Слідкуйте за новинами

Спорт у житті громад

Дата: 08.08.2019

Спорт у житті громад

Мабуть кожному знайоме відчуття гордості за нашу країну, коли українські спортсмени стоять на п’єдесталах великих змагань: піднімається наш прапор і звучить гімн України. Ми з трепетом усвідомлюємо, що перемога наших спортсменів – це перемога всієї країни і всіх нас. Великий спорт це і велика політика. Недарма спортивні досягнення в СРСР тлумачилися не як результат тяжкої праці обдарованих спортсменів і тренерів, а як «перемога радянського способу життя» над «загниваючим капіталізмом».

Сьогодні спорт – це ціла індустрія, яка впливає на формування міжнародного іміджу держави, є запорукою розвитку здорового суспільства, здорової нації, і як наслідок сильної економіки та міцної держави.

Свідченням важливості розвитку спорту та фізичної культури є одноголосне ухвалення Генеральною асамблеєю ООН 23 серпня 2013 року резолюції, в якій зазначалося, що «здоровий спосіб життя, фізична та інтелектуальна активність-запорука загального процвітання й добробуту».

За всіх часів існували змагання людей у фізичній та інтелектуальній досконалості. Так, у грецьких містах-державах фізична сила цінувалася надзвичайно високо. Атлетів шанували й славили так само, як і філософів та поетів. Суспільства розвивалися, змінювалися форми й різновид спортивних змагань, проте незмінними залишаються поняття, які супроводжують спорт і фізичну культуру: це мирні змагання, життєрадісне заняття та сприяння розумінню людей у світі.

Нині у парках і скверах західноєвропейських міст щодня можна побачити людей різного віку, які роблять пробіжки. Мати абонент у спортивний зал чи басейн стало звичною справою. Тож, якщо ми справді прагнемо «до Європи», як це декларуємо, варто зайнятися підтримкою свого здоров’я. Зрештою, витрачати гроші на басейн значно приємніше, ніж на лікування. Однак сучасні реалії такі, що до спорту в Україні залучено лише 13,5%. У Скандинавських країнах, до прикладу, – 85% населення. Особливої актуальності розвиток спорту і фізкультура набувають на тлі сумної «першості» України за вживанням алкоголю та тютюнопалінням, особливо серед молоді. Така ситуація вимагає активних дій як зі сторони держави, так і місцевої влади.

У Чернівецькій області є зовсім молоде місто Новодністровськ, яке своєю появою завдячує створенню ГЕС на берегах річки Дністер. Місто активно розвиває спортивну галузь та славиться спортивними здобутками мешканців. Тут функціонує комунальне підприємство Новодністровська дитячо-юнацька спортивна школа (КУ «НДЮСШ»), випускники якої є майстрами спорту, чемпіонами та рекордсменами України з важкої атлетики. Крім того, збережено систему проведення спортивних змагань з міні-футболу, баскетболу, гандболу та волейболу серед учнівської молоді. Тут діє єдина на Чернівеччині веслувальна база, яка входить до структури спортивного комплексу КУ «НДЮСШ». Щороку вихованці беруть участь у турнірах, зборах, чемпіонатах на державному та міжнародному рівнях з веслувальних видів спорту.

У дитячо-юнацькій школі регулярно проводяться тренування за участі інваспортівців обласної збірної команди та змагання з настільного тенісу спортсменів України та Молдови.

Веслувальна база є однією з основних оздоровчих платформ відповідного профілю на території Чернівецької, Хмельницької та Вінницької областей, де щорічно в навчально-канікулярний період проходять тренувальні заходи серед школярів від 7 до 17 років, молоді та мешканців різних вікових груп населення. Веслувальна інфраструктура активно використовується для підготовки спортсменів з олімпійських та неолімпійських видів спорту до міжнародних змагань європейського та світового рівнів. А 4 вересня 2018 року в місті Новодністровську було проведено перший Чемпіонат України з Веслування Стоячи (SUP)2018.

Однак попри стрімкий розвиток фізкультурного руху Новодністровської ОТГ, матеріально-технічний стан бази не відповідає елементарним стандартам та вимогам техніки безпеки.

На даний час територія веслувальної бази використовується не у повному об’ємі та перебуває у занедбаному стані: в елінгу немає достатньо місця для довготривалого та зручного зберігання човнів, у 75% спортивного інвентаря закінчився термін використання. Взимку роздягальні та адміністративне приміщення не обігрівається. Через незадовільний стан на базі неможливо проводити повноцінні спортивні заняття зі спортивного веслування.

З огляду на спортивні традиції, які сформувалися в місті та регіоні питання вдосконалення матеріально-технічного стану бази постало на порядок денний. До того ж і сусідні громади Сокирянська та Вашковецька проявили готовність долучитися до вирішення проблеми, так як зацікавлені в доступі їх мешканців до спортивної інфраструктури.

Взаємні інтереси підвели сусідні об’єднані громади: Новодністровську міську, Сокирянську міську, Вашковецьку сільську до підписання договору про співробітництво. Саме в рамках цього договору вони вирішили реалізувати проєкт «Зелена хвиля».

У розробці проєкту на допомогу їм прийшли експерти Інституту громадянського суспільства Маркіян Дацишин та Олександр Сергієнко, адже партнери стали учасниками проєкту «Партнерство міських та сільських громад як ефективний інструмент місцевого економічного розвитку», який реалізується Інститутом за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

В результаті реалізації проєкту мешканці отримають багатофункціональну сучасну веслувальну базу, на якій зможуть одночасно займатися десятки шанувальників здорового способу життя та дітей із спортивних секцій. На відновленій базі будуть проводитися змагання різних рівнів з багатьох веслувальних видів спорту (байдарки, каное, драгонбот, сап та ін.).

Також партнери хочуть створити в прибережній зоні найбільший в Україні канатний парк для активного відпочинку та заняття спортом. Одночасно запланували облаштування прибережної зони, як місця активного відпочинку жителів трьох громад-учасників проєкту та відпочиваючих з суміжних областей – Чернівецької, Хмельницької та Вінницької. Правда, на думку експертів ця ідея тягне на окремий проєкт, що стимулюватиме розвиток туризму.

Отож, співробітництво громад – це унікальний механізм місцевого розвитку. Починаючи з малого, він відкриває простір для нових ідей та більших можливостей. І головне, що цей інструмент можна використовувати для вирішення будь-яких місцевих проблем, коли одній громаді впоратися з ними не так-то просто. Головне тут розуміння спільних точок дотику та довіра. Ну і, звичайно, бажання рухатися вперед.

Наталія Рохова, інформаційно-комунікаційний менеджер проєкту.