, який дозволяє не тільки очистити русло ріки, але й відкриває нові можливості для економічного зростання громад.

Замість висновку: громада, яка має ціль – на половину дороги до успіху. А громади, об’єднані однією ціллю –  уже за крок до успіху!

Наталія Рохова, інформаційно-комунікаційний менеджер проєкту.