Слідкуйте за новинами

Завжди приємно ділитися досвідом з тими кому він цікавий та важливий!

Дата: 12.10.2020

Завжди приємно ділитися досвідом з тими кому він цікавий та важливий!

Представники 12 громад з 9 областей України, які брали участь у наших онлайн консультаціях, запросили координаторів проєкту ЄС «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської ОТГ» для презентації досвіду проєкту з питань створення шкільних коворкінгів та стратегічного планування місцевого розвитку в їхніх громадах на прикладі Баранівської ОТГ.

Вишевицька ОТГ Житомирської області стала першою громадою, де побували Маркіян Дацишин та Іван Савицький. Для місцевих активістів, підприємців, представників влади, адміністрації шкіл, освітян та молоді провели навчальні заходи, розповіли про Проєкт ЄС, який надав можливість сучасно обладнати шкільні майстерні в громаді: технічний, швейний і тепличний коворкінги. Доступ до них мають не тільки учні, а й місцева молодь та люди старшого віку, які можуть відвідувати заняття та вчитися працювати з обладнанням.

Вишевицький ліцей хоче організувати Шкільне телебачення. Знайшли керівника для цього коворкінгу, але попросили поради, як саме розпочати роботу, на які деталі звернути увагу. Михайло Драпак розповів як зацікавити дітей, яку техніку вибрати та як організувати зйомки і монтаж. Також окремо зупинилися на розвитку Шкільного телебачення після стартового періоду.

«Попри відсутність практик стратегічного планування, Вишевицька громада приємно здивувала рівнем громадської активності місцевих жителів. Тут уже напрацьований досвід самоорганізованої горизонтальної співпраці і важливо, що адміністрація ліцею розуміє важливість залучення старшокласників до справ громади. Ініціатива шкільної студії, яка б висвітлювала життя громади на ютюб-каналі та соцмережах, заслуговує на підтримку», – говорить Маркіян Дацишин.

Приклад Баранівської ОТГ може стати для місцевої молоді «відправною точкою», щоб повірити у власні сили та у те, що успішна та комфортна для проживання громада може, і має бути створена ними.

Для цього в громаді вже зроблені перші кроки. У 10-11 класах Вишевицького ліцею обрано шляхом онлайн голосування дітей та батьків технологічний профіль навчання: у 2019-2020 н.р. – курс «Агровиробництво», 2020-2021 – курс «Підприємництво», 7-9 кл. – навчальний модуль «Вирощування та догляд за сільськогосподарськими культурами».

У 2019 році Вишевицька громада отримала грант ЄС на створення тепличного господарства на базі ліцею, не лише як навчально-дослідного відділу, а в якості «навчальної моделі» виробничого підприємства.

У 2020 році в теплиці вирощено та реалізовано зелену цибулю. Експериментують учні з кавунами, динями, огірками. У найближчих планах – перехід на гідропоніку для вирощування квітів.

«Завжди приємно, приїхавши в громаду ділитись досвідом, побачити, що громада, надихаючись іншими прикладами, в тому числі Баранівським, самостійно робить кроки для активізації молоді. І не лише словами, але й справами. Теплиця встановлена на подвір’ї школи мене вразила. А ще більше вразив системний підхід до її роботи, існуючий бізнес план розвитку теплиці, співпраця з бізнесом, громадська активність та різнобарв’я залучених в процес осіб… Я бачу перспективу цієї громади, бачу розуміння та далекоглядність», – сказав Іван Савицький.

В свою чергу Володимир Мартинюк, директор КУ «Вишевицький ліцей», подякував за проведення навчання та за можливість отримати знання та практичні поради у процесі створення шкільних коворкінгів, які є дієвим інструментом із залучення молоді до активного громадського життя.

Вишевицька громада показує учням не тільки важливість нішевого землеробства, а й можливість підприємницької діяльності працюючи на власній землі.

Також тут започатковано цікаву традицію – учні випускних класів дарують школі саджанці фруктових дерев. Відтак через десяток років буде шкільний сад з іменних дерев.

Проєкт «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» реалізується Баранівською міською радою, ІнститутомГромадянського Суспільства та ПП Галекс-Агро за фінансової підтримки Європейського Союзу.