Слідкуйте за новинами

Rurban? Рурбан! Або, як готуватись до зими 2022-2023?

Дата: 21.08.2022

А. Ткачук

Rurban? Рурбан! Або, як готуватись до зими 2022-2023?

Дивні слова, але з цікавим змістом. Тут поєднується, здавалось, непоєднуване – rural – сільський та urban – міський. Насправді після багатьох років суперечностей між сільським і міським настає ера взаємопроникнення і зближення.

Якщо подивитись динаміку зміни структури населення світу, можна побачити, що зростає стрімкими темпами власне міське населення, а кількість сільського населення швидко скорочується. Особливо зараз це помітно в країнах Азії та Африки, яких індустріалізація та урбанізація захопила пізніше від європейських. В Європі урбанізація по суті завершена і частка сільського неселення не зменшується, а в деяких країнах навіть дещо збільшується (Австрія, Нідерланди). Значна частина міських жителів де-юре, де-факто живе у сільських територіях. Правда ці сільські території за наявністю зручностей для проживання не надто поступаються містам. Також є і інші цікаві новели: деякі міські родини мають помешкання за містом, причому не як «дачу», а як «сімейну ферму», причому ця ферма може бути навіть не на одну сім’ю. Колись у Швеції я був здивований значною кількістю малих ферм, де тримають коней. Мій шведський друг пояснив, що то ферми міських жителів, коней тут доглядають місцеві сільські жителі, а міські родини приїздять сюди на вихідні та у відпустки. Тоді вони доглядають коней та подорожують верхи серед гір. Таким чином у розвинутій Європі відбувається взаємопроникнення міського життя у сільські території і навпаки.

Але до чого тут Україна і зима 2022-2023? Давайте поміркуємо. Війна, яка триває і яка уже привела до десятків тисяч загиблих, мільйонів біженців та вимушених переселенців, руйнації інфраструктури, обмеження харчових ресурсів, точно до зими не завершиться. Які ризики ми можемо мати? Різке скорочення газопостачання, обмеження у електропостачанні, можливі перебої з постачанням харчових продуктів. Постачання газу обмежує сама росія і скоріше за все під час найбільших холодів припинить його зовсім. Аби Україна не змогла балансувати газом власного добування, можливі удари по нашим газоносним районам чи газогонам. Це неминуче поставить під загрозу теплопостачання у багатоквартирні будинки в українських містах, обмежить можливості обігріву приватних будинків, які використовують для цього газ. Спроба замінити ці втрати електрикою відкриває ризик перегоряння мереж, ну і ми розуміємо ризики відсутності вугілля на наших ТЕС та втрату ЗАЕС.

В цих умовах кращі можливості пережити холоди мають сільські жителі, у яких ще збереглись традиційні груби та пічки. Там може згоріти усе – дрова, бадилля, торф, кукурудзяні качани…

Що робити міським жителям? Це дійсно проблема, на вирішення якої немає багато часу і ресурсів. Проте багато хто з міських жителів може подбати за себе, доки не пізно. Напевне у більшості містян є сільське коріння. У багатьох десь залишились по селах старі батьки, родичі чи хати після них. Згадайте про це. Якщо це знаходиться у відносно безпечних регіонах, поїдьте туди, подивіться, що можна зробити зараз аби привести приміщення до кращого стану? Зробіть профілактику печам і грубам, перевірте димарі, законопатьте вікна, якщо нема змоги їх поміняти на нові, замовте дров, поки ще є. Можете навіть провести собі інтернет, зараз це можливо по більшості територій. Облаштуйте таким чином собі «тилову базу». Якщо у місті взагалі стане морозно, ви матимете можливість перебути холод у сільській хаті. Там ви навіть зможете працювати дистанційно, а також робити щось руками і удосконалювати сільське господарство. Повірте, це може надихати.

Якщо ви молоді, у вас нема такої локації зараз, поїдьте по найближчим до вас селах. Там ви точно зможете знайти хати, які зараз порожні, у яких уже нема власників. Про це знають старости сіл, сусіди. Ви можете отримати тут право на проживання через сільраду, можете придбати хату за невеликі гроші у якихось спадкоємців. Причому це можна зробити в складчину на кілька осіб. За два місяці, які ще можна використати для певного ремонту, ви разом можете отримати хорошу базу на складні часи. Якщо ризики заморожування міст не стануть реальність, ніщо не завадить вам приїхати у сільську хату на вечірку чи просто відійти від нічних повітряних тривог у місті.

Ну і на останок. Молоді люди, особливо ті, хто займається віддаленою роботою над програмуванням, сидять у своїх міських квартирах і світа Божого не бачать, у сільських умовах зможуть перемикатись на різні види зайнятості і мати менше шкоди для власного здоров’я. А ваша присутність в селі дасть підтримку і селу. Вам можуть приготувати їжу, ви самі можете передати якийсь свій досвід сусідам.

Таким чином жорстока війна може в Україні поширити європейський тренд «rurban» досить швидко, що дасть змогу не тільки пережити зиму, а й уберегти сільські території від занепаду.