Підтримка розвитку об’єднаних територіальних громад у Хмельницькій області
Дата: 10.11.2015

9 листопада 2015 року в приміщенні Хмельницької обласної державної адміністрації відбулась презентація Проекту «Підтримка розвитку об’єднаних територіальних громад у Хмельницькій області», що фінансується Швейцарсько-українським проектом «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO, Бюро GIZ, Офісом Ради Європи, Шведсько-українським проектом «Підтримка децентралізації в Україні», Міжнародним фондом «Відродження» та проектом ЄС «Підтримка регіонального розвитку в Україні».
Презентація проекту:
Саме цим область відрізняється від решти більшою громадською активністю та спробами впроваджувати в себе кращі європейські практики в сфері стратегічного планування, містобудування, об’єднання громад.
Область перша в Україні, яка ухвалила Стратегію розвитку області в 2011 році.
Впровадження проекту націлене на задоволення потреб у практичному впровадженні механізмів переходу бюджетів об’єднаних громад на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, функціонування об’єднаних територіальних громад (ОТГ), співробітництва між ними, формування та виконання місцевих бюджетів безпосередньо новообраними депутатами місцевих рад ОТГ, а також застосування громадського контролю над управлінням публічними фінансами. Хмельницька область стала пілотним регіоном проект надає експертну і консультаційну підтримку представникам місцевих громад.
Завдання проекту:
- Інституційна та організаційна підтримка об’єднаних територіальних громад. (Підтримка установчих процесів у громадах, допомога в ухваленні необхідних місцевих актів, підборі персоналу, надання медійної підтримки, комунікація між об’єднаними громадами, обласною владою та інституціями у Києві.)
- Допомога у просторовому та стратегічному плануванні. (Після відбору двох громад, утворених навколо різних центрів – селища та міста. Для них будуть здійснені заходи з підготовки стратегії розвитку громади на середньостроковий період і планування території громади).
- Створення методичних рекомендацій за результатами проведеної діяльності Проекту. (Роботи, що виконувалися у Хмельницькій області мають стати матеріалом для розроблення Загальних методичних рекомендацій, які будуть використовуватися в інших областях України, підготовки необхідних змін до нормативно-правових актів національного рівня, навчання працівників місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад.)
Важливим аспектом заходу стало підписання Меморандуму про взаєморозуміння між ГО «Інститут громадянського суспільства» та Хмельницькою обласною державною адміністрацією про спільну діяльність у реалізації проекту підтримки об’єднаних громад у Хмельницькій області як у пілотному регіоні.
В процесі впровадження проекту були розроблені:
- проекти місцевих актів, що можуть братись за основу при підготовці власних актів місцевими радами та виконавчими комітетами.
- збірник «Запитання – відповіді», в якому по розділах надані відповіді на питання, що надходили під час проведення регіональних публічних заходів, а також до веб-сайту Інституту та електронною поштою.
- навчальні відео-лекції на підтримку тренінгів, що проводились в рамках проекту в ОТГ.
- Збірник проектів нормативних актів об’єднаних громад, який містить низку проектів місцевих нормативно-правових актів та методичних рекомендацій щодо практичного застосування положень законів України “Про місцеве самоврядування в Україні” та “Про добровільне об’єднання територіальних громад”.
- Стратегічне планування у громаді (навчальний модуль) – у посібнику зроблено спробу у досить простому вигляді показати, чому виникає потреба у стратегічному плануванні, на чому слід базувати таке планування, як це відбувається в європейських країнах і як правильно зробити планування в об’єднаній територіальній громаді на основі українського законодавства та практичного досвіду, який уже є в Україні.
- Фінанси та бюджет об’єднаної громади (навчальний модуль) – фінанси відіграють надзвичайно важливу роль у суспільстві. Саме вони є складовою частиною економічних відносин і одночасно головним інструментом реалізації основних напрямків державної, регіональної та місцевої політики соціально-економічного розвитку.
- Внутрішні та зовнішні ресурси для розвитку громади або Чому брак грошей не є первинною проблемою громади? (навчальний модуль) – буде корисним для органів місцевого самоврядування новостворених об’єднаних громад, які сьогодні вступають в новий етап свого життя. Вони отримали повноваження, ресурси власні та ресурси зовнішні.
- Місцеве самоврядування та децентралізація. Законодавство (навчальний модуль)
- Громадська участь/залучення громадян. Депутатська діяльність в округах (навчальний модуль)
- Локальна ідентичність як умова розвитку об’єднаних територіальних громад (навчальний модуль)
- Діяльність органів місцевого самоврядування та депутатів сільської, селищної, міської ради (навчальний модуль)
- промо-ролики Сатанівської, Волочиської та Наркевицької ОТГ
ІЗ ФІНАЛЬНИМ ЗВІТОМ МОЖНА ОЗНАЙОМИТИСЯ ЗА ПОСИЛАННЯМИ ФІНАЛЬНИЙ ЗМІСТОВНИЙ ЗВІТ 1Ч. ТА
ФІНАЛЬНИЙ ЗМІСТОВНИЙ ЗВІТ 2Ч.
Новини проєкту